Moderní omítky - jak vypadají?

Momentální hit v domácnostech - nejrůznější moderní omítky, které vypadají jako kámen, beton, mramor a jiné přírodní efekty. Na první pohled kolikrát ani nelze rozeznat, zda se jedná o přírodní materiál nebo pouze tuto moderní stěrku...

Vzhledem k jejich velice snadné údržbě, větší odolnosti než u klasické malby a jejich estetickému vzhledu si je běžně lidé pořizují např. za pohovku, obývací stěnu nebo ke krbu. Tato designová záležitost se však nehodí úplně do celého bytu na každou stěnu, a to většinou kvůli hrubší struktuře. Většinou se aplikuje například jen na jednu zeď, aby výchozí vzhled nebyl příliš přehnaný. V případě, že někdo trvá na vystěrkování celé místnosti, je lepší vybírat stěrku spíše s hladším povrchem. I tak se však doporučuje kombinovat minimálně dva druhy, tedy stěrku a např. malbu.

Typy omítek a jejich vzhled

Imitace betonu

Mezi jednu z nejznámnějších a nejvíce používaných stěrek patří právě betonová stěrka. Dostala se do oběhu jako jedna z prvních. Tato stěrka se nedoporučuje do vlhkých místností, např. koupelen, jelikož se právě vlivem vody a vlhka může začít loupat. Existují různé odstíny i ji lze jakkoliv dobarvit a může se aplikovat téměř na jakýkoliv podklad, klidně i sádrokarton. Cena se pohybuje okolo 1500-1700 Kč za metr čtverečný. 

Betonová stěrka se bere jako předchůdce novinky, která se ukázala cca v roce 2009. Tzv. Betonepox. Můžeme říci, že se jedná o velký hit poslední doby a není divu. Nahradí totiž obklady i klidně dlažbu v koupelně, je možný použít i do sprchového koutu. Je to velmi tvrdá stěrka, které nevadí voda a lze dobarvovat. Velikou výhodou je, že lze dát i na starý obklad v koupelně. Cena je vyšší, než u betonové stěrky (cca 2500 Kč/m2), ale vzhledem k využitelnosti a praktičnosti není divu.

Hlazené omítky

  • Benátský štuk - Směs vápence, prachu z rozdrceného mramoru a akrylátového pojiva je velice náročná na aplikaci, ale za to velice dlouho vydrží. Cena se pohybuje okolo 1000 Kč/m2. Nevýhodou je, že nelze přemalovat a hůře se odstraňuje, proto je potřeba velice dobře zvážit odstín, který se jen tak neokouká. Odstranění sice vyřešit lze, ale je to náročnější jak technicky, tak časově.
  • Granite - Omítka se specifickou plastickou strukturou. Lze si vybrat z neutrálních světlých odstínů se vzhledem přírodního kamene nebo přibarvené omítky se zvýrazněnou kresbou. Popř. je možno dotónovat metalickými odstíny s efektem olova nebo mědi.
  • PanDOMO - Velice náročná stěnová aplikace, pro kterou se doporučuje povolat vyloženě zaškolené a seriózní firmy, které nezapomenou opomenout vznik možného výskytu bublinek, se kterými málokdo počítá.
  • Pitted - Omítka s dost robustným a zrnitým vzhledem a kombinací malých leštěných i neleštěných ploch.
  • Travertino - Přírodní omítka s efektem kamenné plochy.
  • Perlata - Povrch s velice jemným perleťovým odleskem, který vypadá jak výjimečně, tak luxusně. Existují stovky různých barevných provedení.

Mezi další hlazené omítky patří například Smooth, Armuralia, Lakovaná stěrka nebo kresba.

Velikou výhodou moderních omítek je, že oproti malbě na nich není vidět každá špinavá skvrna a každý otisk prstů. Co by kdo chtěl více, než pěkně vypadající zeď na oko a ještě praktická. Taková kombinace se jen tak nenajde...

Díky výraznému vzhledu se lépe následně ladí interiér, jelikož po vystěrkování získáváme zcela jiný prostor. Je však potřeba pořádně přemýšlet o konkrétní stěrce, jelikož to není investice na rok ani na dva, ale minimálně na několik let dopředu. Pro někoho je to náhrada za různé dekorace a tapety a následné doladění má díky tomu skoro bez práce nebo pouze dodá minimálně dekorací.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Kapitoly tématu „Omítky


  1. Vnitřní a vnější omítky - Jak si vybrat?
  2. Moderní omítky - jak vypadají?
  3. Jak dosáhnout omítky se vzhledem betonu?
  4. Jak vytvořit omítku v přírodním stylu?
  5. Jak na hliněnou omítku na slaměné stěně?
  6. Co je klimaregulační omítka?
  7. 3 řešení, jak opravit starou vnitřní omítku?
  8. Jak správně štukovat?

Související články

Aktuální články