Zkušenosti s tloušťkovací frézkou Triton TPT 125

V tomto článku chci sepsat mé dlouhodobé zkušenosti s výkonou hoblovkou/tloušťkovačkou Triton TPT 125 (již ji vlastním skoro 2,5 roku a jsou na ní vidět znaky opotřebení, které uvedu v odstavcích níže). Tento stroj jsem si hlavně pořídil pro výrobu dřevěných bedýnek a dalších jednodušších výrobků. Musím říct, že doposud pracuje bez problémů. Avšak raději zaklepu na dřevo, abych si náhodou tímto tvrzením nepřinesl smolíka.

Tuto "lehkou" tloušťkovačku (22 kg) používám pravidelně, takže se nemusíte bát, že tato recenze bude jen o vypsání několika skvělých parametrů, se kterými většinou na internetu šermují ti "nejlepší" recenzenti. Tím nechci tvrdit, že tyto recenze jsou úplně naprd, ale někdy ty informace nejsou tak úplně dobré pro ujasnění si, který stroj koupit.

Úvodem chci říci, že tento produkt vlastním pouze jeden a uvažuji o zakoupení náhradního, protože je fakt super. Až na pár vyjímek. Mezi které patří:

  • drahé hoblovací nože (dá se vyřešit nákupem z Číny)
  • přibližně 6 cm větším úběrem materiálu z každé strany (tohle řeším tak, že materiál, který hobluji mám z každé strany delší a pak jej zkracuji pilou) někde v komentářích na internetu jsem četl a v nějakém videi viděl, že se to dá vyřešit několika způsoby:
    • přizvednutím materiálu při začátečním nájezdu a konečném výjezdu z protahu
    • vložením pomocných kousků dřeva před hoblovaný kus a pak i za něj
    • seštelováním sklápěcích kovových plotýnek po kterých se hoblovaný kus pohybuje...je potřeba hledat anglické videa na internetu, tam to údajně je popsané
  • v ojedinělých případěch, se na dřevě vyskytují černé šmouhy - ty můžou být buď z boku obráběného materiálu...za to může taková vodící černá hranka (vypadá to na plast), která je z obou stran. Stává se to hlavně v situaci, kdy se dřevo po této hrance silně smýká (když třeba vložím kus dřeva šikmo k válcům a ten doputuje až k této zarážce a začne se o ní srovnávat do kolmice k válcům). Pak ještě můžou špinit lakované plotýnky, které jsou v přední a zadní části stroje. Ale u nich až takový problém není. Řešení je nenechat dřevo doputovat až do kraje.
  • u motoru jsou dva uhlíky... jeden z nich není úplně snadno dostupný. Je potřeba odšroubovat buď 2 nebo 4 šroubky. Záleží jestli používám i směrovač hoblin.

Tloušťkovací frézka Triton 317 mm TPT 125

TIP na stolní pilu: Před pár měsíci jsem zde popisoval své zkušenosti s pilou Schepach HS100S. Tuto pilu vlastním ve 3 kusech (bohužel 2 již nefungují - kvůli opotřebení a závadě, kterou jsem ještě neidentifikoval, ale předpokládám, že odešel spínač). Pokud hledáte k tloušťkovačce i hobby pilu, tak doporučuji právě tuto. Pro začátek bohatě stačí. Aktuální cena  je kolem 3300,- Kč.

Cena za kterou jsem Triton TPT 125 kupoval: 9572,- Kč + dopravné 107,- Kč. V den psaní tohoto článku se cena pohybuje kolem 12000,- Kč . Vidím, že tento stroj nabízí Uni Max, Tool Shop a Habilis Tools. Já jsem tloušťkovačku kupoval u Tool Shop. Vzpomínám si, že byl tehdy menší problém s tím, že se jim v systému nespárovala platba s objednávkou, takže jsem čekal delší dobu než bych očekával, ale nakonec zboží v pořádku došlo.

Technické parametry

Musím říct, že se mi nestalo, abych například narazil na problém s přehřátím motoru (tak jako u pily, která není koncipována na stálé zatížení). Většinou stroj používám v rozmezí od půl hodiny do max. ojediněle 3 hodin. Používám spíš kratší intervaly.

Otočením rukojeti kliky o jedno kompletní otočení zvedne nebo sníží hoblovací válec o 1,58 mm. Jedna otočka je rozdělena na 16 dílů, takže lze ubírat materiál i po cca 0,099 mm.

Je potřeba si dávat pozor na velikost úběru materiálu. Níže v tabulce jsou oficiální rozměry. K těmto rozměrům bych dodal, že je potřeba brát ohled na ostrost nožů. Čím jsou nože tupější tím bych ubíral méně materiálu. 200 mm fošnu například při tupějším noži hobluji po půl otáčkách.

Maximální hloubka řezu

Šířka materiálu Maximální hloubka řezu
Až do 125 mm 2,38 mm
Od 125 mm do 317 mm 1,6 mm

Štítek hoblovky

Technická data Triton TPT 125

Jak se s ní pracuje?

Velice snadno. Posun hoblovacího válce nahoru a dolů jde jednoduše (je potřeba pravidelně mazat, já používám teflonový sprej). Zapnutí vypnutí je standardní. Výměna uhlíků je snadná.

Jak se starám o tloušťkovačku Triton TPT 125?

Čištění a mazání

Jednou za čas provedu kompletní vyčištění od hoblin a prachu. Promažu pohyblivé části. Pravidelně po opotřebení otáčím ostří (je z obou stran nože) nebo vyměňuji hoblovací nože kompletně.

Stroj má pevnou a těžkou základnu, ze které se tyčí 4 hladké a 2 zavitové tyče. Kvalitní kličkou se dá hoblovka posouvat nahoru i dolů za pomocí závitových tyčí.

Čištění hoblovky Triton

Odmontování bočních oranžových plastových krytů je snadné. 

Hoblovka bez krytů

Je vidět, že prach z hoblování se dostává úplně všude. Jednou za čas je velmi vhodné stroj důkladně očistit. 

Hnací ústrojí

Na obrázku níže je vidět hoblovací válec, 2 podávací válce s pogumováním a zarážky proti zpětnému kopnutí hoblovaného prvku. 

Podávací válce

Výměna hoblovacích nožů

Nejdříve je potřeba odstranit 2 kryty, každý má 2 šrouby. Následně se dostaneme k hoblovacímu válci, který pootáčíme dokud neuslyšíme zacvaknutí (níže na obrázku na levé straně červená páčka), čímž se zaaretuje válec do polohy pro výměnu nožů. Odšroubujeme 6 šroubů a odděláme kovový uchycovací kryt. Nyní můžeme hoblovací nůž vyměnit nebo otočit. Vždy při výměně se snažím očistit plochy mezi hoblovacím válcem a nožem od nánosu jemného prachu.

Po očištění a vrácení nožů do správné polohy (na válci jsou výstupky, pomocí kterých nože přesně umístíte) vložíme kovový kryt a šest šroubů zašroubujeme originálním imbus klíčem (symetricky, nadvakrát). Osadíme a přišroubujeme zbyle plastové kryty a máme výměnu hotovou.

TIP: Pozor na příliš silné dotahování šroubů. Vždy raději používejte originální klíč.

Zadní část hoblovky Triton TPT 125

Níže je ukázka hoblovacích nožů. Levné z Číny bývají většinou v pevných plastových krabičkách s nálepkou. Bývají navíc v plastových obalech a dobře naolejované. Nože, které koupíte přes české eshopy bývaji v průhledných plastových obalech.

Výměna uhlíků

Po opotřebění uhlíků je potřeba vyměnit 2 kusy. K prvnímu se dostaneme z přední části a k druhému uhlíku ze zadní části, po odmontování krytů. Doba životnosti uhlíků je podle návodu 100 hodin provozu. Uhlíky vyměňujeme když je jejich délka menší než 9,5 mm nebo pokud vidíme ztrátu výkonu motoru, pokud jsou přužiny opotřebené nebo vidíme viditelné jiskření.

Umístění uhlíků

Řešení dalších problémů dle oficiálního návodu

Řešení problému s Triton TPT 125

Na co dávat pozor při hoblování!

  • používejte ochranné pomůcky - klapky na uši, dýchací masku a brýle
  • nepoužívat oblečení se šňůrkami nebo plandavé oblečení, které by se mohlo namotat na hoblovací válec
  • pozor na dřevo, které má vypadlé suky - vypadlé rozřízlé suky, které v kraji desky vytváří půlměsíc. Při držení takového obrobku se můžete ošklivě zranit o hranu stroje tím, že se zapomenete a držíte materiál nešikovně, pravě v místě toho půl měsíce.
  • volné suky odstraňujte - hoblovací nože je většinou z dřeva vytrhnou a stroj nepříjemně zachrastí. Volný suk může být i příčinou zaseknutí hoblovaného prvku. Vnitřní válce ve stroji se točí dál a vytvoří na dřevě černou šmouhu. Je potřeba co nejdříve zvednou hoblovací nože, volný suk odstranit, pak můžeme hoblovat dále.
  • očištěte špinavé dřevo - hlavně od jemných kamínků, které okamžitě dělají zuby v hoblovacím noži
  • při hoblování používejte celou šířku hoblovacího nože - tím předcházíte nerovnoměrnému opotřebení nožů

Opotřebení, která jsem zatím zaregistroval

  • uhlíky - jednou jsem již měnil
  • hoblovací nože - měním pravidelně při známce horšího hoblování, nože začnou vytrhávat kousky dřeva, dřevo už není tak dokonale hladké
  • sklopné desky vpředu a vzadu - díky posouvání dřeva se černá barva postupně sedře

Výhody a nevýhody

I když níže uvádím více nevýhod než výhod, tak si myslím, že nejsou tak závažné. Většina má řešení.

Výhody:

  • snadná manipulace - stroj je přenosný, vleze se i do kufru auta
  • jednoduchá výměna hoblovacích nožů a jejich uchycení šrouby - je nejdříve potřeba odstranit 2 ks krytek (jedna slouží k zakrytí válce a druhá k nasměrování hoblin směrem k odsávači, dá se nasměrovat doleva i doprava) a pak se lze dostat k nožům velice snadno. K uvolnění hoblovacích nožů je připraven originální imbus klíč.
  • dostatečný průměr odsávání - myslím, že tak akorát. Velice ojediněle se stane, že se ucpe.
  • cena/výkon - já nakupoval za cenu do 10000,- Kč dnes se prodává již za 12000,-, ale pořád si myslím, že je to dobrý nákup

Nevýhody:

  • drahé hoblovací nože - aktuálně vidím cenu 1043,- Kč + když připočtete poštovné 133,- Kč tak to je docela pálka. Kupoval jsem z Činy za 1/3 ceny i s poštovným. Je dobré si koupít více hoblovacích nožů.
  • vyšší cena uhlíků - uhlíky jsem koupil v zahraničí, bohužel prodávající zde v ČR měl problémy s naskladněním. Možná, že nyní je situace jiná.

Na webu toolsparesonline.com do vyhledávacího pole zadejte číšlo položky: 214055, ve vyhledávacím poli by pak měl být nalezen produkt s uhlíky: CARBON BRUSH (PAIR)

Kde koupit uhlíky na Triton TPT 125 i s cenou

  • řekl bych jednorázové použití hoblovacích nožů...jsou dost malé na upnutí. Ještě jsem je u nikoko nezkusil dát nabrousit...nejspíš by to minimálně jednou šlo, ale jak se ukáže větší zoubek tak asi ne. Leda jej pak používat k předhoblování.
  • větší úběr materiálu z každé strany v délce cca 6 cm - jsou různé fígle, jak se této vlastnosti zbavit, já používám zkrácení materiálu z každé strany. Další možností je pomocný materiál v přední a zadní části.
  • ojediněle - při proklouznutí posunovacího válce špinění, zanechává černé šmouhy - spodní deska dostatečně neklouže nebo je obrobek příliš silný nebo se zasekne o částečně vypadnutý suk
  • menší nepříjemnost - zvonění horní rolny na posun hoblovaných desek přes stroj - prvně jsem si myslel, že je něco v nepořádku s motorem, ale pak mi došlo, že to děla trubička umístěná volně v otvorech a tím jak se stroj třepe tak vydává zvonivý zvuk.

Doufám, že zde uvedené zkušenosti Vám pomohou při rozhodnutí zda tloušťkovačkuTriton TPT 125 koupit :)

 


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (15 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

RU






Související články

Aktuální články