Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Zkušenosti z používání brusných kotoučů na beton

  

V těchto krásných podzimních dnech provádím úpravu železo-betonového stropu (tvořeného z H ocelových nosníků a monolitické desky mezi nimi) pomocí diamantových brusných kotoučů. Strop bude sloužit jako terasa. Konkrétně potřebuji zbrousit několik nerovností a nečistot vyzrálého betonu, tak dokonale, abych jej mohl následně napenetrovat, nanést tekutou lepenku od Den Bravenu a vyrovnat opravnou vyrovnávací hmotou. Tekutou hydroizolaci nebudu nanášet v celé ploše, ale pouze na H nosníky a do cca 10 cm plochu kolem nosníků.

Tekutá lepenka je pouze dočasné řešení ochrany proti zatečení vody do stropu mezi H nosníky a monolitickou deskou, než se dokončí celý strop včetně hydroizolace. Navíc tekutá lepenka chrání H nosníky proti korozi (nosníky opatřeny základovým nátěrem a následně tekutou lepenkou). 

Na co si dávat pozor: Před 2-3 roky jsem nanesl tekutou lepenku obdobným způsobem. Tedy na ocelové nosníky a do 5 cm kolem nosníků i na beton. Beton byl pouze očištěn a napenetrován. H nosníky byly natřeny základovou barvou. Hydroizolace na betonu držela poměrně dlouho, avšak nyní v některých částech se beton pod ztvrdlou tekutou lepenkou začal drolit. Na ocelových nosnících drží stále dobře.

Podle mého názoru si myslím, že za to může vlhkost, která se pod lepenku dostala z nehydroizolované části + beton, který mohl být mírně narušený. Proto nyní tyto části odbrušuji až na pevný beton a znovu přetírám. Nyní by již tekutá lepenka měla vydržet delší dobu, jelikož dojde v následujících týdnech k položení krycích vrstev (vyrovnávací hmoty, tepelne izolace atd.). Ještě doplním, že tato tekutá lepenka od Den Bravenu není na finální povrchovou úpravu. Proto toto řešení bylo použito jako dočasné řešení proti dešti. Fungovalo dobře. Pod strop nezatékalo, i když nebyla hydroizolace v celé ploše.

K broušení betonu jsem používal velkou brusku Patriot power s brusným kotoučem 2,2 kW, bez odsávání.

Velká bruska na beton

Broušený povrch, strop s vlnkami po betonování - úkol: vyhlazení a vyrovnání pro následnou pokládku tepelné izolace XPS.

Broušený povrch betonu

Povrch vybroušený (po dešti), následovat bude nanesení tekuté lepenky v místě nosníků a vyrovnání prohlubní jemnozrnnou opravnou hmotou.

Po broušení betonu

Jaké kotouče jsem na broušení betonu používal?

Vzhledem k tomu, že jsem neměl velké zkušenosti s plošným broušením betonu, jal jsem se hledání zkušeností na internetu. Mnoho jsem jich nenašel...ano informace jsou, ale né úplně ty, které bych potřeboval. Takže nezbývá než si projít zkoušením.

Na obrázku níže je vpravo nahoře kotouč segmentový Maxilla částečně opotřebovaný, úplně vpravo kotouč od Festy opotřebovaný již bez lamelek (byly podobné jak u žlutého kotouče). Zbytek kotoučů nebyl zatím použitý.

Obchodní názvy kotoučů:

  • Diamond grinding disk 125x22.2mm FESTA - kód 21427 - úplně vpravo dole, lamelový, po vybroušený plný
  • Tagred TA1030 - žlutý kotouč lamelový
  • Maxilla DBK, 125 mm - kód 07.921.12 - vpravo nahoře částečně opotřebovaný
  • POWER-BLACK PB2008 - uprostřed nahoře, lamelový
  • POWER-BLACK PB2007 - uprostřed dole, segmentový
  • Kraft&Dele KD1958 - vlevo nahoře, černá krabička

Diamantové brusné kotouče na beton

První kotouč, který jsem koupil byl Diamond grinding disk 125x22.2mm FESTA - kód 21427: zkušenost s tímto kotoučem mám dobrou. Ačkoliv mne původně odrazovala cena, která byla 674 Kč. Kupoval jsem jej v našich ne zrovna levných stavebninách. Přes internet se dá sehnat levněji. Tento brusný kotouč od Festy brousil beton dobře, minimální otřesy u malé brusky, opotřebení nedokážu úplně posoudit zda vydržel dlouho. Snad zde doplním až budu mít zkušenost i s ostatními kotouči. Doplnění: s tímto kotoučem jsem zbrousil větší plochu než s levnými kotouči. 

Druhý kotouč byl Maxilla brusný diamantový kotouč DBK, 125 mm - kód 07.921.12: Tak tento kotouč byl dražší než Festa, málem jsem se vyvrátil, 1115 Kč...ve stejných stavebninách. Bohužel levnější nebyl a byl jsem docela v časové nouzi, tak jsem ho vzal. Prodavačka mne ujišťovala, že je kvalitní. Co se týče opotřebení tak měla pravdu. Vypadá to, že se opotřebovává pomaleji. Ale trochu nechápu to, že po cca asi hodině začal extrémně vibrovat. Asi to bude nestejnoměrným úběrem diamantu, které je na kotouči patrné a malou bruskou. Další věc, že se docela dost zanáší, což možná bude ten problém. Pravděpodobně beton není zas až tak tvrdý, úběr je moc rychlý a díky absenci odsávání se prach déle drží pod kotoučem. Nabízí se možnost kotouč reklamovat. Na obalu je napsané, že reklamaci akceptuji pouze při opotřebení diamantového segmentu méně než 2 mm. Což zatím je. Ale asi jej vyzkouším na vetší brusce.

DOPLNĚNÍ - Zkušenost s velkou bruskou a kotoučem od Maxilla: ze začátku kotouč vibroval, avšak po několika minutách přestal. S kotoučem jsem se snažil brousit tak, aby se jeho tloušťka sjednotila. Brousil jsem celou plochou kotouče v kruzích. Kotouč poskakoval jako divý, ale nakonec přestával, až přestal poskakovat úplně. Povedlo se! Kotouč začal brousil dobře, až jsem s ním byl velice spokojený. Musím ocenit, že středový šroub uchycení kotouče nezavazel při broušení, tak jako u ostatních kotoučů.

Před koupí kotouče od Maxiily jsem objednal několik extrémně levných kotoučů. Původně jsem neměl v plánu kupovat Maxillu, ale jelikož se u těchto levných kotoučů dodání protáhlo na týden, tak jsem ho koupil.

Mezi levné brusné kotouče patří

  • Brusný diamantový kotouč na beton 125mm, Kraft&Dele KD1958 - cena 259,- Kč
  • Diamantový brusný kotouč segmentový na beton, kámen, 125 mm, POWER-BLACK PB2007 - cena 149,- Kč
  • Diamantový brusný kotouč Turbo na beton, kámen, 125 mm, POWER-BLACK PB2008 - cena 149,- Kč
  • Diamantový brusný kotouč Turbo na beton, kámen, 125 mm, Tagred TA1030 - cena 169,- Kč

Na prázdno, bez broušení, jsem si vyzkoušel všechny tyto levné kotouče na malé brusce. Největší vibrace měl Kraft&Dele, ale pořád mnohem menší než kotouč od Maxilla, zbytek +- stejné vibrace. Následně jsem vzal kotouč Tagred TA1030 a zkusil s ním brousit. Vibrace zesílili, takže jsem nakonec usoudil, že než přijít o cit v rukách, tak raději kotouč zkusím na větší brusce. Vibrace téměř nulové. Na druhou stranu nevýhoda velké brusky je její váha. Držet ji v ruce je boj. Při plošném broušení jsem ji jen lehce přidržoval, celou svou vahou bruska tlačila na kotouč. Pokud potřebujete v některých místech jemné broušení, pak je potřeba jí již držet.

Nevýhodou kotoučů POWER-BLACK PB2007 i PB2008 a Kraft&Dele KD1958 je jejich nerovný brusný povrch, který způsoboval poskakování kotoučů po betonu. Naštěstí se po chvilce povrch srovnal a šlo s nimi brousit normálně.

Musím říct, že opotřebení těchto levných kotoučů je rychlejší než u dražžších alternativ. Což se dá očekávat. Na druhou stranu beton dokáží zbrousit poměrně solidně. Nepotřebujete-li zbrousit velkou betonovou plochu, tak Vám tyto kotouče doporučuji. Já brousil něco kolem 110 m2. U dvou třech kotoučů mi pár mm zbylo (z 6ti kusů). Maxillu jsem odbrousil skoro celou, zbyl snad jen 1 mm.

Info, na co jsem narazil: U levných kotoučů jsem narazil na mírný problém. Jakmile se diamantový segment zmenší na cca 1-2 mm tak se začíná obrušovat šroub uchycení kotoučů (když brousíte s kotoučem plošně). U Maxilly tato nevýhoda není. Má dostatečně velký "hrnec". Možná, že jiné brusky nebudou mít uchycovací šroub tak dlouhý. Na obrázku je kotouč Tagred TA1030.

Vystupující šroub před kotouč

Vliv tvaru diamantu na broušení

Lamelové kotouče pěkně odvadí zbroušené částice. Po čase lamelky mizí a zůstává plná plocha, která brousí o něco hůře a více se diamant zahřívá.

U segmentových může docházet k zanášení. Hlavně u drobivějších materiálu s kousky kamínků. Výhoda: po celou životnost brousí stejně.

Závěrem

Níže jsem seřadil všechny kotouče, které jsem zkoušel. Pořadí je podle toho, který kotouč bych si znovu koupil (od jedničky).

  1. Diamond grinding disk 125x22.2mm FESTA - kód 21427 - Střední cesta, vydržel brousit i s malou bruskou. Nevím co by udělal s velkou bruskou. Dobré byly diamantové lamelky, které zbroušený beton/prach krásně odváděli do stran. Po čase se obrousí a zůstane plná diamantová plocha.
  2. Tagred TA1030 - Levný kotouč, spokojenost, nutné použít větší brusku, v malé brusce vibrace.
  3. Maxilla DBK, 125 mm - kód 07.921.12 - Drahý kotouč, mírnou pachuť mám z vibrací, je potřeba brousit opatrně, netlačit, přikládat v ploše, pak vydrží hodně.
  4. POWER-BLACK PB2007, POWER-BLACK PB2008 - Průměrné koutouče, podobné tagredu. Když si spočítáte, že těchto kotoučů můžete mít 7,5 ks za cenu Maxilly, tak si myslím, že s nimi zbrousíte o něco více. Otázkou je, co na to řekne bruska a čas, který potřebujete na výměnu kotouče.
  5. Kraft&Dele KD1958 - Průměrný kotouč, docela rychle se opotřebil, možná i kvůli tvaru diamantových segmentů. Na druhou stranu beton odebíral. Navíc, když si člověk spočítá, že za cenu Maxilly může mít těchto kotoučů 4,3 tak bych šel asi znovu i do tohoto.

Když bych to shrnul: rozdíl levný x drahý. Koupit levný nebo drahý kotouč?

Dražší kotouče byly lépe vyváženě => lepší ohled k bruskám. Levnější kotouče bych určitě nepoužíval na malé brusky, ale můžete je zkusit u velkých brusek. Kvalita diamantu a vyvážení (přesnost) kotoučů u dražších produktů je lepší. Pro větší plochy koupit kvalitnější. Pro menší plochy je možné vzít i levnější.

Použité brusky:

  • malá - Angle Grinder 1200W myProject, Kaufland 3000-12000 otáček za minutu EAN: 4337185540134 - za mne osobně je to hodně amatérská bruska u které se mi nějak nepozdávají ložiska. Sem tam v nich chrastí, ale nestála ani sedm stovek...tak co by člověk chtěl...
  • velká - Patriot power tools UB2200 - 2200W Mountfield 5800 otáček za minutu - zatím drží, nabrousila a nařezala dost

I když jsem byl k těmto bruskám skeptický, tak musím říct, že zatím jedou dobře. S patriotem jsem odbrousil velkou část a v silném prachu. Musím jej dobře očistit a kouknout na uhlíky, zda nejsou moc opotřebované.

Upozornění: při broušení používejte ochranné pomůcky

  • brýle/štít
  • ochranu dýchacích cest - masku s filtrem, já používál stupeň filtru P3
  • sluchátka na uši
  • vhodné je použití odsávání, bez něj dochází k velkému znečištění jemným prachém, za které Vás v husté zástavbě domů nepochváli. Ve vnitřních prostorách bez odsávání nebrousit. Na internetu jsem viděl pomůcky na brusky. Jmenuje se to například: Odsávací kryt s kartáčovým věncem pro úhlové brusky 115-125mm MAR-POL a pak budete potřebovat ještě průmyslový vysavač.
  • rukavice (antivibrační)
  • a další vhodné pomůcky pro broušení betonu...

 

 

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (9 hlasů)





Související články