Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Co vše musíme promyslet než začneme stavět pergolu?

  

Chcete zkrášlit svou zahradu a přemýšlíte nad stavbou pergoly? Pergola je jednoduchá a zároveň hezká okrasná stavba, která dodá Vaší zahradě tu správnou jiskru. Stane se také vhodným místem pro odpočinek, relaxaci a má hodně možností využití. Před samotnou stavbou je však vhodné pečlivě si promyslet řadu důležitých věcí.

Z jakého materiálu se pergola staví?

Pergola se nejčastěji vytváří z masivních trámů, které jsou ve vrchní části navzájem propojené. Vrchní část je podepřena sloupky, které mohou být tvořeny dřevěnými hranoly, stejně jako kovovými trubkami či cihlami. Pergola může být zcela otevřená či skoro úplně uzavřená. Na toto je nutné zaměřit se i při plánování toho, jak by měla hotová stavba vypadat. Následné upravování již nemusí být ideální.

Výběr vhodného umístění

Než začneme se samotným plánováním stavby je nutné rozhodnout se, kde bude pergola umístěny. Měli bychom přemýšlet především nad tím, zda bude umístěna ve volném prostoru či u zdi. Podle toho můžeme následně začít stavbu pergoly plánovat. Pergolu bychom měli postavit na rovné ploše buď u domu nebo v některé z části zahrad. Pokud rovnou plochu nemáte, je nutné ji nejdříve vybudovat. Sloupky se umisťují minimálně 50 cm hluboko do země a tuto hloubku je vhodné také vylít betonem. Myslete tedy i na to, že je potřeba vyhloubit do země dostatečně velkou a hlubokou díru, u některých povrchů se to nemusí podařit.

Určení rozměrů pergoly

Jaké jsou ideální rozměry? Výška pergoly by měla být okolo 2 m, abyste se nemuseli ohýbat. Co se týče délky a šířky, tu je třeba určit podle aktuálních potřeb. Nesmíme však zapomenout na to, zda budeme chtít do prostoru uvnitř pergoly umisťovat kromě posezení i další doplňky jako je např. gril atd. Abychom určili rozměry co nejpřesněji a dokázali zároveň odhadnout množství potřebného materiálu, je ideální načrtnout si vše na papír.

Vyměřte si vše přímo v prostoru

Na papíru vše může vypadat krásně, ale otázkou zůstává, jak budou dané rozměry pergoly působit v prostoru. Proto je vhodné si rozměry pergoly následně vyměřit přímo na místě, kde ji chceme vybudovat. K tomu nám může postačit obyčejný provázek nebo kameny, kterými si vytyčíme rohy. Tím si zároveň označíme místo, kde by měly stát nosné sloupky konstrukce. Nezapomeňte na to, že nosné sloupky by měly být vzdáleny od sebe minimálně 2 - 2,5 m.

Cenový rozpočet

Když plánujeme stavbu pergoly, je ideální mít dopředu stanovenou částku, kterou můžeme použít. Podle ní se totiž odvíjí použitý materiál. Můžeme se pak rozhodnout, zda např. na podlahu použijeme dlažbu či bude jen betonová apod. Cenový rozpočet je jedním z nejdůležitějších bodů. Celkově Vás totiž stavba může vyjít např. do 5.000,- Kč, ale může také být i ve výši 20.000,- Kč.

Je nutné stavební povolení?

Podle zákona je možné říci, že pergoly, které nepřesáhnou zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 m není třeba ohlašovat ani nepotřebujeme k jejich stavbě stavební povolení. V zákoně jsou však další nutné podmínky, jako je např. umístění 2 m od společných hranic pozemků, apod. Před samotnou stavbou by bylo zřejmě nejvhodnější informovat se na příslušném obecním či městském úřadě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články