Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak upravit svažitý pozemek?

  

Pozemky ve svahu jsou problémem a výzvou zároveň. Dají se upravit naprosto klasickým způsobem, ale také způsobem mnohem složitějším. Záleží na konkrétních půdních podmínkách, na orientaci vzhledem ke světovým stranám, na výši možné investice do výsadby, případně na přítomnosti vodního zdroje.

  1. Svažitý pozemek lze zatravnit nebo jinak ozelenit

K ozelenění svažitých pozemků vybíráme dřeviny zakrývající půdu takřka neprodyšně. Pod nimi pak neroste plevel a nepotřebují přílišnou péči. Pro výsadbu jsou vhodné skalníky, vřesovce, dřišťál, břečťan, bobkotřešeň, brslen Fortuneův. Trávník ve svahu vám může přinést poměrně velkou komplikaci, a tou je jeho sekání. Pro trávník se tedy rozhodněte jen v případě malého sklonu pozemku.

  1. Dají se zde vysadit stromy v kombinaci s půdopokryvnými rostlinami

Hustý kořenový systém postupně prorůstající celým svahem, to je to, co vám nabídnou půdopkryvné rostliny. Vinca minor neboli brčál, kručinka, rozchodníky, mateřídouška nebo lysimachia jsou rostliny, na které se v tomto ohledu můžete naprosto spolehnout. Z dřevin doporučujeme skalník nebo jalovec polehlý.

  1. Je možné zde vysadit stromy, keře či trvalky (hlubokokořenící dřeviny)

Habry, akáty a lísky, tyto hluboce kořenící dřeviny se doporučují k výsadbám do svahů. Svým kořenovým systémem po čase natolik zpevní svažitý pozemek, že není třeba se obávat erozí půdy. Na vlhčí severním směrem orientovaný svah se budou hodit buky.

  1. Další možností je vytvořit zde stupňovinou zahradu

V případě zahrady na svahu důsledně vybírejte rostliny vzhledem k orientaci plochy. V případě orientace svahu jižním směrem budete výrazně omezeni výběrem rostlinných druhů, které dobře odolávají slunečnímu úpalu. Proto je vhodně osazovat rostlinami spíše svažité plochy orientované na východ nebo severovýchodním směrem.  

  1. Odpočinková plocha se záhony

Svah můžete jakoby přepůlit a vykopat na něm plochu vhodnou k vytvoření odpočinkové zóny, částečně kryté horní části svahu. Posléze tuto plochu vybavíte přístupovou cestou nebo schodištěm, umístíte na ní zahradní lavičku, nebo vytvoříte terasu pro zahradní nábytek.

  1. Založit zde výklenky anebo schody, případně zídky

Svažitý pozemek může být plochou, na níž nelze upravit všechny nepříznivé vlivy. Tehdy je třeba ve svahu vynechat výsadbu a naopak se zde pustit do stavby. Nejen v zahradách s příkrým svahem mají schody svou nezastupitelnou úlohu. I méně prudce svažité pozemky mohou mít své schodiště, ideálně z přírodního materiálu, z břidlice či pískovce.   

  1. Svažitým pozemkem se dají vést obloukovité chodníčky

Pevný chodník ve svahu, tak to bude chtít profesionály z řad zahradních architektů anebo alespoň zkušených zahradníků s dlouholetou praxí. Tahle investice se doporučuje k důkladnému zvážení.

  1. Zbudovat zde zahradní potůček či miniaturní vodopád

Každou zahradu vždycky oživí voda, a zvláště ta proudící jí dá určitý náboj. Je ideální, pokud můžete využít přirozený zdroj vody, například protékající potůček nebo zdroj vytékající z lesní studánky. Ovšem to je spíše okrajová záležitost, takže můžete zkusit instalovat do vašeho svahu kaskádovitý formální potok. Dají se vystavět i stupňovité bazénky.

  1. Vytvořit na svahu skalku

Byla by škoda nevyužít přirozené modelace terénu k vytvoření skalky. Jedná-li se o rozlehlý svah, zvažte opravdu dobře své možnosti ohledně péče o skalku. Zanedbaná skalka jistě není to, po čem toužíte. Snažte se tedy vysadit na tento terén nízkoúdržbové rostliny, jako jsou například sukulenty, barvínek, kobercové skalničky a skalníky (Cotoneaster). Ještě před výsadbou skalniček osaďte svah kameny. Pro skalku není vhodné využívat svažité plochy orientované na jih, jihozápad a západ.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.67/5 (3 hlasy)





Související články