Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak vybetonovat podlahu?

  

Pokud by vás dnes někdo pozval domů a měl podlahu z udusané hlíny, zřejmě byste si pomysleli, že se zapomněl někde ve středověku. Betonová podlaha je dnes naprostou samozřejmostí. Kvalitní zednické firmy se dokonce chlubí tím, že dokážou vybetonovat dům během jediného odpoledne. Jestliže si však budete betonovat sami, určitě ušetříte!

Správný postup je základ úspěchu! Kdo chce mít opravdu rovnou podlahu, měl by si po obvodu místnosti vyznačit rysky prostřednictvím šlauch váhy. Podle nich se následně dělají patky. Pozor! Lepší je dělat je v takové vzdálenosti, aby šly zhruba do 45 minut zabetonovat. Chcete mít přece rovinu! Povrch je nezbytné utáhnout hladítkem a rovinu lze ověřit pomocí stahovací latě s vodováhou.

Místo betonových patek lze použít ocelové trubky (průměru od 2 cm) nebo pásoviny.

Následující obrázek byl pořízen při průběhu betonování poslední vrstvy podlahy suchým betonem. Beton byl stahován pomocí hliníkových stahovacích latí přes ocelové trubky průměru 4 cm. Povrch byl mírně vyspádován k podlahové vpusti. Samotný povrch betonu byl politý cementovým mlékem (tak aby se minimalizoval vznik prašného povrchu). Cementové mléko vytvoří pevnou krustu, která brání drolení betonu.

Betonování podlahy suchým betonem

Na dalším obrázku je již hotová podlaha navlhčena a zakrytá textilií a kartonem (tak, aby beton správně vyzrál).

Vlhčení povrchu betonové podlahy

Po dokonalém vytvrdnutí betonu, což bývá většinou po 28 dnech, lze přistoupit k pokládání podlahové krytiny. Na následujícím obrázku je znázorněná chvíle těsně před pokládáním dlažby velikosti cca 30x60 cm. Můžete si povšimnout, že beton má již typickou světle šedou barvu.

Vyzrálý beton

Karisítě na pevnou plochu nejsou nutné

Kdy je třeba použít karisítě? Jde o to, co se nachází pod vrstvou betonu. Když je plocha pevná, byla by to zbytečná práce. Jestliže naopak betonujete na tepelnou nebo kročejovou izolaci, jsou karisítě nezbytné.

Jak namíchat beton?

Kvalita betonové podlahy je samozřejmě závislá od složení betonu. Obvykle jsou dělány z betonu, jenž se vyrábí na stavbě ze suché betonové směsi přimícháním vody. Je nutné dbát na to, aby se dávalo stále stejně vody do stejného množství suchého betonu. Co si však představit pod pojmem suchý beton? Jedná se o směs cementu, kameniva a vody v takovém poměru, kdy betonová směs není řidká.

Kdy je podlaha pochůzná?

Minimální tloušťka betonové podlahy se má pohybovat okolo 4-5 cm. Když je chladné počasí (asi do 10° C), podlaha se kropit nemusí. Jinak by se alespoň jednou pokropit měla, a to ve chvíli, kdy začne světlat. Hotový beton je pokaždé nutné nechat pořádně vyzrát a zatěžovat jej až v okamžiku, kdy beton kvalitně vyschne. Po betonové podlaze lze obvykle chodit po 48 hodinách od skončení betonových prací. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (13 hlasů)





Související články