Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na zajištění bazénu během dovolené?

  

Je léto, teplota stoupá ke 30°C a nejlepší možnost pro osvěžení?! Nabízí se bazén na zahradě. Ať už vlastníte nadzemní bazén nebo naopak bazén celý nebo napůl v zemi, náležitá péče během sezóny i samozřejmě mimo ní je žádaná. Nejnáročnější údržba se však vztahuje právě k našemu odjezdu na více dní - dovolenou, a to právě proto, aby i po našem návratu voda byla stále pěkná a vhodná ke koupání...

Co je potřeba nakoupit...

Existují na trhu věci, bez kterých se neobejdete a je třeba je nakoupit ještě před tím, než začnete s přípravou bazénu. Můžete je zakoupit buď ve specializované prodejně s bazény (např. Mountfield, Marimex, Albixon apod.) nebo v dnešní době již není problém, si vše obstarat na internetovém e-shopu.

Ve zkratce uvádíme seznam zboží:

  • Tester pH a chlóru
  • Chemie na úpravu pH
  • Chlórované tablety se samovolným rozpouštěním
  • Přípravek proti řasám
  • Plachta na zakrytí bazénu
  • Časový spínač k filtraci
  • Vodní vysavač

Je nám samozřejmě jasné, že minimálně polovinu věcí doma již máte a pořídili jste si je již při koupi bazénu.

Jak zajistit bazén před tím, než odjedete na dovolenou

Před tím, než opravdu na dovolenou odjedete je třeba si vyhradit pro údržbu bazénu i několik dní... A důvod? Důvod je prostý. Vzhledem k tomu, že údržba bazénu nepatří zrovna k jednoduchým a nefunguje pod heslem "Všechno hned teď", je klidně možné, že budete muset některé body i několikrát zopakovat nebo vytvořit ty nejvhodnější podmínky, které nemáte hotové během jednoho odpoledne. Nemluvě o dokupovávání potřebných věcí a chemie, kdy obchody také neotevřou v jakoukoliv hodinu "na zavolání".

Pojďme tedy na to... Než na dovolenou skutečně odjedete:

  1. Vyčistěte filtry u filtrace
  2. Vyluxujte dno i stěny bazénu vodním vysavačem
  3. Vyberte veškerý nepořádek
  4. Zkontrolujte koncentraci chlóru a pH
  5. Nebojte se bazén přechlórovat
  6. Přidejte přípravek proti tvorbě řas
  7. Přikryjte bazén plachtou

Filtry u filtrace nejprve pořádně vyperte a nezapomeňte ještě propláchnout. Nezáleží na tom, jaký druh filtrace máte, tento krok udělejte bez debat vždy za jakékoliv situace.

Dno i stěny bazénu důkladně vyluxujte vodním vysavačem, popř. vytřete do čista hůře přístupná místa.

Za pomocí síťovaného podběráku vyberte veškerý nepořádek, samozřejmě včetně listí a hmyzu.

Zkontrolujte bez výhrad koncentraci chlóru, kdy norma je 0,3-0,5 mg/l. Samozřejmě nezapomeňte ani na koncentraci pH (norma 6,8-7,6), jelikož při odchylce by zřejmě voda nebyla po návratu z dovolené příliš vhodná k okamžitému koupání a museli byste ji neprve správně upravit, což je také otázka času...

Jelikož se v bazénu nebudete minimálně několik dní koupat, opravdu se ho nebojte přechlórovat a do plováku přidejte pomalu rozpustné tablety. Uvádí se přibližně trojnásobná dávka, než dáváte běžně. V opačném případě může dojít k přemnožení řas, jejichž následkem je zelená až černá voda. Zároveň zabráníte vzniku jiných nečistot a parazitů.

Preventivně také použijte přípravek proti tvorbě řas, jelikož sám chlór nestačí. Především pokud hlásí parné dny... Horko je výborná podmínka ke vzniku řas.

Nakonec pečlivě přikryjte bazén plachtou, aby se pod ní nic nedostalo.

Prvotní přípravu bychom měli, ale druhá věc je - zařídit si dennodenní zapnutí filtrace minimálně na 4 hodiny a více. Tady záleží na velikosti bazénu, filtrace je potřeba zapnout tak, aby se alespoň jednou vyměnila voda. Řešením je v této situaci buď časový spínač k filtraci nebo požádat někoho z rodiny, kamarádů nebo sousedů o pomoc při údržbě bazénu během vaší dovolené.

Poslední variantou zůstává, vypustit vodu v bazénu úplně. Opět záleží hlavně na velikosti bazénu a zda nás dovolená čeká k začátku sezóny nebo až na konci, kdy po příjezdu již bazén nebude tolik chybět...

Po příjezdu domů

Dovolená je pryč, jedny z prvních kroků vedou k bazénu, jak to "přežil". Tady nekoukejte jen pohledem, ale ideální je také po příjezdu domů zkontrolovat jeho hodnoty a zapnout na delší dobu filtraci.

Pokud vás bude čekat nemilé překvapení, většinou se jedná o zelenou až černou vodu nebo zakalenou vodu.

Postup v takové situaci... V případě zelené vody jste se nevyhli výskytu řas, především pokud předchozí dny bylo horko. Doporučujeme zakoupit přípravek s tzv. Chlor Shockem a použít ho podle návodu (někdy postačí i Savo, ale mnohem lepší je nešetřit a zakoupit speciální přípravky). Poté je potřeba pH vrátit do normy, pokud není, jelikož by další krok nemusel fungovat. A posledním krokem je vyvločkování. Jedná se o proces, kdy se nečistoty v bazénu upraví tak, aby jejich zbytkové množství šlo lehce vyluxovat. Nezapomeňte na zapnutí filtrace v průběhu čištění na minimálně 3 hodiny. Čím déle, tím lépe. Postup případně několikrát zopakujte.

Zakalená voda se pouze vyvločkuje tak, jak je napsáno výše.

Kroky k ideálně čistému bazénu patří opravdu k náročnějším, ale za průzračnou vodu bez známek nečistot to rozhodně stojí!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články