Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak na podlahové vytápění od Rehau?

  

Jak funguje systém podlahového vytápění od společnosti Rehau, kde všude se dá využít, jaké jsou jeho hlavní přednosti a jak se instaluje?

Co je podlahový systém Rehau?

Vytápění funguje na principu dodávky tepla přes moderní topné systémy. Předehřátá voda je rozváděna k tzv. rozdělovači, který vodu dále vede dle požadavků. Poté dochází jednoduše k zahřívání podlahy v níž proudí teplá voda přes trubky ze speciálního high-tech materiálu PE-Xa, který se vyznačuje dokonalou těsností. Takto teplá voda má pouze zhruba 35 °C.

Tím vytápění zajišťuje rovnoměrné rozložení teploty povrchu a současně umožňuje nižší spotřebu energie, protože v místnosti stačí nastavit nízkou teplotu. I tak ale v interiéru zavládne příjemné klima.

Teplotu vzduchu v místnosti můžeme snížit, pocitová teplota zůstává však neměnná díky vysokému podílu energie záření plošných topných systémů. Snížení teploty už o pouhé 2 °C přitom přináší citelnou úsporu nákladů. Proto jsou systémy Rehau vysoce energeticky úsporné a každoročně můžeme dosáhnout snížení nákladů až o 12 %. Též se dá systém velmi snadno regulovat díky termostatu. Ten je také jediným viditelným prvkem, který dává tušit přítomnost podlahového topení.

Díky rovnoměrnému rozvodu tepla navíc nedochází k pohybu vzduchu. To zamezuje víření prachových částic a roztočů. Podlahové vytápění tak přináší značnou úlevu nejen alergikům.

Kde všude lze tento způsob vytápění využít

Podlahový systém Rehau je možné použít v novostavbě i v interiéru starší stavby v rámci rekonstrukce. Obecně však podlahové vytápění nebývá odborníky doporučováno do starších staveb, kde dochází k výraznějším teplotním únikům. Obtížně se zateplují rovněž historické budovy. Soustava se může kombinovat se všemi standardními zdroji vytápění, dále je možné je propojit i s jinými řešeními v podobě tepelného čerpadla, solárního systému nebo plynového kondenzačního kotle. Tím je vytápění i šetrné k životnímu prostředí.

Samo o sobě nevyžaduje instalaci jakýchkoli topných těles, čímž nijak neomezuje využití prostoru a eliminuje riziko zranění, což je vhodné hlavně do veřejných prostor s vyšší koncentrací lidí. Místnost v podstatě topí sama, přičemž lze volit mezi standardním systémem vytápění prostřednictvím podlahy, ale také stěny nebo stropu. Stěnové vytápění je zvláště vhodné pro nízkoenergetické domy. Obdobným způsobem lze celou soustavu využít nejen k vytápění, ale také k chlazení.

Způsoby pokládky

Způsoby instalace vytápění jsou dva, nazývají se tzv. mokrý a suchý. Suchý způsob pokládky využívá suché podlahové desky vyrobené z vypěňovaného polystyrénu EPS, které mají po celém svém obvodu nakašírovaný teplovodný hliníkový plech. Výhodou tohoto způsobu je především nízká konstrukční výška, značná odolnost a nemusíme ani zvedat tepelně vodivé plechy při pokládce potrubí. Rovněž díky integrovaným místům pro požadovaný lom je možné velmi snadno desky zkrátit.

Další způsob vyžaduje položení trubek několika odlišnými způsoby. V první řadě se instalují do standardní systémové desky (asi nejběžnější způsob, který je zároveň nejlevnější), případně do systému označovaného jako mini. U něj se nemusí pokládat fólie z PE a současně je tato deska oproti té běžné nižší, má pouze 26 mm. Další volbu může představovat kari síť nebo systém založený na vodící liště.

Ať si vyberete kterékoli konkrétní řešení, charakteristická je snadná realizace, veškeré komponenty se vyznačují nenáročnou montáží. Nevzniká žádný odpad, využít se dají i zbytkové délky, tvorba spojů je velmi snadná.

Nainstalovat je možné podlahové vytápění pod prakticky libovolnou podlahovou krytinuparkety, koberce, krytiny umělé i dlažbu. Koberec ale, pozor, může způsobovat tepelné ztráty.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)






Související články