Než začneme stavět dům

Výstavba rodinného domu představuje velmi závažný a poměrně náročný proces, který může trvat od několika měsíců až po několik let, obvykle záleží především na její velikosti a pak na tom, jaký si zvolíte postup, základní materiálovou a konstrukční skladbu a samozřejmě na finančních možnostech. Než se vůbec můžete pustit do vlastní stavby nemovitosti, je nutné podniknout několik specifických kroků, které zahrnují jednak rozsáhlé rozhodování, jednak zajištění nezbytné dokumentace, povolení a dalších souvisejících náležitostí.

Kapitoly tématu „Než začneme stavět dům"

Stojíte-li úplně na samém začátku celého procesu, tzn. právě jste se rozhodli, že chcete postavit dům, budou vás možná čekat krušné časy. Na co se tedy připravit?

Plánování stavby domu

Prvním krokem, který ke svému vysněnému bydlení učiníte, bude jeho definice. Ceny nemovitostí se neustále mění, což ovlivňuje nejen realitní trh postavených domů, ale také pozemků a stavebních materiálů. V této fázi byste se tak měli zaměřit na optimalizaci všech aspektů a dostupných zdrojů. Orientujte se především na:

  • nabídku a cenu pozemků v cílové lokalitě a jejím okolí – cena za m2 se běžně odvozuje od charakteru, typu a samozřejmě umístění pozemku (stavební pozemky v oblastech mimo městskou zástavbu a s nízkou vybaveností okolí budou samozřejmě levnější než ty ve městě či s dobrou dostupností a veškerou potřebnou občanskou vybaveností), velký pozor dávejte také na to, zda je pozemek zasíťován
  • finanční možnosti – financování stavby lze řešit několika způsoby (vlastní prostředky, úvěr/hypotéka, stavební spoření, spotřebitelský úvěr apod.), většinou se jednotlivé možnosti kombinují tak, aby bylo dosaženo minimálních nákladů (podle úrokové sazby produktů)
  • charakter stavby – závisí na počtu osob, které v ní budou bydlet, a pak také na tom, jakým způsobem bude provozována (v dnešní době existuje celá řada možností – vedle klasických zděných domů jsou velmi oblíbené dřevostavby a pak speciálně navržená nízkoenergetická či pasivní řešení, která mají velmi výhodná specifika vytápění)

Definice záměru a nákup pozemku

Po zvážení všech aspektů, včetně lokality a ceny pozemku a specifik vlastní stavby (zde je potřeba si rovněž dávat pozor typickou zástavbu okolí, která může být pro vámi zvolené řešení nevhodná – zejména v souvislé zástavbě bývá předepsaná maximální výška budovy) se můžete pustit do výběru a nákupu vlastního pozemku. To ovšem neplatí při financování stavby domu z hypotečního úvěru, pokud se do její ceny má zahrnout i pozemek, kdy je potřeba dokládat veškerou dokumentaci včetně stavebního povolení.

Nákup pozemku

Předtím, než se pro nějaký pozemek rozhodnete, doporučuje se si jej dostatečně prověřit – kromě již zmíněné dispozice napojením na inženýrské sítě je nutné nahlédnout také do katastru nemovitostí, aby vás nepřekvapilo, že se na něm třeba nachází stavební uzávěra nebo věcné břemeno. Rovněž se zde dozvíte, o jaký typ pozemku se jedná – pro výstavbu rodinného domu jsou vhodné pozemky stavební, stavět lze ovšem za specifických omezeních na pozemcích určených k rekreační zástavbě nebo pozemcích označených jako zahrada, pro plnohodnotný rodinný dům zde však stavební povolení nedostanete a museli byste zažádat o změnu územního plánu, aby se stal stavební pozemek ze zahrady.

Tvorba projektu

Jakmile naleznete (a obstaráte) vhodný pozemek s optimální velikostí, můžete hledat architekta nebo projektanta, který vám vytvoří projekt. Zde velmi záleží na tom, jak moc atypický dům byste rádi – cena projektu se samozřejmě odvíjí od jeho složitosti a opakovatelnosti. Mnoho lidí proto volí možnost výstavby na klíč nebo projektu typového domku, který se pouze adaptuje na konkrétní terénní podmínky a často je možné u něj mírně měnit dispozice. Celkový obsah projektu, resp. projektové dokumentace se liší podle jejího účelu, ale v konečné podobě bude obsahovat studii osazení stavby do terénu (výkres situace), způsob napojení na inženýrské sítě, vlastní provedení stavby včetně materiálové skladby, rozvržení, pohledů a zařizovacích předmětů a samozřejmě technickou správu. K výkresům se pak přikládá položkový rozpočet.

Stavební povolení

Součástí příprav na zahájení výstavby je také podání žádosti o stavební povolení (při standardní rozsahu stavby se bude jednat vždy o územní souhlas s ohlášením stavby). Co potřebujeme k získání takového povolení:

  • výpis z katastru nemovitostí, který dokládá vlastnictví pozemku
  • projektovou dokumentaci připravenou do úrovně požadavků na stavební povolení (zde ještě nemusí být kompletní, vyžaduje se však vyřešení specifických problematik, proto ji musí zpracovat osoba, která má k tomuto účelu potřebnou kvalifikaci a oprávnění)
  • seznam účastníků stavebního řízení (zahrnuje všechny osoby, kterých se stavba dotkne – tento seznam lze automaticky vygenerovat z katastru nemovitostí)
  • vyplnění formulář žádosti o stavební povolení

Většina projekčních kanceláří vám ovšem se získání stavebního povolení ráda pomůže (často mají tuto službu také ve své nabídce). Kromě toho si u nich zpravidla můžete sjednat také stavební dozor.

Výběr stavební firmy

Získáním stavebního povolení ovšem příprava na stavbu nekončí, je dále potřeba se také rozhodnout, jakým způsobem bude výstavba prováděna, tady zda ji zadáte dodavatelské firmě nebo budete část řešit svépomocí. Na veškeré úkony, které bude provádět dodavatelská firma, byste měli mít vždy sjednaný stavební dozor.

Závěr

Výstavba rodinného domku vyžaduje velké množství příprav, které nejsou orientovány pouze na samotné řešení provedení domu, ale také na řadu souvisejících aspektů. Mezi ty patří především výběr vhodného pozemku a řešení způsobu financování stavby, zadání vytvoření projektové dokumentace, získání stavebního povolení a sjednání stavební firmy včetně rozsahu jejích prací.

Jak získat hypotéku na bydlení?

Rodinný domek či nádherný byt je snem mnoha rodin, ale i jedinců. Pokud však nevlastníte potřebnou sumu finančních prostředků, abyste mohli nemovitost zakoupit či vybudovat, lze se obrátit na finanční pomoc prostřednictvím hypotéky. Bankovní instituce tuto formu půjčky představují svým klientům mnoha různými způsoby, ale ne vždy se dostane k uším těch, kteří ji opravdu potřebují. Podívejte se tedy na příručku, jež vás navede tím správným směrem a podá doporučení k získání hypotéky na bydlení.

Co je geometrický plán?

Geometrický plán je listina, kterou vyhotovuje geodet nebo geodetická kancelář. Geometrický plán slouží jako technický podklad pro zápis změny do katastru nemovitostí a bývá součástí právních listin, na jejichž základě se tato změna zapisuje (kupní smlouva, darovací smlouva, ohlášení dokončené stavby apod.).

Co vše obsahuje projektová dokumentace?

Říká se, že správný muž musí zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Není nic snazšího než zasadit strom, syna chlap může zplodit i nechtěně, ale postavit dům, to už dá pořádnou práci.

Jak udělat ze zahrady stavební pozemek?

Přišla chvíle, kdy jste se rozhodli změnit zahradu na stavební pozemek. Jednoduše chcete stavět a získat nové větší a lepší vysněné bydlení pro rodinu. Důležité je vlastnit pozemek, na kterém můžete stavět. Většinou nestačí jen údaje získané z katastru nemovitostí, protože tento úřad eviduje pouze základní informace o pozemku a jeho druhu. A co tedy dělat, když jste zjistili, že pozemek je zahradou a ne stavební parcelou? Právě to se od nás dozvíte.

Kolik stojí projekt domu?

Trápí vás otázka, kolik zaplatíte za vyhotovení projektové dokumentace rodinného domu? Přemýšlíte o tom, zda zvolit typový nebo individuální projekt? Pak nabízíme skvělý přehled o výhodách a nevýhodách obou variant a především jejich nacenění.

Jaké jsou možnosti financování novostavby?

Mnoho z nás sní o novém bytě nebo dokonce stavbě krásného domu. Asi všichni máme svou představu, jak bychom si své bydlení představovali. Ale málo z nás ví, jakým způsobem lze financovat novostavbu. Možností je hned několik a přiznejme si, že ne vždy nabízejí ty nejlepší podmínky pro budoucího majitele domu. Pojďme se podívat na základní možnosti financování novostavby.

Kolik stojí pozemky pro stavbu domů? Kde zjistit pravou cenu?

Zní to jako sen - zahrada a nový dům přesně podle našich plánů. Krásná představa, ale v realitě nám ještě mnoho chybí... Základem je, pokud jsme nedostali parcelu darem, koupit nějaký přijatelný pozemek. To však není až tak lehké, jak se může stát, přeci jen poptávka je v této oblasti vyšší než nabídka a výběr pozemků, mimojiné, ovlivňuje i spousta dalších kritérií....

Na co si dát pozor při stavbě pasivního domu?

V době zdražování energií a zároveň ještě stále nízkých úroků hypoték přijde většině lidí na mysl, postavit si vlastní dům a bydlet ve svém. Při propočítání nákladů spojených s bydlením a srovnání s tím, jak by to vypadalo při splácení hypotéky a měsíčních placení energií a služeb, vyjde většině lidem stejný výsledek. Splácení hypotéky se svou výší blíží platbě nájmu. Proto se tolik lidí pouští do projektů novostaveb a realizace svých snů.

Který pozemek je nejvhodnější pro stavbu domu?

Pokud se rozhodnete postavit si vlastní vysněný dům, musíte v první řadě zvážit, kde. A protože dům není krátkodobá investice, je třeba si vše dobře promyslet a volit nejen kvalitní architektonický návrh, ale také si vybrat vhodné místo pro váš nový dům. Co byste měli sledovat a čeho si všímat, abyste se při výběru parcely nespletli?

Kdo je zahradní architekt?

Také už jste určitě viděli zahrady, které jsou doslova přeplácené prvky a kde marně přemýšlíte, jaký typ zahrady to vlastně měl být. Na takové zahradě s pravděpodobností hraničící s jistotou nepracoval žádný pořádný zahradní architekt. Pokud chcete mít zahradu krásnou a funkční, investujte do služeb zahradního architekta, protože vám otevře nové zahradní obzory a je-li skutečně dobrý, dokáže zhmotnit i to, co vy sami jen nejasně tušíte.

Jak vypočítat zastavěnou plochu stavby?

Co je to zastavěná plocha stavby definuje § 2 odst. 7 stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb.), který říká: „Zastavěnou plochou stavby se rozumí plocha ohraničená pravoúhlými průměty vnějšího líce obvodových konstrukcí všech nadzemních i podzemních podlaží do vodorovné roviny. Plochy lodžií a arkýřů se započítávají. U objektů poloodkrytých (bez některých obvodových stěn) je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí do vodorovné roviny. U zastřešených staveb nebo jejich částí bez obvodových svislých konstrukcí je zastavěná plocha vymezena pravoúhlým průmětem střešní konstrukce do vodorovné roviny.“

Jak získat nejlepší stavební pozemek?

Jednoduše řečeno – velmi těžko. Samozřejmě záleží na lokalitě a vašich finančních možnostech, ale skutečně stavební pozemek je úzkoprofilové zboží v podstatě v každé aspoň trochu atraktivní obci po celé republice, zvlášť pokud ho chcete ve starší zástavbě a ne mezi parcelami, které jsou si podobné jako vejce vejci. A většinou pak i domy na nich. Za originalitu v jakémkoli smyslu toho slova si připlatíte.

Jak na zdravé bydlení?

Pod pojmem „zdravé bydlení“ si pravděpodobně každý představí něco trochu jiného. V zásadě však existují dva hlavní směry, na které vhodné bydlení a život jako takový, rozdělujeme. Za samozřejmé vnímáme především hygienickou čistotu a praktické řešení našich domovů a v neposlední řadě také psychickou pohodu a útulnost interiérů. Oba tyto aspekty jsou velice důležité a v našich životech nepostradatelné.

Jak vybrat stavební firmu?

Výběr stavební firmy s sebou nese velkou zodpovědnost. Na zvolené firmě záleží, jak bude stavba probíhat, jak dlouho potrvá, kolik bude stát a v neposlední řadě také to, zda bude na vašem domu odvedena kvalitní práce, nebo budete bezprostředně po dokončení stavby řešit nějaké potíže. 

Co všechno je potřeba než začneme stavět rodinný dům?

Banka Vám již schválila hypotéku, smlouva na koupi pozemku je také podepsaná a Vám nezbývá než začít stavět váš vysněný dům. Co je však ještě potřeba zařídit a udělat, než stavební firma poprvé vkročí s veškerou parádou na vaší parcelu?

Jak správně dům osadit vzhledem k zahradě?

Stavba domu sestává z větších i menších starostí. Jednou z otázek, která trápí každého, kdo o stavbě uvažuje, je spojena s umístěním zahrady vzhledem k domu. Jaké osazení lze hodnotit jako nejlepší možné?

Jak šetrně postavit rodinný dům? BIO dům

Žít v souladu s přírodou je pro řadu lidí stále důležitějším životním pilířem. Proto se i při stavbě domů klade důraz na ekologičnost a šetrnost. Jaké jsou zkušenosti těch, kteří se do stavby pustili svépomocí? Na co nezapomenout a čemu se naopak vyhnout?

Jak zpracovat rozpočet domu?

Říká se, že každá koruna je dobrá a mnohý z nás by s tím souhlasil. Zvlášť když při stavbě domu se ty koruny počítají v daleko vyšších násobcích. A kdo by nechtěl ušetřit nějakou již od začátku.

Mnohdy se tak vyplatí menší investice již zpočátku (do zpracování detailního rozpočtu), která později může přinést značné úspory. Co všechno tedy do takového rozpočtu zahrnout, jak se vlastně tvoří a jak se s ním co nejvíce přiblížit finální ceně?

Byt nebo rodinný dům, co je lepší?

Samozřejmě nelze shrnout tyto druhy bydlení jen na základě plusů a mínusů, ale musí se brát v potaz i místo vaší budoucí adresy. Přece jenom mít rodinný dům a zároveň 10 sousedů není asi ideální, zvlášť kdyby měl každý druhý malé a hlučné děti. Také život v paneláku není peříčko, kde by vám sousedi klepali na dveře kvůli tomu, že pouštíte hudbu příliš hlasitě. Kromě toho je důležitá lokalita, neboť bydlet někde v přírodě, poblíž lesa, může být sice fajn, ale pokud nevlastníte auto a nejbližší zastávku máte 2 kilometry daleko, je lepší si zvolit bydliště někde v centru města. Nezapomeňte taky na to, že musíte dojíždět do práce nebo chcete navštěvovat svou rodinu a přátele.

Satelitní městečka

Pod pojmem satelitní městečko rozumíme větší celek pro ubytování obyvatel. Ten může, ale nemusí být spojen s továrními, výrobními a průmyslovými zónami.

Co vše musíme promyslet než začneme stavět pergolu?

Chcete zkrášlit svou zahradu a přemýšlíte nad stavbou pergoly? Pergola je jednoduchá a zároveň hezká okrasná stavba, která dodá Vaší zahradě tu správnou jiskru. Stane se také vhodným místem pro odpočinek, relaxaci a má hodně možností využití. Před samotnou stavbou je však vhodné pečlivě si promyslet řadu důležitých věcí.

Z čeho postavit nejlevněji dům?

Hned na začátek je třeba podotknout, že „nejlevnější“ je v tomto případě pojem relativní. Můžete si vybrat levný a kvalitní materiál, ale nemusí se vždy hodit pro váš pozemek. Snaha ušetřit na stavebním materiálu by se vám tak mohla paradoxně prodražit. Proto přinášíme hned několik různých materiálů, které můžete použít jednotlivě, nebo je kombinovat. Vyberte podle svých potřeb a podmínek.