Rodinný domek či nádherný byt je snem mnoha rodin, ale i jedinců. Pokud však nevlastníte potřebnou sumu finančních prostředků, abyste mohli nemovitost zakoupit či vybudovat, lze se obrátit na finanční pomoc prostřednictvím hypotéky. Bankovní instituce tuto formu půjčky představují svým klientům mnoha různými způsoby, ale ne vždy se dostane k uším těch, kteří ji opravdu potřebují. Podívejte se tedy na příručku, jež vás navede tím správným směrem a podá doporučení k získání hypotéky na bydlení.
Než začneme stavět dům
Výstavba rodinného domu představuje velmi závažný a poměrně náročný proces, který může trvat od několika měsíců až po několik let, obvykle záleží především na její velikosti a pak na tom, jaký si zvolíte postup, základní materiálovou a konstrukční skladbu a samozřejmě na finančních možnostech. Než se vůbec můžete pustit do vlastní stavby nemovitosti, je nutné podniknout několik specifických kroků, které zahrnují jednak rozsáhlé rozhodování, jednak zajištění nezbytné dokumentace, povolení a dalších souvisejících náležitostí.
Stojíte-li úplně na samém začátku celého procesu, tzn. právě jste se rozhodli, že chcete postavit dům, budou vás možná čekat krušné časy. Na co se tedy připravit?
Plánování stavby domu
Prvním krokem, který ke svému vysněnému bydlení učiníte, bude jeho definice. Ceny nemovitostí se neustále mění, což ovlivňuje nejen realitní trh postavených domů, ale také pozemků a stavebních materiálů. V této fázi byste se tak měli zaměřit na optimalizaci všech aspektů a dostupných zdrojů. Orientujte se především na:
- nabídku a cenu pozemků v cílové lokalitě a jejím okolí – cena za m2 se běžně odvozuje od charakteru, typu a samozřejmě umístění pozemku (stavební pozemky v oblastech mimo městskou zástavbu a s nízkou vybaveností okolí budou samozřejmě levnější než ty ve městě či s dobrou dostupností a veškerou potřebnou občanskou vybaveností), velký pozor dávejte také na to, zda je pozemek zasíťován
- finanční možnosti – financování stavby lze řešit několika způsoby (vlastní prostředky, úvěr/hypotéka, stavební spoření, spotřebitelský úvěr apod.), většinou se jednotlivé možnosti kombinují tak, aby bylo dosaženo minimálních nákladů (podle úrokové sazby produktů)
- charakter stavby – závisí na počtu osob, které v ní budou bydlet, a pak také na tom, jakým způsobem bude provozována (v dnešní době existuje celá řada možností – vedle klasických zděných domů jsou velmi oblíbené dřevostavby a pak speciálně navržená nízkoenergetická či pasivní řešení, která mají velmi výhodná specifika vytápění)
Definice záměru a nákup pozemku
Po zvážení všech aspektů, včetně lokality a ceny pozemku a specifik vlastní stavby (zde je potřeba si rovněž dávat pozor typickou zástavbu okolí, která může být pro vámi zvolené řešení nevhodná – zejména v souvislé zástavbě bývá předepsaná maximální výška budovy) se můžete pustit do výběru a nákupu vlastního pozemku. To ovšem neplatí při financování stavby domu z hypotečního úvěru, pokud se do její ceny má zahrnout i pozemek, kdy je potřeba dokládat veškerou dokumentaci včetně stavebního povolení.
Nákup pozemku
Předtím, než se pro nějaký pozemek rozhodnete, doporučuje se si jej dostatečně prověřit – kromě již zmíněné dispozice napojením na inženýrské sítě je nutné nahlédnout také do katastru nemovitostí, aby vás nepřekvapilo, že se na něm třeba nachází stavební uzávěra nebo věcné břemeno. Rovněž se zde dozvíte, o jaký typ pozemku se jedná – pro výstavbu rodinného domu jsou vhodné pozemky stavební, stavět lze ovšem za specifických omezeních na pozemcích určených k rekreační zástavbě nebo pozemcích označených jako zahrada, pro plnohodnotný rodinný dům zde však stavební povolení nedostanete a museli byste zažádat o změnu územního plánu, aby se stal stavební pozemek ze zahrady.
Tvorba projektu
Jakmile naleznete (a obstaráte) vhodný pozemek s optimální velikostí, můžete hledat architekta nebo projektanta, který vám vytvoří projekt. Zde velmi záleží na tom, jak moc atypický dům byste rádi – cena projektu se samozřejmě odvíjí od jeho složitosti a opakovatelnosti. Mnoho lidí proto volí možnost výstavby na klíč nebo projektu typového domku, který se pouze adaptuje na konkrétní terénní podmínky a často je možné u něj mírně měnit dispozice. Celkový obsah projektu, resp. projektové dokumentace se liší podle jejího účelu, ale v konečné podobě bude obsahovat studii osazení stavby do terénu (výkres situace), způsob napojení na inženýrské sítě, vlastní provedení stavby včetně materiálové skladby, rozvržení, pohledů a zařizovacích předmětů a samozřejmě technickou správu. K výkresům se pak přikládá položkový rozpočet.
Stavební povolení
Součástí příprav na zahájení výstavby je také podání žádosti o stavební povolení (při standardní rozsahu stavby se bude jednat vždy o územní souhlas s ohlášením stavby). Co potřebujeme k získání takového povolení:
- výpis z katastru nemovitostí, který dokládá vlastnictví pozemku
- projektovou dokumentaci připravenou do úrovně požadavků na stavební povolení (zde ještě nemusí být kompletní, vyžaduje se však vyřešení specifických problematik, proto ji musí zpracovat osoba, která má k tomuto účelu potřebnou kvalifikaci a oprávnění)
- seznam účastníků stavebního řízení (zahrnuje všechny osoby, kterých se stavba dotkne – tento seznam lze automaticky vygenerovat z katastru nemovitostí)
- vyplnění formulář žádosti o stavební povolení
Většina projekčních kanceláří vám ovšem se získání stavebního povolení ráda pomůže (často mají tuto službu také ve své nabídce). Kromě toho si u nich zpravidla můžete sjednat také stavební dozor.
Výběr stavební firmy
Získáním stavebního povolení ovšem příprava na stavbu nekončí, je dále potřeba se také rozhodnout, jakým způsobem bude výstavba prováděna, tady zda ji zadáte dodavatelské firmě nebo budete část řešit svépomocí. Na veškeré úkony, které bude provádět dodavatelská firma, byste měli mít vždy sjednaný stavební dozor.
Závěr
Výstavba rodinného domku vyžaduje velké množství příprav, které nejsou orientovány pouze na samotné řešení provedení domu, ale také na řadu souvisejících aspektů. Mezi ty patří především výběr vhodného pozemku a řešení způsobu financování stavby, zadání vytvoření projektové dokumentace, získání stavebního povolení a sjednání stavební firmy včetně rozsahu jejích prací.