Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak nejlépe umýt okna a dveře?

  

Umývání oken

Taky trávíte mytím okem bez mála celý den a výsledek vašemu snažení neodpovídá? Mytí oken je nemilou povinností, kterou musíme čas od času všechny udělat.

Je mnoho ověřených typů, jak umýt okna. Člověk má občas pocit, že se v nich ztratí, protože každý profesionál používá jinou techniku a nedá dopustit na jiný přípravek. Jak tedy správně postupovat, aby byla okna umytá v co nejkratší době, nezabralo nám to mnoho času a výsledek byl oslňující a dlouho vydržel?

Pořiďte si správné vybavení

Velice důležité je čím okna myjeme. Někdo používá klasický hadr na nádobí, jiný utěrku z mikrovlákna. Jenže práce s nimi je náročná a zabere spousty času. Mimo to hadr ani utěrka z mikrovlákna vám okno dokonale nevyleští, takže se pak musíte chopit starého ručníku, novin nebo papírové utěrky a okno doleštit. Což není vůbec snadné, protože se na oknech vytvořily nevzhledné šmouhy.

Mnohem lepší je použít stěrku s takzvaným rozmývákem. Stěrka by měla být dostatečně pevná, ale zase ne moc tvrdá. Tvrdá a nepoddajná stěrka totiž tvoří více šmouh, které budete muset rozleštit. Dalším velkým pomocníkem jsou papírové kuchyňské utěrky. Použijete je na osušení stěrky i závěrečné dosušení okna. Oproti ručníku nezanechávají na oknech žádné chloupky a sají mnohem lépe vodu.

Stále používáte Jar na mytí oken? Možná je čas na změnu.

A teď přichází řada na správný saponát. Kdysi se mělo za to, že je na okna nejúčinnějším prostředkem klasický Jar na nádobí. Jeho zastánci na něj nenechají dopustit do dnes. Je sice pravda, že se mu nedá odepřít odmašťovací síla, ale na umývání oken je nevhodný.

Jar totiž z okna nevyprchá. Zůstává na něm a vytváří lepivý film, který na sebe zachycuje mnohem více prach a nečistoty, než jiné saponáty. To má za následek to, že se vaše okno mnohem rychleji znečistí a budete ho muset mýt častěji.

Mnohem vhodnějšími jsou přípravky na alkoholové bázi. Alkohol totiž žádný film nevytváří. Prostě vyprchá a okno zůstane déle čisté.

Pokud se vám příčí používání průmyslově vyrobených chemických čističů, můžete si vyrobit svůj vlastní ekologický čistič smícháním vody, octa a alkoholu:

Ocet, stejně jako alkohol, přirozeně vyprchává a má výbornou odmašťovací sílu. Kromě toho výrobou svého čističe nebudete zatěžovat životní prostředí a navíc je levnější. Někdo nechává přípravek týden louhovat se slupkami od citrusů. Díky tomuto triku získá domácí čistič příjemnější vůni.

Pozor na správnou teplotu

Na mytí oken musí být správné počasí. Rozhodně se nedoporučuje umývat okna v mrazu. Nejen, že je to krajně nepohodlné a nemalou měrou ohrožujete své zdraví, ale také je umývání naprosto neefektivní. V mínusových teplotách totiž saponáty nemají takovou účinnost, jakou by měly mít.

Stejně hloupé je mít okna v přílišném horku, protože se voda rychle odpařuje doslova pod rukama. Výsledkem jsou pak šmouhatá okna. Nejideálnějším obdobím na mytí oken jsou jaro a podzim. Není totiž takové horko, ale zároveň s tím ještě nezačalo mrznout. Optimální teplota pro čištění oken je od 5°C do 10°C.

Správná technika - základ!

Mohlo by se zdát, že je úplně jedno jak okna myjete, ale to se velice pletete.

Správné pořadí vám totiž může ulehčit mnoho práce. Pokud v první řadě umýváte okna a pak až potom se soustředíte na rámy a parapety, zbytečně si přiděláváte práci. Sklo si nechte až na úplný konec. Je velice výhodné si nejdříve omýt celé okolí všech oken a až pak se věnovat samotné skleněné části.

Sklo vždycky omývejte čistou vodou s přiměřeným množstvím saponátu.

K umytí okna použijte rozmývák a důkladně namočte celý povrch. Rozhodně nezapomeňte na rohy. V rozích se usazuje nevíce špíny. Kdybyste jí dostatečně nevyčistili, stěrka by jí mohla roznést po již umytém okně a všechna práce by přišla vniveč.

Vodu stírejte vodorovně. Krůpěje vody budou stékat vždy k jedné straně a vy si tak nepokapete celý parapet a rám okna. Po každém setření, si stěrku otřete do papírové utěrky. Je to důležité proto, aby se netvořily zbytečné a otravné šmouhy. Když už máte celý povrch skla setřený, dosušte jej papírovou utěrkou a je hotovo.

Umývání dveří

Dalším velkým strašákem všech hospodyněk je údržba dveří. Zvláště pokud máte doma malé děti je jejich umýváním skutečnou výzvou. Ale i zde si můžeme práci ulehčit.

Materiál

Než se pustíte do čištění, je velice dobré si nejdříve ujasnit, z čeho jsou vyrobené. Jinak se budou čistit dveře z dýhy a jinak ty ze dřeva. Nejméně náročné jsou dveře plastové. Stačí je otřít vodou s jemným saponátem. Rozhodně na ně nepoužívejte žádný tekutý písek. Plast je měkký materiál a klidně by se mohlo stát, že si dveře poškodíte. Dýhové dveře se také nesmějí čistit tekutým pískem.

Nevhodnějším přípravkem, který na ně můžete použít, je mýdlový čistič. Ten je také vhodný i pro dveře ze dřeva. Dřevěné dveře je potřeba čas od času ošetřit leštěnkou na dřevo. Mají totiž tendenci vysychat.

Technika

Pokud máte dveře bez výplně, je to snadné. Prostě je umyjete od shora dolů vlažnou vodou a vhodným saponátem. K očistě dveří jsou dobrým pomocníkem utěrky z mikrovláken. Jestliže vaše dveře mají skleněnou výplň, je vhodné postupovat stejně, jako kdybyste myli okna. Nejdříve umyjte futra i rám dveří a sklo si nechte na konec. Na skleněné výplně můžete použít stejné čisticí prostředky, jako na klasická okna. Rozhodně není dobré je umývat jarem nebo mýdlovými prostředky. Takové saponáty totiž zanechávají na skle lepivý film, který zachycuje prach a špínu. Použijte raději mycí prostředek na bázi alkoholu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.9/5 (10 hlasů)





Související články