Jak postavit pergolu svépomocí - Podrobný návod - 1. část

V dnešním článku jsem si pro vás připravil krátký úvod k stavbě pergol svépomocí. Pro začátek si řekneme něco málo o potřebném materiálu, podlahách, zastřešení a ukážeme si několik fotografií, jak může vypadá pergola. V následujících článcích si ukážeme i různé postupy (spojování trámků, kotvení do zateplených fasád, skladbu podlah a další různé detaily, které se vám budou třeba hodit).

Materiál na pergolu

Na stavbu pergoly se používá především dřevo, které lze "snadno" opracovávat. Předně záleží na zvoleném druhu dřeva. Smrkové dřevo má při proměnlivé vlhkosti malou trvanlivost. Na druhou stranu dřeviny jako borovice, modřín nebo dub mají podstatně vyšší odolnost proti vlhkosti. U nezastřešených pergol je vhodnější použít dubové dřevo, které odolá nepříznivému počasí lépe než smrk (díky mimořádně dlouhé době růstu je dubové dřevo velmi tvrdé).

Naopak u zastřešených pergol lze použít i měkké smrkové dřevo. Vždy, ale dbáme na kvalitní ošetření. Barvu po několika letech obnovujeme (za 3-4 roky nebo také až za 10 let..vždy záleží na kvalitě ochranných nátěrů a místě, kde pergola stojí). Největší opotřebení bude z vnějších stran přístřešku, kde nejvíce působí povětrnostní vlivy slunečního záření a deště.

Na podlahu pergoly můžeme použít také dřevo, ale mnohem výhodnější (z pohledu životnosti) je kámen, beton nebo keramická dlažba. Alternativně lze použít wpc prkna

Základy dřevěných sloupků většinou tvoří beton a pozinkované kotvy (ocelové patky). Tyto patky chrání sloupky před degradací.

  • dřevo - na sloupky, krokve, zaklop, podlahu, výplně mezi sloupky, na oporu pro květiny..
  • kamenivo (štěrk, drť) - na podsyp podlahy
  • spojovací a kotvící prvky - vruty, kotvy, hřebíky (klasické nebo měděné)
  • beton (cement, štěrkopísek, voda) + výztuž KARI sítě, zemní vruty - na základy, podlahu
  • keramická dlažba (flexibilní lepidlo)
  • hliníkové pergoly, alternativně čistě kovové pergoly - Vzhledem velmi luxusní. Použitý hliníkový materiál je oproti standardnímu dřevu cenově vyšší. Hliník je moderní materiál a pro někoho pocitově až chladný. V kombinaci s prosklenním dokáže ochránit před větrem, deštěm i slunečními paprsky.
  • kompozitové pergoly - Složené z více materiálů. 
  • pro vytvoření stínu pod pergolou - existují různé sítě, dřevěné či hliníkové zástěny, živé ploty, plachty - tvoří zastínění pergoly

Dřevo na stavbu pergoly

Dřevo na stavbu pergoly. (autor hisgett)

Štěrkovna

Technologie pro výrobu štěrku. (autor petercastleton)

Drť

Recyklovaná drť (autor cdeimages)

Podlaha do pergoly

Podlaha v pergolách by měla být rovná, bezprašná, snadno udržovatelná a z kvalitních materiálů. Tak, aby odolávala nepříznivým povětrnostním podmínkám. Určitě si nepřejete opravovat pergolu každý rok.

Mezi nejčastější podlahové úpravy patří:

  • pergoly s kamennou podlahou - kámen je přírodní materiál s různou povrchovou strukturou. Hodně záleží na kamenolomu, ze kterého si kámen přivezete. Určitě nejsou vhodné velké kameny bez rovných ploch. Můžeme jej pokládat buď přímo do hlíny nebo do betonu.
  • podlaha s betonovou deskou - beton je umělý kámen, se kterým dokážeme vytvořit dokonale rovnou plochu. Velmi pěkné, ale drahé jsou ražené betony, se kterými lze napodobit kámen, dlažbu ale i dřevěné desky (dle raženého dekoru).
  • podlaha s keramickou dlažbou - keramické dlažby jsou ideálním materiálem na podlahy do pergoly, nejsou moc drahé, vydrží dlouho, jsou snadno omyvatelné, bezprašné, vhodné pro zahradní nábytek, který díky nim vydrží déle.
  • s dřevěnou podlahou - dřevo je hezký materiál, ale člověk se o něj musí pravidelně starat. Důležité je obnovovat nátěry, ale i přesto je mnohem náchylnější na opotřebení než beton, kámen, dlažba nebo plast.
  • s plastovou podlahou - moderní materiál, který se snadno udržuje, je ideálně rovný a můžeme s ním dosáhnout jakékoliv povrchové úpravy. Nevýhodou je pořizovací cena, která je oproti ostatním materiálům vyšší, ale na druhou stranu je vykompenzovaná svými dobrými vlastnostmi. Více info zde.
  • podlahy ze zatravňovacích tvárnic - nejlevnější a nejjednodušší řešení podlahy pod pergoly (spolu s kamennou podlahou), hodí se k nezastřešeným a málo používaným pergolám, v opačném případě hrozí vyšlapání trávy, což se negativně projeví na celkovém vzhledu.
  • podlaha z žulových kostek - s žulou můžeme vytvářet zajímavé obrazce (kruhové, obdélníkové, trojúhelníky..). Existují různé velikosti (od 5 do 20 cm) a i odstíny. Tak jako u kamene i zde záleží struktura a barva na kamenolomu. Menší nevýhodou je zarůstání spár plevelem (použitím kvalitního písku, lze růst plevele oddálit, ale i přesto se po několika letech může ukázat).
  • podlaha z betonové dlažby - Tvar dlažby bývá prakticky jakýkoliv. Záleží, jaké formy má výrobce k dispozici. Také barvu lze do jisté míry ovlivnit.

Barevná betonová dlažba pod pergolu

Barevná betonová dlažba pod pergolu. (autor bachmont)

Žulové kostky pro podlahu pod pergolou

Žulové kostky pro podlahu pod pergolou. (autor timcowlishaw)

Zastřešení pergoly

Pergola je stavba, u které nesmíme zapomenout na střechu. Máme na výběr ze dvou možností. A to buď na klasickou pergolu pouze s krokvemi nebo zastřešenou (průhledné vs. neprůhledné zastřešení). Určitě si najdeme několik výhod i nevýhod obou zmíněných způsobů. Pergola s krokvemi je mnohem jednodušší a levnější, ale na druhou stranu ji můžeme využívat jen za pěkného počasí. Mnohem lepším řešením je zastřešená pergola, která má tu výhodu, že ji můžeme využit prakticky kdykoliv.

Čím se dá zastřešit pergola:

  • komůrkové (dutinkové) polykarbonátové desky (Makrolon, Politec, Rodeca, Sunlite..) - tyto desky jsou odolné vůči UV záření, velmi odolné proti klimatickým podmínkám, mají vysokou tuhost a odolnost, některé desky se dají ohýbat za studena. Ochranná vrstva desek je pouze z jedné strany, proto je potřeba desky osadit dle pokynů výrobce.
  • vlnité a trapézové desky - různé odstíny, profily a povrchy. Použitý materiál polykarbonát, PVC, kov.
  • zámkové panely (zaklapávací polykarbonátový systém) - panely lze jednoduše instalovat a spojovat
  • komůrková plexiskla - jsou vyráběná z modifikovaného houževnatého akrylátu s dobrou propustností světla.
  • keramické nebo betonové tašky - velmi odolné, bohužel oproti ostatním střešním materiálům výrazně těžší, což klade na konstrukci podstatně větší nároky
  • asfaltové šindele - s šindelí se pracuje velmi snadno, předností je také jednoduchá doprava. Nároky na konstrukci nejsou velké. Na výběr máme z velkého množství barev. Jak na pokládku?
  • plné polykarbonátové desky (Palsun, Makrolun) - vzhledem připomínají sklo nebo plexi. Velmi odolné díky houževnatosti. Rozměry až 205*305 cm.

Související články o zastřešení pergol, domů a přístřešků:

Pergoly a přístřešky fotogalerie - inspirace

Moderní pergola

Moderní pergola s dokonalým kuchyňským zázemím a s krbem. (autor toddpharistx

Stínění pergoly - jak postavit pergolu

Zastínění pergoly pomocí sítě. (autor 7282451@N02

Jednoduchá pergola s kamennou podlahou

Jednoduchá pergola s kamennou podlahou bez zastřešení. (autor 7282451@N02

Jednoduchá pergola

Jednoduchá pergola s posezením a krásná kovová, zdobená lavička. (autor 7282451@N02)

Zahradní altán

Zahradní altán v krásné nedotčené přírodě. (autor Michelle)

Jednoduchý přístřešek pro posezení

Jednoduchý přístřešek pro posezení - z vlnitého polykarbonátu. (autor babbagecabbage)

Bílá pergola se stíněním z přírodních materiálů

Bílá pergola s keřem kolem sloupů. (autor endercck)

Jednoduchá pergola s krbem

Zahradní pergola s krbem a s velmi jednoduchou střechou, která tvoří příjemný stín. (autor Avalon)


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.57/5 (28 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   ›   ›   ›   › 





Kapitoly tématu „Pergoly a stavby pro odpočinek


  1. Jak postavit pergolu svépomocí - Podrobný návod - 1. část
  2. Chci stavět pergolu! - Jak na to?
  3. Jak na zavětrování u pergoly?
  4. Jak správně vybrat kotevní patky na pergolové sloupky?
  5. Jaké jsou možnosti upevnění pergoly ke zdi domu?
  6. Jak na spojování trámků u pergol?
  7. Jaká střecha na pergolu? - velký přehled
  8. Z čeho vyrobit boční stínění pergoly proti světlu?
  9. Z čeho se dá udělat stínění pergoly proti větru
  10. Jak na osvětlení pergoly?
  11. Možnosti umístění pergol a přístřešků
  12. Vše o zemních vrutech

Související články

Aktuální články