Základní péče o plot dle ročního období
Co si představit pod pojmem základní péče. Nebudeme se nyní bavit o výsadbě. Pokud by Vás nyní zajímala, můžete si přečíst článek jak sázet tůje. O optimálních dřevinách pro živé ploty se zmíníme na konci článku. Našim úkolem je nyní si říct, co udělat pro to, když již živý plot máme a jak se o něj důkladně postarat, aby vydržel co nejdéle.
V dnešní době exrémních výkyvů počasí je někdy problém odhadnout správnou dobu řezu a správnou péči. Často půjdeme do rizika. Vydrží náš živý plot zastřihování? Co když bude střih velký a plot uschne? Hnojíme ve správnou dobu? Neuškodí kořenům velké zalévání v období sucha? A co extrémní vichříce, deště a kroupy? S tím vším se musíme vypořádat.
JARO a LÉTO
Jaro bývá dynamické. Opadavé živé ploty získávají nový kabát. Nové lístečky, šlahouny, květy a kořínky jsou každým dnem větší a větší. Blíží se čas, kdy budeme formovat plot do podoby námi zvolené. Ale předtím, než se tak stane, musíme uklidit veškerý nepořádek po zimním období.
Po zimním spánku uklízíme především polámané větve. Odstraňujeme smrkové větvičky, slámu či chvojí, které bránilo chladu proniknout ke kořenům málo odolných dřevin. Uklízíme rozhrabanou mulč od lesních zvířátek.
Pro vytvoření hustého a listnatého porostu a pro podporu kořenů doporučujeme před kypřením půdy použít:
- výživový roztok
- nebo substrát určený přímo pro živé ploty
Jarní střih
Na jaře spouštějí živé ploty svůj největší růst. Všechna práce se zastřížením z předchozího roku se stává minulostí a plot se zvětšuje a zvětšuje do beztvarých rozměrů. Pokud chceme mít se stříháním po zbytek roku co nejméně práce, musíme počkat až na dobu, kdy mohutný růst ustane. V opačném případě bude nutné střih opakovat několikrát. Doporučujeme plot zastřihnout až na konci jara (v červnu). V tuto dobu již největší růst končí a přichází období pozvolného růstu.
Letní zavlažování
Léto bývá na vláhu poměrně chudé a tak rosliny nemají kde brát sílu pro rychlý růst. Většina z nás v tuto dobu navíc bývá na dovolené klidně i 14 dní a někteří dokonce i delší dobu. Právě v tomto okamžiku je vhodné nasadit elektronickou závlahu (tzv. kapkové zavlažování). K mikrozávlaze se používá mikropotrubí nebo zavlažovací jehly. Ideální způsob, jak s co nejmenší prací zabránit usychání živých plotů.
PODZIM a ZIMA
V podzimním období se příroda připravuje na zimu. Listí začíná žloutnou, hnědnout a opadávat. Aktivita tekutiň v dřevní hmotě se začíná omezovat. Pro nás to znamená, že se musíme připravit na hrabání listí, podzimní střih a přípravu na zimu.
Hrabání listí se dá vyhnout nasazením živých neopadavých rostlin. U všech ostatních se tomu nedá zabránit. Další možností je spoléhat se na silný vítr, který v některých případech dokáže listí odfouknout velmi daleko.
Podzimní střih
V době zimního spánku rostlin (tzv. "vegetačního klidu") je čas na zimní střih. Oproti ostatním stříhům se liší tím, že je více radikálnější. Živý plot je možné stříhat do různých tvarů - může být nižší, tlustší, vyšší, s branou apod. hodně záleží na našem vkusu, fantazii a také na tom, jak jsme přemýšleli při samotné výsadbě.
Řez provádíme v době mezi listopadem až březnem avšak ne v době mrazíků, kdy mohou rány po řezu omrznout. Někteří zahradníci uvádí, že můžeme střih provádět do -5°C, avšak raději doporučujeme vybrat si teplejší období.
Péče o ploty v zimním období
V zimě pravidelně odstraňujeme z vrcholků plotů sníh, který by jej mohl poničit (tzv. "rozkošatit"). Hlavně v případě, kdy je zastřihnutý do obdelníkového tvaru hrozí propadnutí sněhu do středu plotu. Nejvíce bývají ohrožené ploty v horských oblastech, kde není vyjímkou velké množství sněhu.
PRO TIP: Ideální je podle oblasti zvolit i vhodné dřeviny již v době výsadby.
Jak pečovat o plot podle nejčastěji vysazené dřeviny
Zerav zahradní (Thuja Occidentalis) - Naše velmi oblíbená tůje patří mezi nenáročné rostliny. Proto ji lze pěstovat téměř bez údržby. Jediný problém může nastat v letních měsících, kdy je nedostatek vody běžným jevem. V těžkých půdách zaléváme méně, naproti tomu v písčitých bude potřeba zalévat vydatněji a častěji. Řez provádíme jednou za rok...většinou v červnu.
Jaké nářadí budeme potřebovat?
Pro předpoklad úspěchu je potřeba si pořídit adekvátní nářadí. Ve vašem oblíbeném zahrádkářství nebo ve stavebninách si můžete koupit následující. Podle činnosti, kterou budeme vykonávat si pořídíme:
k výsadbě a přesazování
- kolečka - na vození hlíny, štěpků apod.
- pevnou lopatu nebo rýč - pro přípravu jamek
- motyku - pro jemné rozdrcení půdy
- lopatku - na drobnější úpravy
- hrábě - pro úklid nepořádku
- rukavice - na ochranu
- konev, kýbl - pro zalevání čerstvě vysazených rostlin
ke stříhání
- klasické zahradnické nůžky - pro drobnější úpravy, na detaily
- elektrické nůžky (tzv. plotostřihy) - na velké plochy
- křovinořez - na vysoké ploty
- můžeme si půjčit i štěpkovač, díky kterému získáme mulč - je vhodný pokud nemáte zahradní kompost nebo prostory
- hrábě
- rukavice případně brýle proti poranění očí
- provázek, latě, desky, kladiva - pro vytvoření kostry, podle které plot zastřihneme do požadovaných tvarů
Jak často plot štříhat?
Pomale rostoucí živé ploty stříháme 1x až 2x do roka. Rychle roustoucí ploty zastřihujeme častěji.
Musíme plot stříhat každý rok?
Záleží na druhu vysazených keřů. Většinou je potřeba minimálně jednou za rok plot důkladně zastřihnout. Pokud chceme mít plot hezký, častějšímu zkracování se nevyhneme. Vždy na jaře provádíme tzv. zmlazení.
Zásady při stříhání
- správný tvar živého plotu je lichoběžník, ve spodní části širší o desetinu
- ke stříhání používáme zahradnické nebo elektrické nůžky
- choulostivé druhy keřů chráníme před mrazem chvojím, listím, přihrnutím zeminy
Co potřebují rostliny k rychlému růstu?
- kvalitní půdu a výživu
- dostatek slunečního světla a tepla
- vodu
Rostlinné druhy vhodné k tvarování
ideální k využití pro živé ploty:
- zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) - neopadavý, vhodný k řezu
- habr obecný (Carpinus betulus) - opadavý
- buk lesní (Fagus sylvatica) - opadavý
- hloh obecný (Crataegus laevigata) - opadavý s bílými květy
- ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) - v zimě zelený
- bobkovišeň lékařská (prunus laurocerasus - neopadavá, podle druhu citlivá na mráz
- cyprišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana) - neopadavý, hůře snaší řez než zimostráz
- cyprišek Leylandův (x Cupressocyparis leylandii) - neopadavý, mírně citlivý na mráz, rychle roste
- túje, zerav (Thuja ocidentalis) - neopadavá, velmi odolná vůči mrazu
Vysvětlivky: český název (botanický název)