Úvod

Hledání vhodných svěrek a ztužidel

  

Znáte ten pocit, kdy potřebujete nějakou věc pevně uchytit / sevřít a najednou zjistíte, že máte buď málo přípravků nebo úplně nevhodné typy? Takové, které se časem velmi rychle nějakým způsobem začnou kazit. Tento článek by měl být takovým krátkým úvodem do světa svěrek a ztužidel. Budu zde uvádět své zkušenosti, nápady, myšlenky i tipy, na které jsem v průběhu let přišel.

Každý šikovný kutil určitě řeší, jakou svěrku si pořídit. A nemusít to být jen kutil, ale i někdo kdo hledá vhodný dárek pro svého blízkého člena rodiny či kamaráda nebo i profík, který potřebuje kvalitu.

Co je potřeba promyslet před nákupem svěrek či ztužidel

V první řadě je potřeba si ujasnit k čemu má svěrka sloužit a pro koho je určená. Jiné nároky bude mít kutil, profi truhlář nebo svářeč. V obchodech lze najít obrovské množství výrobků. Od amaterských až po profesionální. 

Kolik svěrek budu potřebovat? Několik profi svěrek bude stát řádově od několika tisíců až po desetitisíce korun. Je opravdu nutné mít velké množství svěrek, které využiji třeba pouze jednou? Amatér sáhne spíše po levnějších kusech. Profíkovi nezbývá než těžce vydělané peníze investovat ... právě do kvalitních svěrek. 

TIP 1: Pozor na obrázky produktů v eshopech. Můžete se setkat s tím, že budou "klamat" velikostí. Prvním případem je špatný obrázek. Typicky u více variant bývá obrázek jednoho rozměru. 

TIP 2: Cena může být pomocníkem při správném výběru, ale lepší je se řídit technickými daty. Pokud je výrobce profík, pak určitě na svých stránkách uvádí mnoho různých parametrů nebo je dokáže na vyžádání předložit. Rozměry upnutí či váha svěrky jsou standardní data, které by měl uvádět každý obchodník. Avšak síla upnutí již tak obvyklá není.

TIP 3: Nákup na zkoušku. Jak jinak vyzkoušet zda svěrka splňuje naše očekávání. Koupím jich pár a pokud se osvědčí, přikoupím.Případně je zde možnost navštěvy kamenných prodejen a výrobky si osahat.

Pro hobíky a občasné kutily

Dema - https://www.demashop.cz/7244-zavitove-sverky

Extol Hobby - https://www.extol.cz/sverky/

Parkside (LIDL) - https://www.lidl.cz/q/search?q=svěrky

Pro profíky

Bessey - https://www.bessey.de/cs-cz/bessey-tool/produkte/spannwerkzeuge/temperguss-schraubzwingen

Metalkov MB - https://www.metalkovmb.cz/upinaci-zarizeni

Irwin - https://www.irwin.eu/tools/browse/clamps

Wolfcraft - https://www.wolfcraftcz.cz/kategorie-produktu/upinani/svorky/

A co si svěrku nebo pomocný přípravek třeba vyrobit?

I taková existuje možnost! Ačkoliv, když si spočítáme čás strávený s jejich výrobou a přepočítáme jej na peníze, tak můžeme dojít k závěru, že se to moc neoplatí. Ale kdo nemá moc peněz, ale času hodně, pak není o čem se bavit. Jděte do toho. Osobně jsem teď nedávno viděl video ze zahraničí, kde jeden pán měl takový sofistikovaný upínací přístroj k stojanové vrtačce. Je pravdou, že už to nebyla jednoduchá svěrka. Ale připravek vypadal zajímavě. Inu posuďte sami... video je zde.

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)