Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Zkušenosti s aku bezuhlíkovým šroubovákem od Makity

  

Už jsou to 2 roky a 6 měsíců co jsem si přes internet koupil aku šroubovák. Konkrétně se jednalo o Makitu typ DHP484RFJ (). Součástí dodávky byl systainer, což je v podstatě takový lepší plastový kufr. V něm byla vložka systeineru - obyčejný plastový výlisek, který slouží k tomu, aby se obsah v kufříku příliš nepohyboval. 2 baterie, aku šroubovák, rychlonabíječka a nějáké drobnosti. Přesné názvy i s objednávacími kódy napíší níže.

Celý tento set mne stál 6999,- s poštovným zdarma. Když jsem se dnes díval po cenách 11.9.2023, tak jsem viděl, že se dá koupit tato sada i za 6049,- Kč i s poštovným. Což je super, ale už jej mám :).

Makita DHP484 ... max. průměr pro uchycení vrtáku 13 mm

Přístroj má tři provozní režimy, které se nastavují pootočením voličem provozního režimu (tento volič znázorňují tři obrázky kladívka, šroubu a vrtáku. pootočením k šipce změníme režim, viz obrázky níže):

  • šroubování (otáčky se spojkou)
  • příklepové vrtání (otáčky s příklepem)
  • vrtání (pouze otáčky)

Změna režimu - vrtání, šroubování, vrtání s příklepem s pomocí pootočení prstence:

Základní technické parametry lze vyčíst ze štítku:

Obsah setu:

  • systémový kufr Makpac (821550-0) - můj první kufřík. Velké plus, že je pevný. Trochu mne štve otvírání, které by mohlo být snadnější. 4 plastové páčky, které se zacvaknout sice dřží víko pevně, ale až tak pevně, že při otvírání je potřeba docela velké síly.
  • vložka Makpacu (837916-4) - obyčejný plastový výlisek
  • 2 akumulátory BL1830 (194204-5) baterie 3,0 Ah - i když aku šroubovák nepoužívám úplně často, tak baterky vypadají, že jsou v dobrém stavu
  • rychlonabíječka DC18RC (195584-2) - nabíjení baterií je opravdu rychlé a nezaznamenal jsem s ní žádný problém
  • háček (346317-0) - pro zavěšení aku šroubováku k pasu
  • šroub M4x12 (251314-2) - k přichycení háčku k aku šroubováku
  • bit 2 (784637-8) - z jedné strany plochý 6mm a z druhé strany křížový PH2

Kromě výše uvedeného se samozřejmně v krabici nacházel i český návod k obsluze, návod k rychlonabíječce, bezpečnostní pokyny, ES prohlášení o shodě, záruční list, reklamní leták 18V nářadí, daňové doklady. Poměrně dost informací, pravděpodobně vše, co je potřeba.

Leták od Makity, na který se není radno koukat je zde (270+ přístrojů!). 

Zkušenosti

LED osvětlení by mohlo být dokonalejší. Je umístěné mezi spouští a tělem šroubováku, což neosvětluje celou plochu kolem místa vrtání či šroubování. Posuďte sami:

Aku šroubovák disponuje technologií XPT (Extreme Protection Technology) díky ní je konstrukce odolnější proti vodě a prachu. Používal jsem šroubovák i v prašném prostředí při uchycování sádrokartonu (kdy vznikal sádrový prach), i v místě s dřevěným prachem. Stroj stále funguje. Avšak je vidět, že v místech otvorů u motorku se hromadí prach. Taktéž v místě přepínání rychlostí. Takže jednou za čas je potřeba přístroj rozebrat a důkladně vyčistit. 

 

Nastavení rychlostí 1 nebo 2 - připadá mi "divné" trochu neintuitivní. Nastavení je na horní části stroje. Jednoduchá páčka, kterou stačí posunout dopředu nebo dozadu. Akorát nikdy netuším, která je která rychlost. Podle otáčení stroje to poznat jde snadno, ale při nastavování je to divné. ... A už vím, jak si zapamatovart rychlosti: vidím-li 1 jedná se o pomalou rychlou, vidím-li 2 jedná se o rychlejší rychlost. Je pravdou, že v návodu jsou změny otáček a jejich vliv na práci pěkně popsané:

Zobrazené číslo Otáčky Utahovací moment Vhodný provoz
1 Nízké Vysoké Provoz s vysokým zatížením
2 Vysoký Nízký Provoz s nízkým zatížením

 

Mnoho nastavení může být i na škodu (větší šance, že se něco pokazí). Někdy přemýšlím, které nastavení je vhodnější na utahování. Při nastavení šroubování máme na výběr z 21 utahovacích momentů od 1 po 5 Nm (odstupňované po 0,2 Nm viz. tabulka níže). Při přepnutí na vrtání je utahování silnější.

Tabulka utahovacích momentů, které lze nastavit na Makitě DHP484.

Na přístroji nejsou uvedeny všechny čísla momentů, ale momenty lze nastavit. Momenty nastavujeme po 0,2 Nm. Přepína je jednoduché - pootočení prstence. Po správném přepnutí momentu, slyšíme cvaknutí. Pozor na přístroji jsou 2 prstence. Jeden je na utahovací momenty a druhy na nastavení pracovního režimu (vrtání, šroubování, vrtání s příklepem).

číslo na šroubováku utahovací moment [Nm]
1 1
  1,2
3 1,4
  1,6
5 1,8
  2
7 2,2
  2,4
9 2,6
  2,8
11  3
  3,2 
13  3,4 
  3,6 
15 3,8 
 
17  4,2 
  4,4 
19  4,6 
  4,8 
21 

Celkově jsem s přístrojem spokojený. Možná by mohla být celková váha i s baterkou menší, ale to je takový malý detail, který lze vyřešit i menší baterkou. Plus tedy kdyby osvětlení bylo lépe vyřešeno. Nevýhodou je samozřejmě prach a špína. Stroj je prostě potřeba jednou za čas pročistit a v některých částech ošetřit přípravkem, na který se nelepí prách.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)