Co je zelená střecha?
Pojem zelená, někdy také vegetační střecha označuje střechu se speciální krytinou kombinovanou se substrátem, do kterého jsou zasazeny různé rostliny. Ne, toto není sci-fi. Ačkoliv se to možná nezdá, zelené střechy jsou plnohodnotná alternativa k jakékoliv jiné střešní krytině. Údržba takové střechy nemusí být nijak náročná. Záleží na tom, jaký si vyberete substrát a především jaké zvolíte rostliny. Je to podobné jako s péčí o zahradu. Některé zahrady vyžadují denní péči, o jiné se skoro nemusíte starat.
Zelená střecha má několik vrstev, z nichž má každá svou důležitou funkci: kontrolní šachtu, která chrání střešní vpusť před nečistotami, kořenovzdornou fólii, která brání prorůstání kořenů do konstrukce stavby, ochrannou fólií, nopovou drenážní fólii k zachycování vody, filtrační textilie, extenzivní substrát a konečně samotné rostliny.
Ozelenit se dá střecha jakéhokoliv sklonu. S větším sklonem samozřejmě roste náročnost na sestavení a finanční náklady.
Význam zelených střech
Jak již bylo řečeno, zelené střechy mají velký ekologický význam pro okolí domu, a to především tam, kde je jinak nedostatek zeleně, tedy v hustě osídlených zastavěných městech. Rostliny mají výbornou schopnost čistit vzduch a zachycovat poletavé částice. Poskytují domov mnoha druhům hmyzu či ptáků. Podle některých odborníků jsou zelené střechy z ekologického hlediska téměř nutné. Urbanizace dalšího a dalšího území škodí celé planetě. Přírodě mělo vracet vše, co si z ní vezmeme - a zelená střecha tomu velmi napomáhá. V mnoha kantonech Švýcarska platí zákon, který nařizuje, aby každá nová či nově zrekonstruovaná střecha byla vegetační. Na realizaci je to sice především u rekonstruovaných střechách velmi náročné, pro životní prostředí je to však hodně důležitý přínos.
Zelené střechy mají samozřejmě také estetický význam. V zastavěné ploše jsou dokonalou pastvou pro oči, působí kladně na lidskou psychiku. V neposlední řadě, a to vás možná překvapí, mají vegetační střechy také přínos pro stavbu jako takovou. Zlepšují vlastnosti celé její konstrukce. Chrání před UV zářením a extrémními klimatickými podmínkami, jako jsou kroupy, silný vítr apod. Má také vliv na termoregulaci v domě. Fungují rovněž jako zvuková izolace. Zelené střechy mohou sloužit také jako zahrady. Příroda na dosah, ať už jste kdekoliv!
Údržba zelených střech
O zelenou střechu je přirozeně důležité se trochu starat. Jsou o něco náročnější než jiné střechy. Co všechno k údržbě patří? Jak se o vegetační střechu pečuje? Pokud o takové střeše uvažujete, určitě máte spoustu otázek. Údržba zelené střechy částečně obnáší to, co patří k údržbě zahrady či jakékoliv jiné zeleně. Pravidelně by se měl odstraňovat náletový plevel. Neméně důležité jsou pečlivé kontroly a úpravy odtokových prvků. Alespoň dvakrát do roka by se měla střecha pokosit. V případě rekreačně využívaných střech se samozřejmě kosí častěji dle potřeby. Posečené rostliny je třeba ze střechy odnášet. Podle typu rostlin se střechy dále hnojí a zavlažují, případně provzdušňují.
Vegetačně chudá střecha
Střecha definovaná jako vegetačně chudá bývá osazena monokulturně, tzn. jediným druhém rostliny (nejčastěji nějakou travinou, nenáročnou bylinou či mechem). Rostliny obvykle nepokrývají střechu po celé ploše, ale pouze částečně. I když i taková střecha má svůj jistý ekologický význam, není úplně ideálním řešením. Často bývá náchylná na klimatické změny a celkové vnější působení. To právě proto, že je zde jeden druh rostliny, nikoliv celý ekosystém, jako tomu jinak bývá v přírodě.
Biodiverzní střecha
Biodiverzní střecha je na rozdíl od té vegetačně chudé bohatá na rozličné druhy rostlinstva, které ve většině případů odpovídají rostlinstvu v blízkém okolí. Střecha tak dokonale zapadá do prostředí. V porovnání s vegetačně chudou střechou je mnohem odolnější. Taková střecha už může sloužit i jako krásné místo k odpočinku uprostřed rušného města.