Schodiště svépomocí - dřevěná, betonová, moderní

Schodiště je stavební prvek, se kterým se setkáváme prakticky každý den. Hlavním předpokladem pro dokonalý návrh schodiště je pochopení jednotlivých částí, ze kterých se tato konstrukce skládá. Každá část musí být optimálně navržená dle konkrétních požadavků investorů, platných norem a předpisů.

Druhy | Stavíme svépomocí | Funkce | Foto

Správný výběr prostorového řešení a materiálů dokáže vytvořit unikátní a působivý klenot.

S postupem času je kladený větší a větší důraz na architektonický vzhled. Běžná dvouramenná betonová schodiště jsou nahrazována moderními stavebnicovými systémy (tzv. segmentové schodiště), které lze instalovat snadno svépomocí a prakticky jakkoliv. Jediné na co je třeba se připravit je cena, která je i několikanásobně vyšší než u klasických dřevěných nebo betonových schodišť.

Druhy

  • klasické celodřevěné schodiště - bývají nejlevnější a nejdostupnější. Vyráběné jsou z tvrdého masivu (BUK, JASAN, DUB..) případně z levnějšího méně kvalitního materiálu. Též se můžeme se setkat i s exotičtějšími dřevinami např. merbau a další (cena těchto schodišť je však extrémní!). Cena: (velmi proměnlivá): 20 000 až přes 100 000 Kč.
  • tradiční betonové vyztužené - technologicky i časově nejnáročnější konstrukce. Silné stránky - odolnost, pevnost a kvalita. Předností je dále možnost kombinovat různé stavební materiály (dřevo, kov, nerez, beton, sklo, keramika, kámen). Cena: dle použitého materiálu a konstrukčního řešení
  • stavebnicové typy (moderní schodiště) - segmentová schodiště tvořená jednotlivými segmenty, které se navzájem spojují kvalitními šroubovými spoji. Častá kombinace materiálů: kov - dřevo - sklo. Lze je použít v exteriéru i interiéru. Cena: kolem 50 000 Kč Výrobce JAP, ATRIUM, DOLLE
  • skleněná - jsou tvořená bezpečnostním sklem. Vrstvené sklo je složené z protiskluzové povrchové úpravy a kalené vrstvy. Pro protiskluzovou vrstvu se používá sítotiskový nebo pískovaný vzor různých motivů.
  • točité schodiště - šetří místo, ale nejsou moc praktická. Na stěhování nábytku se moc nehodí. Vhodná spíše, jako dekorativní prvek do administrativních nebo obchodních prostorů.
  • samonosné schodiště - nepotřebují podpěrnou konstrukci a díky tomu se snadněji dokáží přizpůsobit schodišťovému prostoru. Spojovací vynášecí prvky jsou převážně z nerezové oceli.
  • a další - venkovní schodiště, bočnicová schodiště, čepová schodiště...

Schodiště svépomocí

Dřevěná - Nosnou konstrukci tvoří dřevo, ocel nebo beton. Jednoduchá dřevěná schodiště jsou složená ze stupnic, dvou bočních schodnic a zábradlí. Základem je kvalitní hoblované dřevo - klasické dřeviny (smrk, dub, bříza, borovice, modřín, jasan...) nebo exotické (mahagon, azobe, bubinga a další).

Železobetonová - nosnou část tvoří vybetonované desky se stupni - armované ocelovou výztuží. Před samotným betonováním je důležitá příprava dřevěného bednění a rozkreslení ramen, podest a jednotlivých stupňů na boční stěny nebo na bednění. Jako materiál pro bednění použijeme smrkovou kulatinu o min. průměru 8 cm a dřevěné nebo cementotřískové desky CETRIS o min. tloušťce 2 cm a trámky o min. rozměru 8*8 cm.

Dále budeme potřebovat balík stavebních hřebíků, široké dřevěné klínky na podklínkování stojek, kladivo a pilu.

Moderní stavebnice (segmentová schodiště) - skládáme svépomocí dle konkrétní konstrukce a návodu. Důležité je správné kotvení nosných prvků do podlahy, stropu, případně k stěně. Nesmíme opomenout správný typ schodiště, tak aby se do našeho schodišťového prostoru vešlo. Musíme znát výšku od podlahy k podlaze, šířku i délku.

Funkce

Schodiště slouží k jednoduchému překonání výškových rozdílů (spojují jednotlivá podlaží schodišťovými rameny).

Další užitečné zdroje:

Fotogalerie

Dřevěné schodiště vedoucí z půdy

Dřevěné schodiště vedoucí z půdy (Autor erix)

Historické venkovní schodiště

Historické venkovní schodiště (Autor jchalendard)

Široké schodiště s dřevěnými stupnicemi

Široké schodiště s dřevěnými stupnicemi (Autor vasile23)

Venkovní betonové schodiště se zábradlím

Venkovní betonové schodiště se zábradlím (Autor weslepeyton)


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 





Kapitoly tématu „Schodiště


  1. Schodiště - základní názvosloví
  2. 10 druhů schodišťových konstrukcí + FOTOGALERIE
  3. Jaké tvary schodišť existují?
  4. Výpočet schodiště svépomocí
  5. Jak vyřešit schodiště před vstupem do domu?
  6. Schodiště svépomocí - dřevěná, betonová, moderní
  7. Jak na zábradlí u schodiště?
  8. Jak vyčistit žulové schody?
  9. Jak zabránit klouzání bot na schodech?

Související články

Aktuální články