Druhy | Stavíme svépomocí | Funkce | Foto
Správný výběr prostorového řešení a materiálů dokáže vytvořit unikátní a působivý klenot.
S postupem času je kladený větší a větší důraz na architektonický vzhled. Běžná dvouramenná betonová schodiště jsou nahrazována moderními stavebnicovými systémy (tzv. segmentové schodiště), které lze instalovat snadno svépomocí a prakticky jakkoliv. Jediné na co je třeba se připravit je cena, která je i několikanásobně vyšší než u klasických dřevěných nebo betonových schodišť.
Druhy
- klasické celodřevěné schodiště - bývají nejlevnější a nejdostupnější. Vyráběné jsou z tvrdého masivu (BUK, JASAN, DUB..) případně z levnějšího méně kvalitního materiálu. Též se můžeme se setkat i s exotičtějšími dřevinami např. merbau a další (cena těchto schodišť je však extrémní!). Cena: (velmi proměnlivá): 20 000 až přes 100 000 Kč.
- tradiční betonové vyztužené - technologicky i časově nejnáročnější konstrukce. Silné stránky - odolnost, pevnost a kvalita. Předností je dále možnost kombinovat různé stavební materiály (dřevo, kov, nerez, beton, sklo, keramika, kámen). Cena: dle použitého materiálu a konstrukčního řešení
- stavebnicové typy (moderní schodiště) - segmentová schodiště tvořená jednotlivými segmenty, které se navzájem spojují kvalitními šroubovými spoji. Častá kombinace materiálů: kov - dřevo - sklo. Lze je použít v exteriéru i interiéru. Cena: kolem 50 000 Kč Výrobce JAP, ATRIUM, DOLLE
- skleněná - jsou tvořená bezpečnostním sklem. Vrstvené sklo je složené z protiskluzové povrchové úpravy a kalené vrstvy. Pro protiskluzovou vrstvu se používá sítotiskový nebo pískovaný vzor různých motivů.
- točité schodiště - šetří místo, ale nejsou moc praktická. Na stěhování nábytku se moc nehodí. Vhodná spíše, jako dekorativní prvek do administrativních nebo obchodních prostorů.
- samonosné schodiště - nepotřebují podpěrnou konstrukci a díky tomu se snadněji dokáží přizpůsobit schodišťovému prostoru. Spojovací vynášecí prvky jsou převážně z nerezové oceli.
- a další - venkovní schodiště, bočnicová schodiště, čepová schodiště...
Schodiště svépomocí
Dřevěná - Nosnou konstrukci tvoří dřevo, ocel nebo beton. Jednoduchá dřevěná schodiště jsou složená ze stupnic, dvou bočních schodnic a zábradlí. Základem je kvalitní hoblované dřevo - klasické dřeviny (smrk, dub, bříza, borovice, modřín, jasan...) nebo exotické (mahagon, azobe, bubinga a další).
Železobetonová - nosnou část tvoří vybetonované desky se stupni - armované ocelovou výztuží. Před samotným betonováním je důležitá příprava dřevěného bednění a rozkreslení ramen, podest a jednotlivých stupňů na boční stěny nebo na bednění. Jako materiál pro bednění použijeme smrkovou kulatinu o min. průměru 8 cm a dřevěné nebo cementotřískové desky CETRIS o min. tloušťce 2 cm a trámky o min. rozměru 8*8 cm.
Dále budeme potřebovat balík stavebních hřebíků, široké dřevěné klínky na podklínkování stojek, kladivo a pilu.
Moderní stavebnice (segmentová schodiště) - skládáme svépomocí dle konkrétní konstrukce a návodu. Důležité je správné kotvení nosných prvků do podlahy, stropu, případně k stěně. Nesmíme opomenout správný typ schodiště, tak aby se do našeho schodišťového prostoru vešlo. Musíme znát výšku od podlahy k podlaze, šířku i délku.
Funkce
Schodiště slouží k jednoduchému překonání výškových rozdílů (spojují jednotlivá podlaží schodišťovými rameny).
Další užitečné zdroje:
Fotogalerie
Dřevěné schodiště vedoucí z půdy (Autor erix)
Historické venkovní schodiště (Autor jchalendard)
Široké schodiště s dřevěnými stupnicemi (Autor vasile23)
Venkovní betonové schodiště se zábradlím (Autor weslepeyton)