Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 

Jak se staví dřevěný plot

  

Dřevěný plot je v dnešní době relativně snadno dostupný. Navíc pro šikovného kutila s dostatkem času není žádný problém si postavit plot ze dřeva svépomocí. Jediné, co k tomu potřebujeme je materiál (dřevěné plotové sloupky, latě, tyčky, kotvící a spojovací prvky...), nářadí (vrták do země, rýč, lopatu, kladivo, provázek...) a chuť do práce - stavíme oplocení ze dřeva. Fotografie plotů.

Materiál

Hlavní materiál, který budeme potřebovat na stavbu plotu je dřevo. Pokud se jedná o pohledové prvky (viz. ploty, přístřešky, podhledy..) tak můžeme nebo je spíše rozumnější použít hoblované dřevo (např. KVH hranoly - jejich předností je tvarová stálost a vysoká pevnost). Výhodou hoblovaných dřev je kromě vzhledu i vyšší odolnost proti degradaci a menší spotřeba nátěru. KVH hranoly jsou oproti normálnímu řezivu dražší.

Místo dřevěných sloupků lze použít ocelové, které jsou sice náročnější na přípravu (musí se zabetonovat, navaření úchytů pro plotová pole), ale na druhou stranu oproti dřevu vydrží v exteriéru déle. Pokud nás po několika letech napadne změnit si vzhled plotových polí, nebudeme mít problém s jejich demontáží a výměnou nebo přebarvením.

Pokud chceme zachovat i sloupky dřevěné, můžeme použít ocelové patky do betonu. Ty osazujeme do betonu buď při zabetonování patek nebo až dodatečně s kotvícími prvky (kotvy do betonu).

Pozinkovaná patka - ochrana před uhnitím dřevěných sloupků plotu.

Pozinkovaná patka - ochrana před uhnitím paty dřevěných sloupků plotu.

Kotvící a spojovací prvky volíme takové, které nekorodují (pozinkované). Případně nesmíme zapomenout na ochranné nátěry. Vruty, šrouby, hřebíky...

Ochranné nátěry dřeva - Eternal, Woodex, Balakryl, Dixol... lazurovací laky, napouštěcí prostředky, vrchní krycí barvy. Dřevo je přírodní materiál, který potřebujeme chránit především před deštěm, degenerací, proti napadení dřevokaznými houbami a plísněmi. Na barvách nešetříme, pokud nechceme plot natírat každý rok.

Nářadí

Základní nářadí na stavbu oplocení, které potřebujeme je zemní vrták. Vrták si buď koupíme (nejlevnější stojí několik tisíc), případně půjčíme z půjčovny nebo použijeme úzký rýč (štychar), se kterým nám bude kopání trvat déle, ale na druhou stranu ušetříme. Dále lopatu, kolečka, kladiva: malé a velké (na zatloukání sloupků do země nebo latí), šroubováky, klíče. Nesmíme také zapomenout na pilu a to buď ruční nebo elektrickou. Provázek, aby byl plot rovný a ve stejné výšce. Metr na měření, dřevěné kozičky nebo stůl na zkrácení a úpravu řeziva, svorky na upnutí řeziva.

Stavíme jednoduché oplocení ze dřeva

Příprava

V první řadě si nachystáme materiál. Jeho množství závisí na velikosti oplocovaného pozemku a typu plotu. Proto si vytvoříme plánek, ve kterém si vyznačíme části, které chceme oplotit, kde budou sloupky, branky, brány, vzdálenosti polí. Vymyslíme si vzhled plotu nebo se inspirujeme u jiných oplocených pozemků, kde plot již stojí. Co nás zajímá? Jaký účel má plot splňovat? - estetický, ochranný jiný? Nezapomeneme na výšku plotu a prostup světla.

Materiál již máme. Na řadu přichází jeho opracování a zkrácení na požadovanou délku. Nachystáme si dřevěné kozičky, abychom se nemuseli příliš ohýbat a pustíme se do práce. S ruční pilou je krásná práce, ale spíše doporučují použít elektrickou, se kterou zvládnete mnohem více práce.

Pří řezání zkracujeme nebo upravujeme více desek naráz.

Jak se dá ušetřit čas při řezání plotovek elektrickou pilou.

Jak se dá šetřit čas při řezání desek, latí elektrickou pilou.

Po nachystání sloupků, plotovek a dalších hranolů, přichází na řadu úprava povrchů. A to buď nátěry nebo opalováním (částí, které budou pod zemí). Nátěr radikálně zvýší životnost plotu! Nepodceňujte jej.

Dřevěný plot - postup výstavby

Následuje několik jednoduchých bodů, které je nutné při stavbě dřevěného plotu dodržovat.

  • Rozměříme si pomocí metru vzdálenosti mezi jednotlivými sloupky, vyznačíme si budoucí jámy a vykopeme je (vyvrtáme).
  • Osadíme a zajistíme krajní sloupky a v případě dlouhých plotů i prostřední. Dodržujeme svislost sloupků a správnou výšku. Nezapomeneme také na vzpěry u brány, branky (zajistí větší stabilitu plotu).
  • Natáhneme provázek a přivážeme jej do správné polohy.
  • Osadíme zbylé sloupky a jámy vyplníme (hlínou, štěrkem nebo pískem dle typu plotu a jeho funkce nebo životnosti) jestli potřebujete plot na rok na dva (pouze dočasné oplocení) tak nepotřebujete sloupky betonovat nebo je jinak upravovat.
  • Nyní přijdou na řadu výplně mezi sloupky.
  • Připevníme vodorovné hranoly a na ně přišroubujeme (vruty)/přiklepeme (hřebíky) plotovky (do šňůrky, která je u horního okraje plotovek). V případě netradičních tvarů si připravte šablonu z tvrdého papíru nebo překližky.
  • Osadíme brány a branky.
  • Zkontrolujeme plot. Opravíme nedostatky.

Ošetřování

Ošetřujeme především dřevěné části plotu. Vlivem povětrnostních podmínek dojde po čase k vyblednutí nátěrů. Proto je nutné nátěry obnovovat. Starý původní nátěr zbrousíme a celé plotové pole (dřevěné sloupky) natřeme novou barvou.

Po čase může dojít i k uvolnění spojů, takže je potřeba překontrolovat i je.

Fotografie

Následuje několik fotografii netradičních plotů ze zahraničí.

Malý zahradní dřevěný plot, natřený na bílo.

Malý zahradní dřevěný plot, natřený na bílo (autor jmlawlor).

Dřevěný plot s vodorovnými deskami.

Dřevěný plot s vodorovnými deskami (autor learning2fly).

Dřevěné oplocení z kulatiny.

Dřevěné oplocení z kulatiny (autor milst1).

Další zdroje

http://cs.wikipedia.org/wiki/Plot
http://jak-postavit-ploty.cz/rady-a-triky/drevene-ploty
http://www.dreveneploty.cz/#dreveneploty
http://cs.wikipedia.org/wiki/Plaňkový_plot
http://cs.wikipedia.org/wiki/Palisáda

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.8/5 (5 hlasů)


Související články