Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak správně vybrat spárovací hmotu u obkladů a dlažby?

  

I přesto, že široké spáry mezi obklady či dlaždicemi jsou spíše módou minulosti, kvůli roztažnosti materiálu stále představují nezbytnost. Kromě svého funkčního účelu plní však také funkci estetickou. Chcete-li tedy, aby vaše koupelna, kuchyně, chodba či jiná místnost s dlažbou vypadala k světu a v ideálním případě i dlouho vydržela neporušená, vezměte před výběrem spárovací hmoty v potaz alespoň některá z těchto doporučení.

Vhodný spárovací materiál je základ

Před tím, než začnete investovat vysoké částky do „zaručeně nejkvalitnějších výrobků na trhu“, je třeba si odpovědět na pár základních otázek:

  • Kde se obklady a dlaždice nacházejí? Uvnitř či venku?
  • Jaké teplotě a jejím změnám budou muset čelit?
  • Budou vystaveny působení nějakých chemických či jiných potenciálně nebezpečných látek?
  • Jaké zatížení budou muset dlaždice snášet?

Vlastnostmi jako je odolnost proti vodě, zatížení či flexibilita disponuje drtivá většina všech spárovaček, všechny ostatní vlastnosti je nutné vybírat s ohledem právě na umístění a účel použití.

Dle materiálu, použitého na jejich výrobu, rozlišujeme následující druhy spárovacích hmot.

Silikonové

Jejich výhodou je především vodotěsnost a vysoká pružnost. Naopak mechanickému poškození čelí s jistými obtížemi.

Cementové

Jedná se o velmi často používané spárovačky. Za jejich plusy lze označit mrazuvzdornost, voděodolnost a snadnou údržbu.

Polymercementové

Polymercementové spárovačky představují ideální variantu do velice zatěžovaných prostor. Disponují totiž nízkou křehkostí, jsou pevné a pružné.

Polymerní

Tyto spárovací hmoty se hodí především pro speciální použití. Nadstandardně odolávají povětrnostním vlivům, chemickému poškození a vodě.

Akrylátové

Jednoduchá aplikace, vysoká přilnavost a pružnost, to vás čeká při použití akrylátových spárovaček.

Polyuretanové

Používají se v prostředích, kde existuje předpoklad vysoké mechanické zátěže, jíž velmi dobře odolávají.

Design versus funkčnost

V mnoha domácnostech vzniká při výběru dlažby, a tedy i spárovacích hmot často spor. Zvolit odolnější a funkčními vlastnostmi vybavené produkty nebo se soustředit výhradně na design? Odpověď je tradičně někde uprostřed, důležité však je, že vzhled není radno podceňovat.

V rámci designu jde zejména o barvu. Základní pravidlo zní, že barva spárovací hmoty by měla ladit s dlažbou či obklady. To ale neznamená, že koupíte spárovačku ve zcela stejném odstínu jako dlažbu. Taktika, s níž lze těžko šlápnout vedle, hovoří o použití světlejšího odstínu spárovačky oproti dlažbě. Například k hnědé dlažbě se skvěle hodí béžové spáry. Existuje samozřejmě i opačný přístup, kdy si vyhrajete s kontrastem. Zde je však třeba si uvědomit, že dlažbu a obklady jste vybírali s nějakým designovým záměrem a pravděpodobně netoužíte po tom, aby vám jej příliš výrazná spárovací hmota zkazila.

Roli ve výběru barvy hraje i prostředí. Do koupelny například není ideální zvolit studené barvy (modrá, světle zelená…). Naopak odstíny hnědé, béžové či červené jsou teplejší a zdají se být vhodnější variantou.

Ladit barvu spárovacích hmot lze ale nejen s dlažbou, ale i dalším vybavením místnosti (nábytek apod.). Například k nábytku z přírodního dřeva skvěle pasují odstíny hnědé či krémové barvy, symbolizující klid a jistotu. V modernějších interiérech, kde může převažovat sklo, se lze rozšoupnout s odvážnějšími barevnými odstíny.

Nepodceňujte aplikaci

Když už se vám povede finalizovat výběr vaší spárovačky po funkční i vzhledové stránce, stále existuje jeden krok, který vám může v cestě za krásně vydlážděnou místností stát. A to samotná aplikace spárovací hmoty. Mít sice dokonale sladěné, avšak díky neopatrné manipulaci popraskané spáry, to není vaším cílem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.17/5 (6 hlasů)

Související články