Jak na vyhřívaný chodník?

Nemusíte bydlet zrovna ve vysokohorských oblastech, aby vás přes zimu potrápil sníh a led v okolí vašeho domu. Jen málo co je nepříjemnějšího, než spěchat ráno do práce a najednou vidět přede dveřmi náledí nebo metr sněhu. To jdou všechny plány stranou, protože nejdříve je třeba vyprostit auto, posypat chodník, udělat průchod bezpečný. A nejde to i jinak? Co třeba vyhřívaný chodník?

Myšlenka vyhřívaného prostranství v okolí domu není dávno žádnou vizí budoucnosti, ale aktuálním trendem. Venkovní vyhřívané systémy se velice úspěšně využívají v různých odvětvích, které je nutné přes zimu udržovat v nezamrzajícím stavu – třeba výhybky na kolejích a podobně. Inspirace pro využití v domácnosti pak byla celkem zřejmá. Stejně jako jsou běžnou součástí obydlí vyhřívané podlahy nebo komplexnější výhřevné systémy, tak se začínají využívat vyhřívané chodníky ke komfortnímu přístupu k domu i v chladných měsících.

Elektrické kabelové topné systémy

Tento typ vyhřívání se pro příjezdové plochy a chodníky v okolí domu používají nejčastěji. Fungují na podobném principu jako běžné domácí podlahové topení. Pro zabudování do plochy se ovšem využívají topné kabely s výrazně vyšší mechanickou odolností, které snesou zatížení betonovou deskou, zámkovou dlažbou nebo asfaltem a navíc i dalším vnějším zatížením (například váhou osobního auta).

Jak se kabely pokládají?

Pro aplikaci je samozřejmě vhodné využít služeb odborníků, dodavatelů, kteří na míru vyberou a také položí vhodné termo zařízení. Základem je pak rovnoměrná pokládka na čistou a rovnou podkladní plochu, která není znehodnocena ostrými výstupky nebo jinými chybami. Smyčky a šířky kabelů vyžadují dodržení pravidelné vzdálenosti, aby systém bez problému a spolehlivě fungoval.

Jak topný systém chodníků regulovat?

  • Možností je hned několik. Nejjednodušším způsobem ovládání je mechanické navolení spouštění a vypínání systému. Tedy že budete vyhřívání regulovat podle své potřeby, například podle předpovědi počasí, nebo pouze tehdy, když budete chtít mít konkrétní část prostranství připravenou k využití.
  • Další možností je pak zapojení systému do automatické regulace, což se hodí například ve chvíli, kdy využíváte systém tzv. inteligentní domácnosti. Regulace pak probíhá na základě vyhodnocení více faktorů, tedy například venkovní teploty za pomocí monitorovacích jednotek či čidel měřících vlhkost s kombinací využití speciálních kabelů.
  • Pamatujte na to, že vhodná regulace významně ovlivní náklady na provoz.

Jak na vyhřívaný chodník při rekonstrukci?

Složitější zabudování topení do podlahy se více vyplatí při plánování budoucí stavby nebo plánování zahrady a garáže. Co ale dělat, když dům stojí a vy chcete okolí domu vyhříváním osadit dodatečně? Pro rekonstrukce je pak možné volit speciální rohože, fólie a kabely, které jsou doslova ultratenké a speciálně určené pro tenkovrstvé podlahové systémy. Díky tomu je možné řešit rekonstrukci jen navýšením stavební výšky chodníku o malý průměr (případně nízkou vrstvu před pokládkou kabelů odstranit). Výhodou je, že prostranství nebude vyžadovat složitý stavební zásah.

Vyhřívání teplou vodou

Další možností, jak si zajistit bezúdržbový chodník i v zimě, je využití teplovodního vytápění. Pro takovou realizaci se využívají plastohliníková potrubí, která se zabudují do betonové desky pod vlastní dlažbou. Topné smyčky pak jednoduchým propojením přes rozdělovač rozvádí do celého prostoru speciální látku nesoucí teplo (většinou se jedná o směs vody a propylenglykonu).

Vyhřívání bez jakýchkoli stavebních zásahů

Pokud jsou stavební úpravy nemožné nebo prostě nechcete řešit složité budování vyhřívání, pořád je tu ještě možnost, jak se vyvarovat pracnému odklízení sněhu. A to v podobě pryžové elektrické rohože, která nevyžaduje žádnou složitou instalaci. Zcela jednoduše se položí na požadovanou plochu, kde může být po celé sezónní období. Pak se propojí s topným prvkem a bude plnit stejnou úlohu jako zabudované topení. V případě potřeby je možné ji libovolně přesunout na nové místo.

Jakou teplotu by měl chodník mít?

Odtávání vody a ledové námrazy začíná při teplotě 0°C. V České republice padá nejčastěji sníh při venkovních teplotách vzduchu od 0°C do -10°C, je ale zajímavé, že čím nižší je pak teplota, tím nižší má sníh hustotou a nevyžaduje zvyšovat tepelný výkon zařízení. Ekonomiku celého provozu a především vypočítání správného ohřevu by vám pak měli poskytnout dodavatelé vašeho vyhřívání.

Přínosy vyhřívání chodníku

  • bezúdržbové prostranství i v zimních měsících
  • nevzniká náledí
  • nedochází k hromadění sněhu
  • není nutné ošetřovat povrch žádným protiskluzovým materiálem
  • plochy není třeba prosolovat

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (5 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články