Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Z čeho vytvořit obruby a lemy zatravněných ploch?

  

Zahradní obrubníky slouží coby jednoduchý předěl mezi zatravněnou plochou a prostorem chodníků či pěšin, případně od sebe mohou oddělovat různé sypké materiály a bránit jejich nežádoucímu mísení. Které materiály jsou na trhu dostupné a jak mezi nimi vybírat?

Vybíráme obrubníky na zahradu

Volit bychom měli především podle vlastního vkusu, nicméně do zahrady je materiál samozřejmě potřeba zabudovat s citem a s ohledem na její ráz, je vhodné barevně sladit obrubu a dlažbu. Kromě praktického smyslu totiž olemované záhonky působí i upraveněji. Výška závisí opět na vás, pro zmiňované chodníky se pak doporučuje šířka asi 5 cm.

Plast

Pokud máte pečlivě udržovaný terén, postačí vám i nízké dílce z plastu. Řadě lidí ovšem plast esteticky nevyhovuje. Navíc platí, že levné plastové obrubníky, které se prodávají v rolích vlnitého plastu, vám příliš dlouho nevydrží. Neprospívá jim především mráz, pod jehož vlivem rychle křehnou. Vyměnit je budete muset již v horizontu zhruba dvou až tří let. Dražší, ale o to trvanlivější verzí pak jsou plastové profily, které mají kulatý, půlkulatý nebo čtvercový tvar.

Beton

Beton patří k materiálům s dlouhou životností. Takový obrubník na svém místě vydrží řadu let. S tím je současně potřeba počítat, pokud byste ho chtěli časem vyměnit. Rozebírání je poměrně náročnou záležitostí. Nevýhodou též je, že se zmiňovanou trvanlivostí jde ruku v ruce i vyšší pořizovací cena. Řadu zahradníků odradí i nutnost pevného betonového základu, který tato obruba musí mít. To se nicméně dá účinně obejít cihlami, které beton napodobují.

Kameny

Kdo si potrpí na ryze přirozený ráz zahrady, může sáhnout po kamenech. Ty můžete koupit nebo se uchýlit k jinému řešení nanejvýš vstřícnému vůči vaší kapse – prostě si je nasbírejte. Vaše zahrada tak naprosto přírozeně zapadne do svého okolí. Je potřeba ale počítat s tím, že poskládat kameny tak, aby vytvořily žádoucí efekt, dá celkem práci. A navíc hrozí, že déšť vám vaši snahu občas poněkud zhatí a vymele pod kameny cestičky.

Dřevo

Jinou podobně přirozenou variantu reprezentuje také dřevo. V obchodech pořídíte dřevěné palisády půlkulatého průřezu. Jejich umístění je pak již dílem okamžiku. Na zahradě působí dřevo dokonale přirozeným dojem, nicméně musíte počítat s tím, že jeho výdrž je kratší. Mělo by být ošetřeno pokud možno proti vlhkosti. Jestliže této úpravě podrobeno nebude, počítejte s tím, že materiál v zemi přežije přibližně čtyři roky, pak začne uhnívat.

Neviditelný obrubník

Další možností je instalace tzv. neviditelného obrubníku. Jak už napovídá jeho název, vytvoří přechod, který téměř nebude znatelný. Tento typ obruby se vyrábí také z plastu, a to v černé barvě. Materiál je dostatečně pevný, výrobce jeho životnost garantuje v řádu desítek let. Také se tento typ obruby dá snadno tvarovat a rovněž instalace je poměrně jednoduchá.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články