Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak předcházet ucpání kanalizace?

  

Ucpaná kanalizace dokáže majitelům domu či bytu pořádně zavařit. A nejen jim. V případě bytovek a bytů za ucpanou kanalizaci pykají i sousedi. Lépe než hledat řešení, jak ucpanou kanalizaci řešit, je ucpání kanalizace předcházet. Jde to snadněji než předpokládáte. Jak?

Co způsobuje ucpání kanalizace?

Za ucpanou kanalizací stojí celá řada drobných prohřešků v domácnosti, které když se na sebe nabalí, je problém na světě. Řeč je o vylévání oleje do záchodu a do dřezu, stejně jako vyhazování zbytků potravin do záchodu, vyplachování barev a jiných mastných směsí do zahradního odpadu a tak podobně. Tuk obalí vnitřní stěnu potrubí a ztuhne. Časem se v potrubí navrství, ztenčí průměr potrubí a nakonec jej promění v zcela neprůchodné. Když se k tomu přidají i zbytky potravin, které v potrubí vytvoří špunt,  nezbývá než zavolat odborníky na ucpanou kanalizaci.

Velmi nešikovné jsou i drtiče odpadu, které se na první pohled zdají být praktickým pomocníkem v domácnosti. Zejména domácnosti, které nemají drůbež ani jiný dobytek, který by jej zužitkoval se na drtiče odpadů často obracejí. Pro kanalizaci jsou však rozdrcené zbytky jídla katastrofou. Stejně jako vhozené vlhčené ubrousky, plenky a vložky do záchodu.

Použitý olej odevzdejte do sběrných dvorů

Největším problémem pro kanalizaci je bezesporu olej, který v ní ztuhne a vrství se. Je jasné, že úplnému splachování mastnoty do dřezu nezabráníte. Rozhodně ale situaci pomůžete tím, že olej ze smažení nevlijete do dřezu jako klasicky, nýbrž do speciální uzavíratelné nádoby. Až budu plná, můžete ji odevzdat ve sběrném dvoru, kde mají povinnost použitý olej převzít. Možná si říkáte, že to pro vás bude znamenat zbytečné komplikace. Jednak přelévat mastný olej do nádoby nemusí být nic pohodlného. Proto pro tyto účely doporučujeme používat nádobu s širokým hrdlem. Použít k tomu můžete i nálevku.

Zbytky jídla vyhazujte do koše

Pokud chcete předejít ucpané kanalizaci, budou v kuchyni potřeba další změny. Zbytky jídla nedávejte do drtiče, ani nesplachujte do záchodu. Komu je škoda vyhazovat je rovnou do koše, ten se může domluvit s někým, kdo chová dobytek a kdo zbytky využije pro jako jejich krmení. V tomto případě doporučujeme pořídit si uzavíratelný kyblík, který vyprázdníte, až bude plný. Protože by však směs zbytků jídla mohla chytnout plíseň, nepořizujte si příliš velký kyblík, který bude těžké naplnit. Za odevzdané zbytky jídla můžete dostat třeba pláto vajec nebo mléko a to je skvělé, ne?

Částečným řešením ucpávání odpadů zbytky jídla by mohlo být i pořízení sítka do dřezu, které zbytky jídla zachytí.

Do záchodu nepatří ubrousky ani pleny

Podobnou změnu bude potřebovat i vaše toaleta. Pokud máte za to, že jeden či dva spláchnuté vlhčené ubrousky nevadí, jste na omylu. Vezměte si, že takhle bude uvažovat většina paneláku… ucpaná kanalizace je pak jen otázkou času. Do záchodu samozřejmě nepatří ani vložky, plenky a další hygienické pomůcky, které v kanalizaci vytvoří špunt. Řešením by mohlo být pořízení odpadkového koše na toaletu, který by vyřešil problém, kam s těmito hygienickými pomůckami.

Průběžné čištění potrubí

Předcházet ucpání kanalizace můžete nejen výše zmíněnými tipy, nýbrž i tím, že vaše potrubí pravidelně, tak zvaně preventivně pročistíte. K tomu můžete využít celou řadu dostupných prostředků na čištění kanalizace. Nejčastějším přípravkem je hydroxid sodný, který ve chvíli rozpustí všechny organické nečistoty, které se v potrubí nachází a tím ho zprůchodní. Aplikace hydroxidu sodného do potrubí je velmi snadná. Stačí nasypat potřebné množství hydroxidu do sifonu, zalít svařenou vodou a nechat působit.

Předcházet ucpané kanalizaci se vám vyplatí

Může se zdát, že ucpaná kanalizace se vás netýká. Pokud se však dopouštíte již výše zmíněným prohřeškům v domácnosti, dříve nebo později se s ucpanou kanalizací budete potýkat. Mnohem výhodnější a samozřejmě levnější je jí předcházet. Ušetříte tím námahu, peníze za výjezd odborníků a zbytečné nervy při čištění odpadu. Přitom nemusíte mít strach, že by vás tyto drobné změny v domácnosti nějak omezili. Jen je potřeba si na ně zvyknout a na nové postupy upozornit i ostatní členy rodiny.

Na lednici můžete napsat, že nově se u vás olej nevylévá do dřezu ani do záchodu, nýbrž do připravené nádoby. Že zbytky potravin patří buď do koše nebo do zvlášť vyčleněného kbelíku a že do záchodu nepatří nic jiného než toaletní papír. Uvidíte, že tyto změny časem vezmete za své a nepřijdou vám nepohodlné, nýbrž úplně normální. Ucpaná kanalizace se vás tak týkat nemusí. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články