Jaký je smysl čištění fasády
Každá fasáda postupem času bledne a usazují se na ní nečistoty z okolí – prach nebo třeba bláto. Mimořádně náchylná je ke znečištění hlavně prosklená plocha, dále bychom měli častější péči věnovat fasádě zateplené, cca jednou za 3 nebo 5 let. Jinak dochází ke zkrácení životnosti celého zateplovacího systému.
Pozornost ale je potřeba věnovat fasádě každé, za optimální frekvenci údržby se udává asi každých 5 až 8 let. Pokud bychom fasádu nevyčistili, časem se na zdech mimo špíny budou usazovat i mechy nebo plísně, což v konečném důsledku napomůže i k vytvoření nepříznivého mikroklima uvnitř objektu.
Pakliže se jedná o výškovou budovu, rozhodně byste neměli v úvodu citované řešení v podobě profesionálů zavrhovat. S čištěním fasády rodinného domu si oproti tomu poradíte mnohem snáze, jestliže se tedy jedná o běžné znečištění, a ne například o „umělecké“ dotvoření celkového dojmu pomocí graffiti. Nezáleží přitom na tom, zda je dům vystavěn ze dřeva či z betonu, vyčistit se dá prakticky jakýkoli materiál. Existuje celá řada různých způsobů a každý z nich má svůj význam.
Jak a čím čistit
Fasádu lze čistit jednoduše nasucho. To znamená, že nečistoty můžete smést, případně též vyluxovat. Jde o řešení jednoduché, nevyžadující jakékoli speciální pomůcky a v případě hrubších nečistot i velmi dobře použitelné.
První způsob tzv. mokrý představuje poctivé ruční mytí obyčejnou vodou a kartáčem. Jedinou podmínkou je, aby voda byla demineralizovaná, protože tak na sebe efektivně naváže veškeré nečistoty. Doporučuje se i přídavek obyčejného prostředku na nádobí. Některé typy skvrn takto „vyzmizíkujete“ zcela bez problémů.
Další eventualitou jsou speciální (fungicidní) přípravky, které si koupíte kupříkladu v běžném hobby marketu. Dokáží si poradit i s již vzniklými plísněmi a řada odborníků je proto používá rovněž. Proto se současně hodí i na preventivní ošetření fasád. K aplikaci vám stačí kartáč a postup je stejný jako v případě obyčejného čištění vodou. Na bílou fasádu mnoho majitelů nemovitostí s úspěchem vyzkoušelo i obyčejné Savo.
Pakliže nemáte po ruce vysokotlaký čistič, opět se před vámi otevírá ještě možnost si ho půjčit. Proud horké vody a současně využití páry jsou velmi účinnými pomocníky v boji s nečistotami na fasádě, proto se jedná o jeden z nejčastěji využívaných způsobů. Ovšem pozor, vzhledem k vysokému tlaku, který může dosáhnout až 1 000 atmosfér se hodí spíše na fasády vytvořené z pevnějších materiálů. Ty měkčí byste mohli zničit. Bezpečnostní pokyny proto uvádějí, že tryska by měla být od povrchu zhruba 15 cm, nikdy ne méně. Samozřejmě nikdy tryskou nemíříme na zvířata nebo osoby!
Jinou alternativu představuje tzv. pískování. Účinnou, ale poněkud náročnější na provedení. Jedná se totiž o techniku abrazivní, to znamená, že nečistoty se z povrchu v podstatě „obrousí“. Tzv. suché pískování mimořádně práší. Proto byla tato metoda časem dovedena k dokonalosti a písek se mísí s vodou, abychom nežádoucí efekt eliminovali.
Novinkou ve světě těchto technologií pak je užití tzv. suchého ledu. Ten má teplotu cca -79 °C a formu jakýchsi peletek tryskaných za pomoci stlačeného vzduchu na ušpiněný povrch. Tento postup má výhodu v šetrnost a zároveň i vysoké účinnosti. Navíc nedochází k zatěžování životního prostředí jakýmkoli chemickým přípravkem.
Jak fasádu ošetřit
Očištěnou fasádu lze samozřejmě i zrenovovat novým barevným nátěrem, který původní odstín oživí. V případě dalšího ošetřování musíme zohlednit typ fasády. Ideální samozřejmě je, pakliže ošetříme fasádu novou a vzniku poškození dokážeme bránit. Na trhu už jsou však samozřejmě i specializované prostředky, které můžeme použít i na místa, kde už se poškození objevilo.
Poměrně univerzální je například plastoelastomerický nátěr, který poskytuje velmi dobrou odolnost ošetřeného povrchu vůči UV záření. Na omítku a beton se zase hodí impregnační nátěr. Ten můžete navíc použít i na ošetření míst, kde už se začínají objevovat praskliny. Dřevěnou fasádu je na místě chránit, a to alespoň základní vrstvou v podobě olejů. Dále také můžeme dřevo chránit aplikováním nátěru s UV filtrem, k tomuto účelu se prodávají speciální lazury. Pokud bychom tento typ fasády neošetřili, v našich podmínkách mu významně zkrátíme životnost.