Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak na osvětlení pergoly?

  

Osvětlení prodlužuje denní posezení v zahradě pod pergolou, mění ji na pohádkově tajemnou a vnáší pohodu a pocit bezpečí. Dnes už díky nízkonapěťovému osvětlení není luxus, spíš nutnost, zloději o osvětlené objekty nemají zájem. Dbáme především na bezpečnost, aby se předešlo zásahu elektrickým proudem.

Pergola navazuje na obytný prostor a zvětšuje ho, slouží jako opora pro popínavé rostliny, poskytuje chladivý stín, bývá dominantou i ryze soukromým místem, dokonce může být i rámem vjezdových vrat.

Stejně jako jsou různé pergoly, mají i různé funkce. Všechny však jsou výrazně okrasným prvkem a také velmi účinným tlumičem hluku. Podmínkou je ovinutí jejich nosných sloupů popínavými rostlinami.

Vždy se vyplatí odvést buďto perfektní řemeslnou práci, nebo svěřit stavbu odborníkům. Ani v našich podmínkách není nouze o pořádné vichřice, které umí prověřit pevnost a stabilitu kostry pergoly.

Silná konstrukce nabízí velmi zajímavou možnost, nechat ji prorůst jabloněmi. Jabloně mají záplavu krásných květů, a pokud to budou jabloně roubované, můžeme na podzim sklízet snadno dostupné plody.

Pergoly sice stavíme především pro poskytování stínu před ostře pálícím sluncem, ale světlo večer je vítané stejně jako ve dne stín.

Osvětlení pergoly plánujeme ještě před samotnou stavbou:

  • trvalé

kabely vedou pod zemí, podél cestiček a musí je instalovat kvalifikovaná firma. Vedení pod napětím 230 V nesmí být položeno mělce pod povrchem a vést podél plotů. Toto osvětlení je nejdostupnější a nejčastější. Pokud máme pergolu samostatně stojící uvnitř zahrady, sáhneme po svítidlech určených pro venkovní osvětlení.

  • nízkonapěťové

- pro umístění v zemi

- na standardních nosičích

- na stromech

12 a 24 V, vytváří bílé světlo (k dostání jsou i barevné filtry), je bezpečné a poměrně levné, instalace je jednoduchá a lze je používat i jako světla ponorná (do jezírek)

u všech typů najdeme podrobné pokyny na obalech při zakoupení svítidel, transformátor však musí být VŽDY umístěn na suchém místě.

  • bezpečnostní

jsou ovládána pasivními infračervenými detektory a zapojována do již existující zásuvky

  • solární osvětlení – zdroj elektřiny nahrazuje sluneční svit (dobíjejí se solárním panelem), jsou dostatečně výkonná, velmi bezpečná a jejich obliba roste, instalace je jednoduchá, svítidla lze lehce přemisťovat a dají se pořídit levně.

mají příjemné teplé světlo, oleje do lamp a svíčky už často obsahují přírodní repelenty proti hmyzu, k dostání jsou i svíčky, které nepotřebují ochranu před větrem

  • úsporné žárovky

jsou sice dražší, ale díky 11 W nebo 13 W žárovkám, které svítí se stejnou intenzitou jako žárovky 60 W a mají asi desetkrát delší životnost, se investice rozhodně vyplatí.

  • s čidlem

světlo se samo zapíná a vypíná při zachycení pohybu čidlem. Není vhodné do míst se zvýšeným pohybem lidí nebo zvířat. Výhodou je úspora elektrické energie a tím i peněz.

  • zapuštěná světla, do země, zdi, vody, schodů, podhledů, podél příjezdových cest, si získávají stále větší oblibu.

  • LED technologie

úsporný provoz (šetří až 50 % nákladů na osvětlení), dobrý světelný výkon, moderní design, životnost je extrémně dlouhá (uvádí se až desítky tisíc světelných hodin), vysoká IP (Ingress Protection) ochrana = ochrana vůči vodě a vniknutí cizích těles, například hmyzu, nezahřívají se, neobsahují rtuť ani jiné těžké kovy, mohou se použít do jezírek, mají různou barevnost.

    • nástěnná

    • stojanová

    • vestavěná

    • LED pásky

Pergola bez zahrady není úplná, proto pamatujeme i na osvětlení zahrady, alespoň nejbližšího okolí. Navozuje to pocit bezpečí, lidé se od pradávna obávali tmy a hledali před ní úkryt. Výběr zahradního osvětlení je totožný s výběrem pro pergoly.

Osvětlení zahrady – zde platí, že efektnější je větší počet menších svítidel, než jedno velké. Také je příjemnější teplé světlo (žluté). Kapku nostalgie vnáší lucerny odolné vůči povětrnostním vlivům, hezky vypadají i girlandy venkovních světýlek.

Zvlášť krásné exempláře stromů, rostlin nebo zahradní architektury můžeme nasvítit šikmým nebo horním světlem, či ho podsvítit. Chvíle experimentování s polohou nasvícení nám pomůže dosáhnout překvapujících účinků.

Bezpečnost především

Při vybírání zahradních svítidel se setkáme se zkratkou IP a číselnou řadou (nejčastější jsou dvě čísla, např. IP24). Je to kódové označení pro stupeň bezpečnosti výrobku. IP (Ingress Protection) = ochrana proti vniknutí, číslice 2 udává stupeň ochrany před pevnými předměty, z číslice 4 vyčteme, že svítidlo je chráněno proti vniknutí vody. Pokud je uváděno ještě třetí číslo, znamená to, že výrobek je chráněn i proti mechanickým nárazům (např. před pádem na zem).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.25/5 (4 hlasy)






Související články