Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak zvlhčit vzduch v místnosti?

  

Suchý vzduch neprospívá pleti ani našemu zdraví. Kdo mívá často rýmu, ucpaný nos nebo ho škrábe v krku, ví, o čem je řeč.

Optimální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 40 - 60 % relativní vlhkosti, doporučená hodnota je okolo 50 %. Vlhkost vzduchu je v mnoha bytech, pracovištích, školkách, školách či nemocnicích často příliš nízká a způsobuje zvýšený výskyt zdravotních problémů.

Nízká vlhkost vzduchu je většinou v panelákových bytech nebo všude tam, kde je přetopeno. V takovém případě vlhkost vzduchu výrazně klesá hluboko pod doporučenou hranici 40 % a je potřeba tuto situaci řešit, dýchaný vzduch zvlhčit.

Nejjednodušší způsob, jak vlhkost vzduchu upravit, je pomocí přístrojů  zvlhčovači vzduchu.

Zvlhčovače vzduchu

Parní: Fungují na principu vodní páry, která vzniká odparem v tenké vrstvě na topném tělese. Ve zvláštní komoře se pak pára míchá se vzduchem a je ochlazena na potřebnou teplotu.

Ultrazvukové: Samy vytvářejí z vody malé kapičky o průměru asi 1-5 um. Kapky jsou poté ventilačním systémem zvlhčovače vyfukovány do vzduchu, kde se odpařují a zvyšují vzdušnou vlhkost.

Studené: Nasaje vzduch, který se smíchá s vodní párou a poté opouští přístroj. Tento typ má podobné výhody a nevýhody jako ultrazvukové zvlhčovače.

Ceny zvlhčovačů jsou velmi rozdílné, od 1000 Kč po téměř 10000 Kč. Záleží, jak velkou místnost potřebujete zregulovat a co od přístroje očekáváte.

Dodržovat jistá pravidla se vyplatí…

- Používejte jej v uzavřené místnosti.

- Dobře si zjistěte kapacitu přístroje, zda dostačuje velikosti pokoje.

- Ideálně jej postavte na zem, nikoliv před okno či do průvanu.

- Vlhkost místnosti kontrolujte, aby se pára nesrážela na oknech.

- Vodu často měňte a přístroj pravidelně čistěte, aby nedocházelo k množení bakterií či vzniku plísní.

Když nechcete přístroje…aneb pár typů bez přístrojů

Nechcete-li si zatím pořizovat zvlhčovač vzduchu, existují i jiné metody. Jen je třeba vědět, že takto se vlhkost reguluje velmi špatně a je třeba mít vlhkoměr, který vám hodnoty ohlídá.

Asi nejznámějším způsobem je sušení prádla na radiátorech. Ale pozor! Oblečení vysoké teploty špatně snáší. K těmto účelům používejte raději ručníky či ponožky.

Další možností je odpařovač vody na radiátory, ale v tomto případě hrozí nebezpečí vzniku bakterií/plísně.  Jde vlastně o nádobu, ve které dochází ke vzlínání vody. Voda se rovnoměrně odpařuje. Vyrábí se v mnoha designech a materiálech. Dokonce jsou k sehnání i v moderním nerezu. Jejich cena se pohybuje okolo 150 Kč.

Máte-li doma suchý vzduch, pomohou vám bylinky nebo koření. Do vody ve velkém hrnci vložte sušený květ lípy nebo černého bezu a povařte. Tím zvlhčíte a provoníte příjemně vzduch. Někomu voní příjemně koření, například hřebíček nebo badyán. 

Do vody také můžete přidat bylinky, které pomáhají při nachlazení, s jejich výběrem vám pomohou v lékárně. Tahle aromaterapie Vám přinese požitek z dýchání, prospěje vaší pleti a také vaší náladě. Výhodou je, že denně si můžete připravit jinou vonnou lázeň. 

Když nemáte radiátory, ale podlahové vytápění, obvykle postačí, když do misky nalijete vodu a položíte ji na zem. Za čas se voda odpaří. Výborné je přidat pár kapek esenciální vůně.

Vlhkost v místnosti reguluje i množství květin. V ložnici by zelená dekorace neměla chybět.

A v neposlední řadě jsou tu interiérové fontány, které navíc ještě příjemně uklidňují.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články