Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   ›   ›   › 

Dřevo cizokrajných exotických dřevin

  

Exotické dřeviny jsou v našich krajích zastoupeny pouze okrajově. Je to způsobené hlavně místními podmínkami, které jsou vhodnější pro jiné druhy porostu. Proto se cizokrajné dřeviny u nás pěstují převážně pouze pro okrasu.

Tyto vzácné dřeviny jsou velmi žádaným zbožím. Vyznačují se výraznou texturou a barvou, trvanlivostí, neobyčejnou tvrdostí a značnou hustotou dřevní hmoty.

Výhoda tropických dřevin je ta, že jsou při použití v exteriéru téměř bezúdržbové. Často jsou velice oblíbené pro výrobu zahradních nábytků.

Obsah tohoto článku:

Druhy exotických dřevin a jejich použití

Jak už jsme si řekli, toto zboží je velmi žádaným artiklem a proto se cena může pohybovat velmi vysoko. Jednotlivé názvy dřev jsou většinou i názvy obchodními: rosewood, tigerwood, ironwood, lignum vitae, snakewood, zebrawood, violetwood atd. Některé z nich nemají žádnou spojitost se skutečnými jmény stromů.

Pojmenování dřev bývá nejčastěji podle:

  • barvy - citrónové dřevo, modré dřevo, červené pryzilové
  • vlastností
  • vůně - santalové dřevo, růžové, dřevo fialkové
  • zeměpisného původuindický dub, africký a cejlonský eben, kavkazský ořech, švédská bříza, palisandr z Rio de Janera, americký mahagon, americké borovice

Exotické dřevo se používá převážně pro výrobu luxusního nábytku, hudebních nástrojů, ozdobné dýhy, i v letectví…Ve stavebnictví se s nimi setkáme u - oken, dveří, podlah, schodišť, dřevěných zástěn aj.)

Americká borovice

Též Pitch pine má výrazné letokruhy, červené jádro a žlutobílou běl. Dřevo je trvanlivé, tvrdé, má skelný lesk, obsahuje velké množství pryskyřice. Používá se na výrobu uměleckých prací, dýh. Špatně se klíží, moří a obrábí.

Mahagonové dřevo

Mezi nejznámější patří mahagony pravé (americké mahagony) a nepravé mahagonové dřevo (africké mahagony, jinak zvané též jako gaboon) se vyznačuje velkou pevností, tvrdostí, trvanlivostí, je houževnaté a rozptýleně pórovité. Jádrové dřevo má sytě červenohnědou barvu s výrazně pruhovanou texturou. Dobře se zpracovává. Velmi pěkné jsou ozdobné dýhy (pyramidy).

Mahagon(Autor mauroguanandi CC)

Palisandrové dřevo

Má vysokou hmotnost, pruhovanou texturu, je velmi tvrdé, husté a bez lesku. Běl je nažloutlý a jádro tmavě fialové až čokoládově hnědé. Špatně se klíží a snadno trhá. Brazilský Rio-palisandr je nejlepší druh exotického dřeva. Z palisandru se vyrábí hudební nástroje, dýhy, intarzie atd.

Ebenové dřevo

Má strukturu hnědočerného až černého jádrového dřeva. Hmotnost pravého ebenu se pohybuje okolo 1000 kg/m3. Dřevo má významnou trvanlivost, tvrdost a díky těmto vlastnostem se obtížně opracovává. Na druhou stranu, dobře se leští (Eben z Makasaru). Vyrábí se z něj hudební nástroje, ozdobné předměty a dýhy.

(Autor Ian Burt CC)

Balza

Narůžovělá až světle hnědá a při delším uskladnění zesvětlí. Slouží především jako izolační materiál.

Balza(Autor Joseph Francis CC)

Týkové dřevo

Též dub indický má v příčném řezu velmi zřetelné letokruhy. Běl je úzká a nažloutlá, jádro je čokoládově hnědé až světle hnědé. Týk patří díky svým vlastnostem mezi nejlepší užitková dřeva. Jeho tvrdost, hmotnost je střední a má neobyčejnou trvanlivost. Dá se obrábět i štípat. Týkové dřevo navíc málo sesychá. Používá se například na stavbu lodí nebo na výrobu dýh.

Většina těchto exotických dřevin je pro běžné smrtelníky nedostupná. To nás, ale nemusí mrzet. Existuje celá řada dostupnějších a levnějších dřevin. Některé mají dokonce podobné vlastnosti jako pravé cizokrajné dřeviny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (4 hlasy)


Související články