Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Optimální velikost pozemku pro stavbu domu

  

Stavba rodinného domu je životním krokem a rozhodnutím, které nás bude provázet nejspíše po zbytek našeho života. Proto bychom měli velmi dobře zvažovat, kde a jaký dům si postavit. A jedním ze zcela zásadních kritérií, kterým se musíme zabývat, je optimální velikost pozemku pro stavbu domu. Pojďme se tedy podívat na to, co nás dovede k ideální volbě.

Tvar pozemku

Než se budeme věnovat samotné velikosti pozemku, tak je třeba si uvědomit, že musíme brát v potaz i jeho tvar. Existuje mnoho inzerátů, které nabízejí úžasné pozemky o velikosti 1000m2 za úchvatně nízkou cenu. A šup, když je uvidíme, tak nám "spadne brada". Ptáte se proč? Je to jednoduché jde o nudle, které jsou super dlouhé, ale jejich šířka neodpovídá požadavkům na stavbu domu. Dostatečná šířka pozemku je důležitá, protože do ní musíme započítat:

  • Dvoumetrové odstupy od hranice pozemku
  • Třímetrový odstup od veřejných komunikací

Výše zmíněné je důležité, v souvislosti s tím se uvádí, že pozemek by měl být alespoň 14 metrů široký

Katastrální mapa

Zdroj. Nahlížení do katastru nemovitostí

Velikost pozemku

Pozemek pro rodinný dům by měl mít minimální velikost 400m2. Velikost stavebního pozemku udává i typ domu, který na něm můžete postavit. Menší parcely jsou vhodné pro stavbu patrových domů s menší zastavěnou plochou. Naopak velké pozemky dosahující velikosti tisíců metrů čtverečných nabízejí více možností, např. i stavbu jednopodlažních bungalovů. 

Příklady

Menší rodinný dům na samotě

V případě, že plánujete stavět rodinný dům (RD) na samotě, pak by měl stačit pozemek o velikosti 600 až 800m², přičemž spodní hranice pozemku je využitelná pro výstavbu malých RD. I v tomto případě bychom se měli řídit kritériem zastavěné plochy vůči celkové výměře pozemku, ta by měla tvořit maximálně 30%. A co patří k zastavěné ploše?

  • Rodinný dům
  • Zpevněné plochy
  • Chodníky
  • Terasy kolem domu

samostatně stojícího domu je doporučen obdelníkový tvar pozemku s ideálním poměrem stran 2:3, kde kratší strana by měla mít mezi 20-25 metry. Zajímavé je, že tato strana by měla být orientována na přístupovou komunikaci. Do tohoto rozměru lze napasovat v klidu i dům o kratší straně 10 metrů a garáž. 

Řadový domek

Řadové domky jsou zvláštní kategorií domů, které mají nejmenší nároky na plochu pozemku. Většinou postačí pozemek o rozměrech 300m2. Tento typ domků je velmi oblíben pro svou cenu a menší nároky na plochu pozemku, na druhé straně je třeba si uvědomit, že s sebou přináší některá omezení v podobě menší zahrady, a tedy i prostoru, kde by si mohly hrát děti.

Bungalov

Pokud plánujete vystavět tzv. bungalov, tedy domek, který není patrový a zastavěná plocha jde do velkých hodnot, pak se připravte, že budete potřebovat nejen větší šířku pozemku, ale především i jeho velikost půjde stoupat, někdy i hodně přes 1000m2

Při stavbě domu je velikost pozemku jedním z důležitých kritérií, věříme, že v našem článku jsme nabídli vyčerpávající informace o velikosti i tvaru pozemku a uvedli i některé důležité příklady. Jste spokojeni?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.56/5 (32 hlasů)

Související články