Úvod  ›   ›   ›   › 

Stavba novostavby svépomocí

V článku je uvedený jednoduchý rozcestník, který Vás nasměruje ke konkrétnímu řešení problému souvisejícího se stavbou nového domu. Rozcestník je rozdělen do několika základních kategorií (fází stavby). Ostatní články naleznete v archivu, ve kterém si můžete další informace  vyhledat pomocí klávesové zkratky Ctrl + F nebo pomocí formuláře vyhledávání článků.

TIP: Články lze vyhledávat i přes rubriky a štítky nebo můžete navšívit hlavní stránku webu: https://www.stavebni-vzdelani.cz/

Jak se staví dům?

Stavba domu se dá rozdělit do několika fází. Na začátků bývá hodně papírování. Což je pro stavebníky první velkou zkouškou, kde se musí vyřešit velké množství dílčích problémů. V této části by Vám měl být největší oporou projektant či architekt, finanční poradce, případně i stavební konzultant (například v podobě stavebního dozoru nebo někoho, kdo si již stavbou domu prošel). První fázi lze považovat za uzavřenou v době, kdy dostanete od stavebního úřadu vyjádření, že je stavba povolena a máte vyřešené financování stavby.

Při druhé fázi přichází na řadu tvrdá a těžká práce v podobě samotné výstavby hrubé stavby. Logistika a koordinace jednotlivých částí bude vaším denním chlebem. Kdy co dovést, kam co složit, koordinace pomocníků, přesuny materiálů. Sledování počasí s dlouhodobou předpovědí: https://pocasi.seznam.cz/ i aktuální situací z radaru: https://radar.bourky.cz. Lze ji považovat za ukončenou položením poslední střešní tašky. 

Třetí fáze bude náročná stejně jako druhá fáze. V některých ohledech bude pravděpodobně i složitější (docházející finance, koordinace subdodavatelů). Ale konečně počasí nebude pořád otravovat. V této části stavby budete řešit okna, dveře, technologická zařízení, stavbu příček, realizaci podlah, elektroinstalaci, omítky, zateplení, fasádu a mnoho dalších dílčích úkonů. Sladkou tečkou bude úspěšná kolaudace stavby. Tedy možnost se nastěhovat a bydlet svůj vysněný život.

Poslední čtvrtou fází bude dokončení prací kolem domu podle finančních možností. Někteří zládnou tuto část během následujících měsíců po úspěšné kolaudaci. Jiní budou tyto práce provádět delší dobu, ale už to nebude takový stres jako při stavbě domu.

I když vám život bude při stavbě novostavby házet klacky pod nohy, nezoufejte, nefňukejte! Vždy se to nějakým způsobem dá vyřešit.

Krok za krokem:

  • 1. fáze ( začátek) - než začneme stavět, musíme vyřešit ... finance, vhodný pozemek a projekt se stavebním povolením. Poté se můžeme směle pustit do přípravy pozemku pro hrubou stavbu.
  • 2. fáze ( hrubá stavba) - od prvního kopnutí do země až po stavbu střechy. 
  • 3. fáze ( dokončovací práce) - tvrdá zkouška stavebníků pokračuje ... na řadu přichází příčky, okna a dveře, technická zařízení domu, omítky, podlahy, zateplení...
  • 4. fáze ( závěr) - práce kolem domu - úprava terénu, stavba oplocení, příjezdové cesty, bazénu, pergoly, přístřešku...

Začátek - než začneme stavět

 

Hrubá stavba svépomocí

 

Dokončovací práce

 

Závěr - práce kolem domu


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (7 hlasů)