Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak pečovat o okna? Jak na údržbu oken?

  

Okna jsou velice důležitou součástí našich bytů a domovů a i ony potřebují pravidelnou péči pro udržení svého dobrého stavu. Důležité je zejména seřídit, promazat a také zamezit kondenzaci vody na sklech a v okolí oken. To platí zejména v zimních měsících, kdy nejvíce trpí. Také je samozřejmě potřeba pravidelně odstraňovat špínu s bakteriemi.

Jak již bylo v úvodu článku nastíněno, o okna je potřeba pečovat po celý rok. Zvýšenou péči pak potřebují během zimního období, kdy se vlivem nízkých teplot objevuje rosa a také námraza. Okolo oken se vyskytuje plíseň, panty rezaví a to může způsobit i jejich špatné otevírání a zavírání. Před poškozením lze ale okna bránit a to díky vaší pravidelné péči.

Kdy seřizovat okna?

Jednou za čas je dobré okna seřídit, jelikož je možné, že se časem usadí. Poznáte to, když okno začne vrzat nebo se špatně zavírat. Na seřízení si vystačíte s imbusovým klíčem číslo čtyři. Seřizovací šrouby se nacházejí u spodního pantu a horní závěs je nutné seřídit při otevřeném křídle.

Promazávat kování

Další důležitou činností pro udržení kvality oken je promazání kování. To je třeba promazávat olejem jednou do roka. Toto platí pro všechny pohyblivé součástí okna - pantech, sklopných nůžkách a dalších.

Dotahujte uvolněné úchyty

Jednou nebo i dvakrát ročně je pak dobré dotahovat uvolněné úchyty a kličky. K potřebným šroubům pro dotažení se dostanete nadvednutím krytu pod kličkou, který otočíte do vodorovné polohy.

Kontrolujte a mažte těsnění

Dobré je každý půlrok kontrolovat a mazat těsnění, které se může zdeformovat či vypadnout z drážky. Těsnení lze buď znovu do drážky vrátit či vyměnit za nové. Někdy se vám také může stát, že těsnění při velkých mrazech přimrzne k rámu. V tomto případě ho namažte silikonovým olejem.

Okno domuPečovat o okna je důležité (Autor Rachel Kramer CC)

Pozor na kondenzovanou vodu

Při velkých rozdílech venkovní a vnitřní teploty se často objevuje na oknech kondenzovaná voda. Ta může poškodit okna a to zejména ty z dřevěného materiálu. Také se kolem oken může začít množit plíseň, které vlhké prostředí přitahuje. Kondenzovanou vodu je tudíž potřeba pravidelně otírat hadrem.

Proti plísním - dezinfekční prostředek ve spreji

Pokud se vám stane, že se přece jen plíseň v blízkosti oken objeví, je dobré si pro takové případy pořídit dezinfekci ve spreji a postižená místa postříkat. Jakmile se plíseň kolem oken objeví během krátké doby znova, hledejte příčinu těchto výskytu. Těch může být mnoho, ale většinou se jedná o nedostatečné větrání nebo špatně usazená okna. Jestliže máte podezření, že okna nejsou dobře usazená, je nutné to řešit s vaším dodavatelem.

Větrejte pravidelně i v zimě

Větrat je potřeba pravidelně a to i v zimním období. V zimě stačí, když větráte krátce. Větrání napomáhá proti usazování kondenzované vody na sklech a brání vzniku plísní. Výhodný způsob, který vám zajistí i minimální ztráty tepla, je současně otevřít všechny okna a dveře. Za přibližně tři minuty se ve vašem bytě vzduch vymění a tím, že se za tak krátkou dobu nestačí zdi vašich místností ochladit a zůstávají tak při pokojové teplotě, se chvíli po zavření oken vzduch v bytě ohřeje. Je dobrou investicí si pořídit vlhkoměr. Ideální vlhkost vzduchu v bytě by měla být kolem 50%.

Čistěte kanálky

Pro udržení kvality oken napomáhá také čištění kanálků. Voda totiž kondenzuje i mezi rámy a křídly. Kondenzát se pak odvádí odtokovými kanálky na parapet a tak by tyto odtokové kanálky neměly být ucpané. Kontrolujte pravidelně průchodnost těchto kanálků a jestliže zjistíte, že jsou kanálky neprůchodné, tak je od všech nečistot důkladně vyčistěte.

Zastínění oknům také pomůže

Chránit okna vám pomůže i jejich zastínění, které lze instalovat dodatečně. Zastínění oken zvýší jejich tepelnou izolaci, omezí kondenzaci vody a chrání proti ledu a sněhu. Pro zastínění oken můžete využít screenové rolety s nízkou povrchovou emisivitou, které sníží až 15% sálání tepla ze skel. Samozřejmě lze použít i klasické venkovní rolety s tepelnou izolací v lamelách, které dokáží snížit úniky tepla až o 30%.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články