Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Zkušenosti s pilou Scheppach HS100S

  

Dlouhou dobu jsem uvažoval nad recenzí pily Scheppach HS 100 S. Konečně jsem se odhodlal a tak v níže uvedených odstavcích Vám popíši mé praktické zkušenosti. Myslím, že si tato nejpopulárnější stolní hobby pila roku 2019 zaslouží vyzdvihnout slabé i silné stránky. 

Aktuálně vlastním tyto pily 2. První jsem koupil na konci února 2019 a druhou v listopadu 2019. V následujích dnech budu opět objednávat. Možná se divíte proč. Důvod je ten, že pilu používám poměrně aktivně k výrobě dřevěných bedýnek. A tak obě tyto pily již mají relativně dost nařezáno a v podstatě se již zaplatili. Níže popíši jejich aktuální stav:

Aktuální stav pil Scheppach HS100S

První pila - tuto pilu již nepoužívám. Důvodem jsou vysoké vibrace, díky kterým pila není dostatečně bezpečná. Momentálně neznám důvod proč, zda je něco uvolněného a nebo je problém součástí motoru a hřídele. V budoucnu zjistím a případně informaci doplním. Jsem přesvědčený, že pilu jsem "odrovnal" používáním nesprávného kotouče (rozmítací kotouč s vyklizovacím zubem. Nedoporučuji používat tyto kotouče. Kotouč byl příliš tlustý, takže i odpor na pilu byl vyšší než u dodávaných kotoučů. Motor funguje...opotřebení uhlíků bylo tak ze 2/3. 

Druhá pila - stále v provozu. Pravděpodobně má odřezáno více než první pila. Odrovnal jsem v motoru původní uhlíky. Opotřebení uhlíků se začalo projevovat poklesem otáček pily až k téměř zastavení motoru. Z nouze, jelikož jsem neměl náhrádní uhlíky, jsem použil uhlíky z první pily. Pila funguje po výměně mnohem lépe, ale musím objednat nové uhlíky. Cena za sadu (v motoru jsou 2 kusy) je kolem 200 Kč. Levnější jsem zatím nenašel. S touto pilou zacházím více v rukavičkách. Snažím se příliš na pilu netlačit a většina řezů byla do tloušťky 5 cm. U první pily jsem příliš nehleděl na materiál a řezal jsem i k max. tloušťce. Takže i toto je důvod proč první pila prozatím "dosloužila".

Níže na obrázcích je druhá koupená pila. 

Sestavená pila Scheppach HS100S

Pila Scheppach

Podstavec pily Scheppach HS100S

Třetí a další pily? -  Ano, určitě koupím Scheppach HS100S potřetí. Poměr cena/výkon je pro mě u této pily dostačujicí. Určitě by bylo super vyzkoušet lepší pily, ale až časem. Možná se dočkáte i recenze lepší pily. Např. Bosch pts 10 nebo Makita mlt 100. Cenově jsou oproti Schepach HS100S 3-4x dražší. Doufám, že i kvalita bude odpovídat ceně.

Třetí pilu jsem si koupil a mám ji v záloze pokud by druhá pila klekla.

Tabulka nákupních cen, za které jsem nakupoval:

1. pila 2.pila 3.pila
3209,- 2999 2883,-

včetně dopravy 10,-

(deset korun)

doprava zdarma

doprava zdarma

Jak vidíte z tabulky..cena se pohybuje kolem 3100,- Kč i s dopravou. Což je myslím na uvedenou pilu solidní cena. 

Edit 9.4.2021 - díval jsem se jak se aktuálně ceny pohybují. Musím říct, že došlo ke zdražení. Dívám se na Heurece a tam nabízí nejlevnější eshop pilu aktuálně za 3310,- Kč (doprava je zdarma). 

Edit 31.1.2021 - nejnižší cena na Heurece 3685,- Kč, je vidět zdražení, které je všude kolem nás. Průměrná cena se pohybuje kolem 3800,- Kč

Technická data

Z níže uvedených parametrů bych upozornil na druh provozu S6 25% vysvětlení je pod tabulkou. Toto mne velice mrzí, ale hold u hobby pil asi nevyhnutelné. S tímto omezením se setkáte při delším podélném řezání (a častěji v letních horkých dnech). Pila obsahuje pojistku proti přehrátí. Je nad spínači. Takové kolečko, které při přehřátí pily vyskočí. Je potřeba počkat a čudlík zamáčknout. Poté lze pilu znovu zapnout. Dokud neuběhne určitá doba (nutná k vychladnutí), nelze jej zamačknout. Doporučuji počkat déle.

Parametry pily Scheppach HS100S

Český překlad originálního návodu naleznete zde.

Při používání pily je potřeba řešit následující

Výměna opotřebených uhlíků v motoru - problém se projevuje poklesem otáček kotouče. Výměna je jednoduchá. Musíte odšroubovat 2 šroubky ze zadní části motoru a sundat kryt. Krytka docela pevně drží, takže je potřeba vzít např. šroubovák. Poté odstraníte pružinku, která uhlík přitláčí na komutátor (váleček tvořený lamelami z vodivé slitiny mědi) odpojíte konektor uhlíku, uhlík vytáhnete a vložíte nový. Zapojíte jej, vrátíte pružinku a krytku. 

Těžké výškové ovládání vysouvání a zasouvání pilového kotouče - ze začátku jde velice snadno otáčet kolečkem. Postupně odpor narůstá až do stavu kdy je na kolečko potřeba tlačit docela dost. V tu chvíli je potřeba provést kompletní promazání soukolí. Pilu otočíme a očistíme od pilin. Ideálně používáme suché mazání, které nezachycuje nečistoty a prach. 

Štelování pravítka a kotouče - pravítko odpovídá ceně pily a není úplně přesné. Osobně vždy odměřují vzdálenost mezi pravítkem a kotoučem. Co se týče přesnosti kolmého řezu kotouče - používám kovový úhelník pro kontrolu. Zde je problém s tím, že pila není uchycena dostatečně pevně, tak aby se nehybala vlivem tahu odsávací hadice.

Čištění pily - jednou za čas je potřeba kompletní očištění. Prach se dostává úplně všude. I v otvorech zadního krytu motoru. 

 

Barvení dřeva při řezání - Pokud použijete obarvené kotouče (např. od CMT Orange tools - pilové kotouče mají typickou oranžovou barvu) tak počítejte s tím, že ze začátku budou dřevo sem tam obarvovat oranžově. Tento neduh nemusí vadit pokud provádíte další broušení či hoblování. Je to dané tím, že se dřevo dotkne boku kotouče. Takže raději doporučuji nebarvené kotouče. A oželet výhodu, že kotouč lépe vidíte.

Koupit nebo nekoupit?

Je potřeba si projít výhody a nevýhody pily. Osobně se příkláním k tomu, že pila je vhodna pro nenáročné kutily. V součtu výhod a nevýhod hodnotím pilu kladně. Plánujete-li pilu používat pouze v ojedinělých případech a na malé projekty, pak pro Vás bude absolutně dostačující. 

Výhody

  • cenově dostupná, kvalitní poměr cena/výkon
  • silný 2kW motor
  • lehká
  • snadno přenosná
  • relativně stabilní
  • snadná obsluha
  • po opotřebení ji můžete použít jako stolek :)

Nevýhody

  • tvrdý rozběh motoru ... otáčky kotouče nabíhají bleskurychle
  • nelze použít pro trvalé řezání - řezal jsem s ní i několik hodin (3 metrové smrkové fošny tloušťky 50 mm) párkrát mě sice stopne pojistka proti přehřátí, ale to co potřebuji nařezat nařeže (i 100 metrů řezu). Nevýhodou je, že nejde tlačit celou fošnu v kuse (rychle dojde k přehřátí a pak je potřeba čekat pár minut). Důležité je mít ostrý a ideálně tenký kotouč, pak se dá řezat v pohodě. Horší je léto, kdy teploty stoupají..
  • mírné vůle u vodících pravítek
  • pilu musíte zezadu zapřít, jinak ji při podélném řezání snadno posunete
  • otvor pro odsávání pilin je poměrně malý

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.75/5 (20 hlasů)





Související články