Terénní úpravy

Chystáte-li se na terénní úpravy, je potřeba si vše důkladně promyslet. Je potřeba zvážit všechny možnosti, které vám umožní váš pozemek. Na začátku si připravte hrubý náčrt toho, co a kde chcete mít. A následně postupujte krok po kroku k vytouženému cíli.

Kapitoly tématu „Terénní úpravy"

Plánování a návrh úprav

  • Cíle - Co má být cílem terénních uprav? Pouze srovnat zvlněnou zahradu. Vytvořit kaskády? Připravit si místo pro pergolu nebo pro zahradní jezírko či bazén?
  • Zaměření - najděte všechny významné prvky. Promyslete si, které chcete ponechat a které naopak zrušite. Zjistěte si množství zeminy, kterou bude potřeba přemístit nebo úplně odstranit. Pořiďte si pásmo.
  • Návrh - vytvořte nákres, do kterého si poznačte všechny změny. 

Kontrola povolení - je potřeba se ujistit, že zásahem do terénu neporušíte místní předpisy.

Příprava pozemku - podle jeho stavu přikročte k odstraněný nežádoucích stromů, keřů, starších pařezů, vysoké trávy a jíných překážek (odstraňte staré kůlníčky a drobné stavby). Vyznačte si místa, kde co má být. K vyznačení lze využít dřevěných kolíků, provázku, vápna či řezin.

Zemní práce - můžeme je rozdělit na drobné a hrubé zemní práce. Potřebujete-li přesunout velké množství zeminy, pak je vhodné si zavolat na pomoc traktorbagr. Při drobnějších úpravách si vystačíte s rýčem a kolečky. Nebo si lze vypůjčit minibagr, minidumper.

Volba materiálů - záleží, co chcete na pozemku vytvářet. Na jednoduché chodníčky bude potřeba kamení či betonové prvky (štěrk, ploché kameny apod.) Řašelina, drcená kůra, zemina...

Výsev a výsadba rostlin - někomu postačí krásně zelený travník, jiný potřebuje ke štěstí zahradu plnou krásných květin, keřů, stroměčků. Pamatujte, že pokud se rozhodnete pozemek takto zvelebovat, pak je potřeba si dobře promyslet, kde co má být. Zkuste si představit, jak bude místo vypadat za několik let. Bude se vám líbit, že strom vysoko vyroste a bude na pozemku vytvářet stín? A co keře, které budou časem bujné.

Vytvoření dalších prvků - jezírka, bazénu, vířivky, pergoly, zahradního domku, chodníčků, parkovacího stání.

Údržba - zalévání, hnojení, pletí, úklid listí, čištění

Co je potřeba pro to, aby skalka byla pěkná

Máte na zahradě skalku a máte pocit, že by chtěla trochu vylepšit? Nebo zatím žádnou nemáte a nevíte, odkud začít s přípravou? V článku najdete vše potřebné, ať už chcete tipy na vhodné rostliny a keře do skalek nebo správnou půdu k nim. Také se dočtete, jaké druhy kamenů je vhodné na skalku použít a jaká jsou pravidla pro jejich uspořádání. Nezapoměli jsme ani na osvětlení a dekorace pro útulnou atmosféru. A to nejdůležitější na závěr - jak skalku správně udržovat.

Jak se provádí skrývka ornice a k čemu se dá použít?

Ještě před zahájením běžných stavebních prací a vytvořením základové desky domu přichází na řadu důležité úkony v podobě vyrovnání a přípravy podkladu. Součástí je také skrývka ornice. Jak to funguje, co všechno skrývka obnáší a k čemu se dá využít? To všechno se dozvíte přímo v tomto textu.

Jak zajistit hlínu proti sesuvu?

Půda je živitelkou obyvatel planety, přesto ji ignorujeme. Svůj zrak upínáme ke hvězdám, ne na něco tak všedního, jako je půda, po které kráčíme. Musíme se ale naučit ji nejen hospodárně využívat, ale především chránit.

SKRÝVKA ORNICE - jak na ni a proč je důležitá

Součástí základních úprav na pozemku jsou různá technická a agronomická opatření ve snaze zachovat nebo i zlepšit půdní vlastnosti pro pěstování okrasných a užitkových rostlin v budoucí zahradě. Sem patří i skrývka ornice, která se po vybudování stavby použije pro svůj původní zemědělský účel.

Jak ochránit dům před vodou v kopcovitém terénu?

Základem tvorby životního prostředí je nutnost znát půdní a klimatické podmínky lokality. Jde zejména o umístění objektů na pozemcích včetně doplňkových staveb, o velikost a tvar pozemku vzhledem k světovým stranám, pěstební podmínky a další.

Jak založit trávník? Od výsevu po sečení

Když nevíte, co se zahradou, nechce se vám neustále přehrabovat v hlíně a kličkovat mezi záhonky, není nic jednoduššího, než celou plochu zatravnit a máte vystaráno na léta dopředu. Pokud ovšem svému trávníku poskytnete správnou péči. Jak vůbec s trávníkem začít a jak se o něj dál starat, aby vydržel krásný, vám poradíme v našem článku!

ZVLNĚNÁ ZAHRADA - jak ji srovnat?

Řešení pozemků a nejbližšího okolí zástavby je podmíněno nejen požadavky na moderní bydlení, ale i širšími vztahy k okolnímu území. Jde především o velikost a tvar pozemku, konfiguraci vzhledem k světovým stranám, půdní a klimatické podmínky lokality při respektování místních zvláštností a podmínek stavebního povolení.

Kde sehnat kvalitní ornou půdu pro zahradu?

Základem zahrádkářského a zahradnického úspěchu je bezesporu kvalitní půda. To se lehko řekne, ale občas poměrně špatně udělá. Kde takovou správnou zeminu vzít? Kolik mě to může stát a vůbec, jak to celé funguje, když si ji chci pořídit? Pokud vás všechny tyto otázky trápí, už nemusíte zoufat. Dovedly vás totiž na správnou adresu, kde si je všechny zodpovíme.

Jak vyrovnat zem pod bazén?

Pokud si chcete na zahradu pořídit nafukovací bazén, budete si muset v prvé řadě připravit pro něj půdu. A to doslova. Nafukovací bazény mají velmi tenká dna a nepříliš pečlivou přípravu podkladu byste cítili na vlastní chodidla při každé návštěvě bazénu.

Jak upravit svažitý pozemek?

Pozemky ve svahu jsou problémem a výzvou zároveň. Dají se upravit naprosto klasickým způsobem, ale také způsobem mnohem složitějším. Záleží na konkrétních půdních podmínkách, na orientaci vzhledem ke světovým stranám, na výši možné investice do výsadby, případně na přítomnosti vodního zdroje.

Vyhledávání

Aktuální články