Stavební desky

Stavební desky se díky svým vlastnostem a praktickému využití řadí mezi nejpoužívanější a nejoblíbenější stavební materiály. Lze je využít v exteriérech i interiérech, při rekonstrukcích a opravách, nebo i při stavbě nového domu.

Jednotlivé druhy desek se od sebe odlišují na základě konstrukce, složení, svou schopností odolávat vlhku či teplotě a také díky svým mechanickým a protipožárním vlastnostem. V neposlední řadě i cenou.

Kapitoly tématu „Stavební desky"

OSB desky

OSB desky (Oriented strand board) patří mezi nejoblíbenější stavební desky u nás. Jsou vytvořené tak, že jsou větší dřevní štěpky či hobliny lisovány ve třech až čtyřech vrstvách. Jako pojivo se na příklad používá polyuretan. Na základě provedení vrstev se deskám fixují lepší mechanicko-fyzikální vlastnosti. Desky mohou mít broušený i nebroušený povrch.

Osb desky

Vlastnosti

Základní předností těchto desek je pevnost, tuhost a voděvzdornost. Lze je použít do podlah, na pobití střech a šikmin, na bednění, na atiky. Poslouží také při stavbě pergol a jiných přístřešků. Své uplatnění si najdou i v interiéru jako obložení stěn nebo v nábytkářství.

Druhy

OSB desky je možné koupit s pero-drážkou nebo kolmou hranou. Perodrážkové desky jsou skvělé pro podlahové konstrukce, obklady stěn a další konstrukce, které vyžadují pevné a přesné spoje. Desky s kolmou hranou se využívají k opláštění konstrukcí, při tvorbě sendvičových panelů, při betonáži, k zakrytí otvorů v budovách, uzavření staveniště atd. Využívají se tako pro tesařské a truhlářské práce.

Cetris desky

Cetris desky spojují výhody, které mají cement a dřevo, jsou to cementotřískové stavební desky.

Cetris desky

Užití

Cetris desky je možné obdobně jako OSB desky použít k obkladu stropů, opláštění příček a na podlahy. Díky svému cementově šedému povrchu lépe udrží lepidla a omítky.

Mají vysokou odolnost vůči vlhku a mrazu, jsou nehořlavé, zdravotně nezávadné, nejlépe se využijí v exteriéru. Jejich opracování je možné běžnými dřevoobráběcími stroji. Cetris desky lze vrtat, řezat, brousit i frézovat.

Fermacell desky

Fermacell jsou sádrovláknité desky, jejichž hlavní předností je jejich vysoká objemová hmotnost, která zajistí vysokou protipožární ochranu a velkou hlukovou izolaci. Vlákna směsi sádry a papíru totiž tvoří pevnou vazbu, která zajišťuje stejné vlastnosti po celé ploše desky.

Nezanedbatelná je také odolnost vůči vlhku a velmi dobré tepelně izolační vlastnosti.

Použití

Sádrovláknité desky zajistí výborné akustické vlastnosti, lze je využít na stěny a příčky. Mají své uplatnění u dřevostaveb, lze jimi vyztužovat konstrukce nosných stěn. Lze je využít v exteriéru i interiéru a to doslova od sklepa až po půdu.

Multifunkční panely MFP

Multifunkční panely jsou stavební desky tvořené dřevotřískou. Třísky ve vrchní a střední vrstvě jsou různě rozptýlené a zajišťují tak stabilní mechanické vlastnosti a stálost v pevnosti. Pojivem je melamin zpevněný močovinovým lepidlem.

MFP desky

Zdroj: http://www.raj-dreva.cz/produkty/mfp-desky/

Výborná náhrada

Tyto desky jsou plnohodnotnou náhradou OSB desek. Jsou vhodné jako nosné díly do vlhkého prostředí, používají se pro konstrukce novostaveb, při výrobě nosníků, stropů, bednění i plovoucích podlah.

Sádrokartonové desky

Tyto desky vznikají směsí sádry, rozvlákněného papíru či skelných vláken. Používají se k obložení stěn i stropů, k tvorbě vnitřních příček (prostorové překážky, příčky mezi pokoji, instalační příčky mezi koupelnou a kuchyní, schodišťové stěny).

Sádrokartonové desky

Zdroj: prodejna https://www.hornbach.cz

Proměna interiéru

Sádrokartonové desky jsou vhodné pro novostavby i rekonstrukce, a to převážně do interiéru.

Pomocí sádrokartonu je možné změnit neprakticky řešené prostory, přestavět libovolné místnosti a změnit vzhled celého bytu. Lze měnit příčky, výšku stropu, upravit půdní prostory a podobně.

Výše uvedené stavební desky patří mezi nejběžnější a nejpoužívanější druhy stavebního materiálu pro tzv. suchou výstavbu. Suchá výstavba díky těmto materiálům dosáhla, zvlášť v posledních letech, rychlého rozvoje.

Hlavní přednosti

  • snadná zpracovatelnost
  • malé statické zatížení objektů
  • energetická a dopravní nenáročnost
  • rychlost montáže, stavebnicový systém
  • souběžná montáž rozvodů
  • suchý postup

CETRIS - cementotřískové stavební desky

Cementotřískové desky cetris jsou materiálem s velkým využitím a zárukou kvality.

Samotnou základní desku CETRIS vyrábí společnost CIDEM Hranice, a.s. (výrobní závod je v provozu již od roku 1991). Od samotného počátku došlo k řadě rozšiřování - produktů i služeb.

Dřevovláknité izolační desky STEICO

Když je třeba zabránit pronikání nebo unikání tepla, je načase začít se zajímat o tepelné izolanty. Většinou se tak stává při zateplování domů, objektů či technického potrubí a obvykle si lze zvolit nejvhodnější typ izolace, což pak značí zjevnou energetickou úsporu. Jak se ale orientovat v široké škále sortimentu na současném trhu?

OSB desky (Oriented Strand Board)

OSB desky neboli Oriented Strand Board (název je převzat z angličtiny) náleží v současné moderní a pokrokové době k velmi populárním, poptávaným a netradičním stavebním materiálovým prvkům. Po právu se mohou pyšnit téměř dokonalými vlastnostmi, mnohostranným využitím a vynikajícím poměrem ceny ke kvalitě tohoto zboží.

Podlaha z desek FERMACELL - Sádrovláknité desky

Nechcete studenou vrzající podlahu? Máme pro Vás jednoduché řešení a to podlahový systém FERMACELL. Zvýšíte si jím kvalitu a komfort bydlení ve Vašem bytu nebo domu. Podlahy FERMACELL můžete použít jak při stavbě, tak i při rekonstrukci. Vlákna ze směsi sádry a papíru (získaného recyklací) tvoří totiž pevnou vazbu a proto mají v každém bodě průřezu stejné vlastnosti. Navíc jsou zcela ekologicky nezávadné.

OSB desky bez a s perodrážkou

OSB desky jako praktický stavební materiál asi netřeba nikomu dlouze představovat. Vydobyly si oblibu nejen u domácích kutilů, ale i profesionálů, díky svým jedinečným vlastnostem. Z hlediska širokoúhlého použití se uplatňují v mnoha odvětvích stavebních prací. Vyrábějí se ze ponejvíce ze tří až čtyř k sobě stlačených desek z velkoplošných třísek. Každý výrobce se uchyluje k o něco rozdílné technologii, což se promítá i na kvalitě. Proto je vhodné udělat si před koupí aspoň základní průzkum.