Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak určit výšku odpadu pro dřez v kuchyni?

  

Při realizaci či rekonstrukci kuchyně se dostaneme do fáze, kdy potřebujeme umístit vývod odpadu pro kuchyňský dřez. Na první pohled se zdá, že je to jednoduché, ale opak je pravdou. Je lepší se nejdříve informovat, jaké možnosti máme. V opačném případě se může stát, že vývod bude nutné posunout. Sekání drážky do již hotové stěny není ideální řešení.

Máme-li alespoň jednoduchý náčrt sestavy kuchyňské linky pak víme, v kterém místě je umístěný dřez. Odpad ze stěny bývá ukončený v úrovni výpustě z dřezu (na obrázku níže značeno čárkovaně). V případě, že máme např. granitový či nerezový dřez bez odkapávání, bývá odpad umístěn na jeho střed. V případě kuchyňských dřezu s odkapáváním se musíme spolehnout na plánek konkrétního dřezu, který u linky použijeme.

Pokud je odpad vyvedený mimo osu a sifon není pohledový (bude skryt v dřezové skříňce), pak se nic neděje. Napojení lze upravit atypickými odpadními kolínky s malým úhlem.

Co se týče výškového umístění odpadu, tak zde může vzniknout největší problém: Umístíme-li vývod odpadu vysoko, pak nám nebude zbývat nic jiného než jej přesekat a posunout níže.

Která výška je kritická?

Záleží na výšce horní hrany desky linky, rozměrech dřezu (jeho hloubce) a velikosti dřezového sifonu. Výška kuchyňské linky bývá obvykle kolem 80 až 90 cm. Ale může být i vyšší nebo nižší. Záleži podle výšky uživatelů, pro které je kuchyňská linka realizovaná. Hloubka dřezu může být též různá obvykle 14 až 20 cm.

Pokud budeme uvažovat, že linka je vysoká 85 cm, dřez je hluboký 15 cm. Pak spodní dno dřezu je ve výšce 70 cm. Od této výšky je potřeba odečíst ještě výšku, kterou potřebuje sifon. U jednoduchých to může být jen 8 cm. Ale počítejme spíše s větší hodnotou 15 cm. Protože sifon má většinou i napojení na přepad dřezu a odtok pro myčku. 70 - 15 je 55 cm, což je výška horní hrany vývodu odpadu. 52,5 cm osově při průměru odpadu 5 cm.

Pozor je potřeba dávat i na situaci, kdy je přítomný drtič odpadu, který též potřebuje své místo.

Výška odpadu nad podlahou

Optimální umístění vývodu odpadu je 40 cm od podlahy (osově). Ale je potřeba počítat s tím, že někdy je potřeba jej umístit jinak (podle použitých výrobků).

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články