Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zabezpečit vodoměr proti mrazu?

  

Setkáváme se s tím každé zimní období, někdy lze i dřívě, někdy naopak později... Ať už uhodí menší či větší mrazy, je třeba být připraveni v domě i okolí domu. Stejně jako zazimujeme zahradu, pergoly, balkonysklepy a  široké okolí domu, je třeba zazimovat i náš vodoměr. Týká se to především počasí, které klesne pod nulu. V opačném případě, tedy nezazimování vodoměru, musíme počítat s případnou opravou nebo celou výměnou a samozřejmě určitými finančními náklady.

Opozdilci by měli nejpozději při prvních mrazech dohnat situaci a zabezpečit svůj vodoměr proti dalším a větším mrazům. Při nezazimování totiž může dojít buď k prasknutí ochranného skla vodoměru nebo vodoměr může i úplně zamrznout. Za tyto situaci odpovídá jedině a pouze ten, kdo v daném domě bydlí a za opravu nebo výměnu nového vodoměru s příčinou poškození mrazem zaplatí částku přesahující minimálně 2 000 Kč, takže náhrada financí je v plné výši. Za rok se takových případů najde několik, v průměru cca 150-200 případů domácností s běžnými a neběžnými opravami vodoměrů.

Jak zabezpečit vodoměr?

Obecně lze říci, že je potřeba řádně zateplit samotný vodoměr, ale také části vodovodní přípojky, pokud nejsou dostatečně uloženy v zemi v doporučené hloubce. Především dáváme pozor na citlivé úseky, kdy přípojka přechází z objektu do exteriéru a různé spoje. Nejvíce záleží na tom, kde se vodoměr a jeho součásti nacházejí, zda přímo v domě nebo v okolí domu v podzemní šachtě a podle toho zazimovávat.

V domě

V případě, že máme vodoměr uložený přímo v domě (tedy někde ve sklepě nebo technické místnosti apod.), hlavní podmínkou je alespoň na minimum vytápěný dům. Dále se zaměřme na dobře uzavřené sklepní okno bez jakéhokoliv rozbití v místnosti s vodoměrem, stálou teplotu v místnosti s vodoměrem (minimálně však nad nulou) a odhalené trubky ochráněné teplou dekou. Tedy zajistíme tak, aby v místnosti nemrzlo a neprofukovalo.

Ve vodoměrné šachtě

Zvláštní opatrnost pak musíme dávat při ochraně vodoměru ve venkovní šachtě, kde je poškození častějším jevem. Tady je hlavní, abychom dodrželi doporučenou nezámraznou hloubku - cca 100-130 cm, někdy se uvádí i 80-130 cm (v případě nižší hloubky je třeba vodoměr a příslušenství opět zabalit do teplé deky). Čím hlouběji, tím samozřejmě lépe. Šachta musí být celou zimu pečlivě uzavřena a na víku položený polystyren, popř. pytel s polystyrenem nebo izolační vata. Nikdy nepoužívejme materiál k přikrytí, který podléhá hnilobě. Ochranu šachty ještě zajistíme, pokud zasypeme vhodnou zeminou.

Naše chalupy

Ani tady nezapomínejme na naše sezónní obydlí - chaty a chalupy. Pokud se tam celou zimu netopí, je lepší si objednat uzavření odbočení, demontáž vodoměru a zaplombování. Na jaře se opět zajistí montáž vodoměru a my tím získáme jistotu a ušetříme peníze za případné opravy.

Zamrznutý vodoměr

Když už problém nastane...

V případě, že ještě není pozdě a vodoměr není zcela poškozen a k vyhození, nastávají někdy situace, kdy lze ještě něco zachránit. Základem je, že se vodoměr musí rozmrazovat postupně teplem, ne však nijak prudkým, ale pozvolným. Jedná se o použití přímotopů, rozpáleného dřevěného uhlí apod. Někdy ale lze nadělat více škody, než užitku, jelikož vodoměr lze poškodit i teplem. Proto se i tak doporočuje zavolat odborníkům v tomto oboru nebo se obrátit přímo na vodárny České republiky. V případě jakékoliv závady jsme povinni ji hlásit a řešit právě s vodárnami.

Během dalších ročních období - jara, léta a podzimu nejsme povinni jinak se starat a vodoměr nevyžaduje jinou údržbu, pouze v zimě opravdu důkladně zazimovat a zaopatřit. Výjimkou samozřejmě jsou zvláštní situace, které by mohly vodoměr také poškodit, pak je údržba nutná.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články