Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak má být vysoký komín?

  

Co je nedílnou součástí každého domu a každé střechy? Správně, je to komín. Někdo by si řekl, že se nejedná o nic jiného, než o vyústění odvodu zplodin z kotle ven, ovšem o to překvapivější je, kolik norem a zákonů se komínů týká. Dobrý komín totiž musí být nejenom stabilní, pevný, vzhledný a estetický, ale také odpovídající zákonům a směrnicím. A jaké jsou?

Výšku, jakou má komín mít, nelze jednoznačně určit. Záleží to totiž na konstrukci vaší střechy. Jak? Souvisí to s jejím tvarem, či sklonem. Rozeznáváme řadu případů, například:

  • šikmá střecha
  • plochá střecha
  • plochá střecha s nadstavbou
  • střecha s vikýři a střešními okny
  • atd.

Šikmá střecha

Každá tato forma střechy má zákonem danou minimální výšku komína. Podívejme se na to tedy postupně. Začněme nejběžnější šikmou střechou. Za takovou můžeme považovat střechu, jejíž úhel bude více než 20°. Pak musí být komín, který se nachází v hřebeni střechy nebo do dvou metrů od něj alespoň o 65 centimetrů vyšší, než je hřeben. Pokud je dál, pak platí, že musí být o 65 centimetrů vyšší, než je takzvaný větrný úhel. V případě, že máme na střeše okna, nebo vikýře, pak i tuto situaci zákon ošetřuje, a určuje minimální vzdálenost od nich. Na výšku komína to ale nemá vliv.

Plochá střecha

V případě ploché střechy je všechno jednodušší. Za plochou střechu považujeme každou střechu, jejíž sklon je menší než 20°. V případě sklonu pak počítáme jeden metr ve směru kolmém k ploše střechy, v případě, že se jedná o totální plochu, měříme metr kolmo dolů. Na plochých střechách ale často najdeme nadstavby, které s výškou komínu nepříjemně zahýbou. Musíme se totiž v jeho výšce dostat alespoň metr nad větrný úhel (10°) směřovaný vzhledem k výšce nadstavby.

Co může, podle zákona, výšku komínu nadále ovlivnit, je třeba výška okolních stromů, sklon blízkého svahu, nebo, a to nejčastěji, vzdálenost sousední budovy. Musíme totiž brát ohled i na své okolí, protože kouř, vycházející z komínu, je nejen nepříjemný, ale také nebezpečný. Buďme tedy ohleduplní, a dodržujme tuto základní, zákonem stanovenou výšku komínů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.25/5 (4 hlasy)

Související články