K čemu slouží hydroizolace?

Izolace proti vodě, tak zvaná hydroizolace je nedílnou součástí pracovních postupů při stavbě domu nebo jeho rekonstrukci. Hydroizolace může být různá. Jejím hlavním úkolem je zabránění pronikání vody třeba do konstrukce stavby, čímž by časem určitě došlo k jejímu narušení.

Jak funguje hydroizolace?

Hydroizolace plní ve stavebnictví důležitou roli. Stejně důležitou, jako tepelná nebo zvuková izolace, bez kterých by se komfort bydlení razantně snížil. Hydroizolace je tvořená z vrstev neprodyšného a vodu nepropustného materiálu, který zabraňuje proniknutí vody zvenčí dovnitř (střechy či základy staveb) nebo zamezuje propouštění vody ven (z bazénů a nejrůznějších nádrží). Základním úkolem hydroizolace je zamezit pronikání vody do míst, kam pronikat nemá. Materiál a jeho kvalita hydroizolace je použitý vzhledem k druhu hydroizolace. Jiný se používá na střechy domů, jiný na základ staveb, jiný do koupelen.

Aby hydroizolace fungovala tak, jak má a měla dlouhou životnost, je kvalitní odvedení práce klíčové. Špatně provedená hydroizolace může (třeba časem) způsobit vznik plísní, vlhkost v místnosti, v tom horším případě i narušení konstrukce.

Jaké druhy hydroizolace existují?

HYDROIZOLACE STŘECH

Izolace proti vodě se používá hlavně u střech - šikmých i plochých. Vzhledem k tomu, že se na plochých střechách dlouho drží sníh a voda, je kvalitní hydroizolace nezbytností. Možná si řeknete, že ploché střechy jsou již spíše minulostí, ale není tomu tak. Zatímco dříve byly ploché střechy moderním výstřelkem, dnes dostávají praktičtější ráz. Hodně lidí si na své ploché střeše nechává postavit zelenou zahradu (trend zelených střech).

Stejně jako všude jinde, i u hydroizolace střech si můžete vybrat z jejich nejrůznějších způsobů. Ještě pořád se používá tak zvaná povlaková hydroizolace. Tam patří například asfaltové pásy nebo fólie, které se na střechu připevňují. Tady bývá problém především s nedokonale utěsněnými spoji jednotlivých pásů a spoji v místech komínů a zakončení střechy. Vzhledem k tomuto jsou teď mnohem modernější metodou stříkané nebo nátěrové hydroizolace, které zaručí souvislou vrstvu. Od této metody můžete očekávat i rychleji provedenou práci (střecha se nemusí čistit od předchozí vrstvy) a tím pádem i nižší cenu.

HYDROIZOLACE ZÁKLADŮ

Bez hydroizolace základů by žádná stavba ani nemoha vyrůst. Respektive mohla by, jenže byste si zadělali na obrovský průšvih s vlhkostí a plísní. Hydroizolace základů nezamezuje jen prostupu vody a vlhkosti do stavební konstrukce. Pomáhá stavbě odolávat stékající a tlakové vodě a je ochranou i proti radonu a jiným plynům. Hydroizolace základů je jiná u stavby, jejíž základy jsou zapuštěné hluboko do země, než u stavby, která je nad zemí a kontakt s podzemní vodou má minimální. Opět se používají asfaltové pásy, hydroizolační fólie nebo stěrkové hydroizolace.

Hydroizolace se používá všude tam, kde dochází ke kontaktu s vodou, která by mohla na konstrukci či majetku napáchat škodu. Venku jsou to zejména již zmíněné základy a střechy domů. Venku však hydroizolaci můžete použít i na balkóny a terasy. Uvnitř domu se proti vodě izolují zejména koupelny.

HYDROIZOLACE KOUPELEN

Kvalitní hydroizolací koupelny se vyhnete mnoha nepříjemnostem, které vás v případě neizolované koupelny mohou potkat. Vyhnete se průsaku vody spárami a narušení stěn, vyhnete se plísni a odpadávání dlažby, týkat se vás nebude ani prosakování vody do nižších podlaží, kde se na stropě mohou tvořit nevzhledné fleky.

Hydroizolace je nezbytným krokem řady stavebních prací a postupů. Čím kvalitnější bude, tím spokojeněji se vám bude bydlet. Voda, která proniká tam, kde nemá, dokáže napáchat spoustu škody. A nejedná se jen o plísně a nepříjemnou vlhkost. Dojít může až k narušení konstrukce a ohrožení celé stavby.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Kapitoly tématu „Hydroizolace


  1. K čemu slouží hydroizolace?
  2. Hydroizolace základů rodinných domů - jak na to a volba typu hydroizolace
  3. Jakou hydroizolaci pod keramické dlažby a obklady?
  4. Hydroizolační principy
  5. Postup aplikace tekuté lepenky

Související články

Aktuální články