Anhydritové podlahy - moderní způsob lití podlah

Chcete-li být úspěšní v tom, v čem děláte, musíte jít s dobou. Toto platí bez výjimek ve všech případech, ať už se jedná o jednotlivce, firmy, lékaře, ale i například takové podlaháře. Samozřejmě, že můžete existovat, potažmo podnikat, bez výkonného počítače, se zastaralým lékařským materiálem nebo můžete míchat cementové směsi postaru, kdy měrnou jednotkou nezřídka kdy bývala jedna lopata, máte-li rádi retro.

Dohodněme se, že retro styl patří spíše minulosti anebo na vzpomínkové diskotéky, které vás ze světa, kde je všechno tak rychlé, pokrokové a vy se v tom všem nadobro ztrácíte, dokáží na okamžik vrátit zpět do doby, kdy bylo všechno přeci tak jednoduché a přehledné. Ale ruku na srdce, nebylo to vždy tak dokonalé.

Pokládka | Výhody | Nevýhody

V současné době není jednoduché vyznat se ve stavebních materiálech, neboť ta která firma vždy bude tvrdit, že jejich technologie jsou nejlepší a pravděpodobně vás budou zrazovat od toho, co jste si sami nastudovali, neboť vy jste ten laik a oni odborníci. Rozhodli-li jste se pustit se do stavebních prací sami, respektive s rodinnými pomocníky o nějakou tu generaci starší, patrně se dostanete do obdobného křížku. Jednoduše jim budete muset své rozhodnutí obhájit a vysvětlit, že vaše paní chce mít olej na pánvici rovnoměrně rozprostřený, nikoli pánev rukou přidržovat a vyrovnávat kvůli křivé podlaze.

Hitem současných podlahových konstrukcí jsou jednoznačně anhydritové podlahy, které jsou považovány za nejmodernější metodu vůbec. Anhydrit, nebo-li síran vápenatý, je možné nalézt i v přírodě, nicméně tento se pro výrobu anhydritu ve stavebnictví prakticky nepoužívá. V praxi se pro zhotovení litých podlah využívá výlučně anhydritu umělého, který dále ještě rozdělujeme na termický a syntetický.

Možná vás na první pohled odradí poměrně vysoká cena, oproti klasickým cementovým způsobům, ale je to jen první pohled, propočítáte-li všechno, zjistíte, že vás realizace anhydritových podlah nakonec vyjde stejně anebo ještě lépe, než těch cementových.

Postup při pokládce anhydritové podlahy

Je bezpodmínečně nutné postupovat při aplikaci anhydritu dle určitých pravidel, nebudou-li dodržena, může dojít při vysychání anhydritové podlahy k jejímu praskání, a to zejména v prvních dnech. Proto je nutné ihned po ukončení pokládky objekt uzavřít tak, aby nedošlo k rychlému vyschnutí potěru. Není radno v prvních dnech anhydrit zatěžovat, neboť v tomto období anhydrit na sebe váže značné množství vody, což by při zatížení mohlo způsobit popraskání podlahy. Ale pozor, zatížíte-li podlahu v těch prvních kritických dnech a podlaha i přes to nepopraská, nemáte vyhráno. Anhydrit může prasknout později, klidně v okamžiku, kdy už budete mít položenou nášlapnou vrstvu. S běžnými stavebními pracemi můžete začít přibližně až po čtrnácti dnech, přičemž lehčí stavební práce mohou být prováděny po týdnu.

Měli byste rovněž dbát na řádnou ventilaci stavby. Stavbu byste například měli vytápět, jestliže se teplota venku pohybuje okolo 10 °C a níže, nejvhodnější k tomuto účelu jsou elektrická topná tělesa. Při teplotách od 12  do 30 °C je vhodné používat odvlhčovače. Je-li teplota venku 30 °C a více, je vhodnější nechat podlahu schnout jen za pomoci větrání, přičemž stavba musí být uzavřena v ranních a nočních hodinách, kdy by vlhkost vznikající při ochlazování venkovního vzduchu mohla vstoupit do stavby.

Anhydrit coby stavební materiál patří přítomnosti a budoucnosti taktéž. Jeho aplikace je jednoduchá a je vhodný k použití přímo pod finální nášlapnou vrstvu. Při stavbě svého domu mějte vždy na paměti, že vlastní úsudek o materiálech, máte-li pochybnosti, je velmi důležitý a neměli byste se nechat zviklat protichůdnými informacemi realizačních firem či různých internetových zdrojů. Vězte, že anhydritové podlahy jsou ve stavebnictví současné doby nejlepším řešením vůbec.

Výhody

Jednu překážku, a to cenovou, jsme nyní překonali. Pojďme se teď zaměřit na výhody anhydritových podlah. Jejich položení je velmi rychlé, hospodárné a není fyzicky nikterak náročné, neboť díky vlastnostem anhydritové pokládky ani není nutné, aby platila známá fráze o zlatých českých ručičkách. V případě pokládky anhydritových podlah být totiž zlaté nemusí, není zde nutná přílišná spolupráce rukou a mozku, protože tento typ hravě zvládnou položit i řemeslníci třeba jen s kouskem fištrónu.

Anhydritové podlahy jsou vhodné do místností s podlahovým topením, neboť jejich roztažnost je minimální a mají velmi dobrou vodivost tepla, což umožňuje prohřátí téměř až o polovinu rychleji, než je tomu v případě betonových podlah.

Dalšími výhodami, které v sobě anhydrit skrývá, je možnost velmi rychlé pokládky, kdy nezřídka kdy není problém položit až 1000 m2 za směnu. Přičemž pokládka je vždy rovnoměrně rozložená. K aplikaci anhydritu nejsou nutné jakékoli přípojky vody či elektřiny. Zpracování směsi není nikterak náročné.

Nevýhody

Anhydritové podlahy však nejsou ale vhodné do exteriéru nebo do velkých provozoven typu prádelen. Anhydrit totiž vlivem vlhkosti ztrácí své důležité vlastnosti, jako je například pevnost. Každopádně jeho vlastnosti se opět navrátí, zbavíte-li podlahu vlhkosti vysušením.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Kapitoly tématu „Podlahy


  1. Jakou podlahu do bytu? - druhy, vrstvy a podklad podlah
  2. Jak vybrat kvalitní podlahu?
  3. Masivní dřevěné podlahy - Jakou podlahu do bytu?
  4. Jak vybrat a pokládat plovoucí podlahu? - Podlahové krytiny
  5. Anhydritové podlahy - moderní způsob lití podlah
  6. O vinylových podlahách - kvalitní téměř bezúdržbová
  7. Jak na podlahové vytápění od Rehau?
  8. Jak vystěrkovat podlahu?
  9. Stěrky a směsi na vyrovnání podlah
  10. Čím vyrovnat podklad podlahy? - kamenivem z Liaporu

Související články


Aktuální články