Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak udělat kamenný chodník?

  

Možná právě dokončujete exteriér u vašeho nového domu nebo jste se jen rozhodli zkrášlit zahradu u domu staršího. Pokud hledáte vzhledově perfektní řešení přilehlých cestiček, pak je zřízení kamenného chodníku tou správnou volbou. Do zahrady tak vpravíte osobité kouzlo, které bude přímo lahodit lidskému oku. S tím také zaujmete nespočet návštěv vašeho obydlí, protože nepravidelné kameny působí velice pěkným dojmem. Můžete mít jistotu, že právě váš chodník bude jedinečným originálem. Jak si ho uspořádáte, tak ho budete mít. Proto alespoň trochu popusťte uzel své kreativitě a nebojte se přehánět.

Nejprve je ale nutností vše pořádně promyslet, protože variant materiálu jednotlivých kamenů nalezneme na trhu širokou škálu. S následnými stavebními pracemi by si měl každý běžný kutil poradit, třeba i s menší dopomocí svých blízkých.

Výběr vhodného materiálu

Barva kamenů, které zakoupíte a následně použijete pro stavbu, se musí odvíjet od stávajících barev, jenž se u vás již vyskytují (např. od barvy fasády domu). Celý pozemek by měl vytvořit sladěný celek a jednotlivé části do sebe zapadat kousek po kousku. V dnešní nabídce firem už nebudete mít s výběrem zboží problém. Než se ale pustíte do nakupování, musíte provést výměru plochy, na kterou se chystáte materiál položit. Z mé vlastní zkušenosti se vždy vyplatí radši koupit o něco více materiálu, než aby potom něco scházelo.

Dvakrát měř, jednou řež

Pokud vyberete to pravé ořechové, může začít samotná realizace projektu. Kupte kameny ploché, ale ne zase moc příliš, kvůli lehčímu usazení. Ještě před začátkem pracovní činnosti si rozmyslete, jaké zvolíte spárování. Tady lze použít písek, hlínu nebo dokonce i rostliny. Vše je jen na vás. Dále se můžete z hlediska vzhledu a uspořádání kamenů inspirovat na Internetu, kde je nespočet fotografií různých možností.

Kamenný chodník

Atypický kamenný chodník Autor: sumopic

Hurá do práce!

1) Spád chodníku

Po ujasnění všech potřebných aspektů a náležitostí se konečně můžete pustit do tolik očekávané práce. Určitě vás nepřekvapí, že je při pokládce nezbytné dodržovat pár zásad. Tou první bude bezpochyby spád chodníku. Pokud by kameny neměly žádný sklon, mohli bychom si zadělat na nepříjemné potíže. Neodtékající voda takto může po nějakém čase nepříznivě působit na zdi domu, kde vznikne nadměrná vlhkost, související s devastací materiálů, plísněmi, apod. Proto nejprve vodováhou vyměřte alespoň malý spád. Podle toho také umístěte klasický měrný provázek, jenž perfektně poslouží k označení místa pokládky. Provázek, přivázaný k dvěma pevným tyčím, nesmí být samozřejmě jakkoliv prověšený. Dále se už díky němu budete perfektně orientovat.  

2) Pokládka

Na připravenou plochu si navezte vybraný podkladový materiál, například hlínu. Tu rozprostřeme po celém prostranství, v přiměřené výši. Nyní můžeme začít se samotnou pokládkou. Je nejméně vhodné si nejprve udělat okraje chodníku, kde použijeme kameny s alespoň jednou rovnou hranou. Poté můžeme usazovat ty prostřední. Při práci kontrolujeme sklon vodováhou a máme po ruce kladivo, kterým můžeme všechny odchylky srovnat.

3) Výplň spár

Když jsou všechny kameny položené, začneme plnit spáry hladkou hlínou. Zeminu rozprostřeme koštětem tak, aby se dostala do všech otvorů. Velice optimálním řešením je v konečném součtu pokropení chodníku vodou. Tím hlína klesne a vměstná se úplně všude. Tento postup bude nutné po usazení ještě alespoň jednou opakovat.

Když už je vše hotovo

Takhle vznikne krásný přírodní chodník, který se stane okrasou vašeho domova a budete na něho velice pyšní. Nejedná se o žádnou příliš namáhavou práci a měl by ji zvládnout takřka každý zručný kutil. Cena za stavbu je více než přívětivá. Výsledek stojí určitě za to. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, čistý kámen nikdy nezklame. Po staletí zkrášloval a hrál hlavní roli při výstavbě různých typů budov. Tak proč ho nevyužít i nyní?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)





Související články