NÁVOD Jak na vnitřní parapet do dílny nebo garáže?

Přemýšlíte, jaký použít vnitřní parapet do dílny, garáže nebo jiné podřadné místnosti? Pokud se jedná o málo používané místnosti, pak stačí klasický plastový parapet, ale co když potřebujeme odolnější odkládací plochu. Takový parapet, který vydrží a zároveň nebude ničit ráz okna. Existují leštěné kamenné parapety (z žuly, mramoru..), které jsou velmi pěkné a i velmi odolné, ale kdo si je může dneska dovolit? A proč si je dávat do dílen nebo garáží? Naštěstí existuje i jiný materiál, který je mnohem dostupnější - keramická dlažba (obklad).

Samotná dlažba má několik výhod. Především její odolnost a trvanlivost je v porovnání s plastovými parapety podstatně větší. Nesmíme také zapomenou na jednoduchou údržbu, odolnost proti vodě a chemikáliím, estetický vzhled (můžete si vybrat tmavou dlažbu nebo světlou, se vzory bez vzorů apod.). Výhod je hodně, ale abych nebyl pouze jednostranný,  má i své nevýhody, mezi které patří nízká dotyková teplota a nejednotnost (spáry mezi dlaždicemi).

V následujících odstavcích vám ukáži postup a několik fotek z prací, když jsem si tvořil vlastní parapety (z dlažby) v rekonstruované dílně. Nejednalo se o nikterak složitou práci. Sám jsem ještě nikdy parapety z dlažby nedělal, ale nakonec jediné, co jsem potřeboval byla vytrvalost.

Tip: Kromě vytrvalosti budete potřebovat i opatrnost a zručnost. Nepouštějte se do prací, které vám absolutně nic neříkají! Používejte při práci ochranné pomůcky.

PARAPET Z DLAŽBY: postup, náčrty a fotografie

V první řadě jsem si ujasnil materiál a jeho množství (dlažba, flexibilní lepidlo, akrylátový tmel, spárovací tmel, vodní sklo, voda, piliny), stavební nářadí (kbelík, zednickou lžíci, štětec, zubovou stěrku, křížky nebo klínky na obklady, vodní váha) + doplňky (hadr na čištění apod.), vhled a tvar parapetů. Ten je sice daný, ale spáry lze ovlivnit vhodným výběrem velikosti dlažby.

Náčrt okna a parapetu v dílně.

Rozměry parapetu v dílně u starého zděného domu.

Takto přibližně vypadá tvar parapetu, ostění není rovné a tloušťka zdi je docela velká (stěna je z plných cihel bez tepelné izolace). Hold u rekonstrukcí je to kapánek složitější. Ne, jak u novostaveb, kde rovná stěna je rovná (pokud si vaši zedníci nedají moc piveček..).

Na následujícím obrázku jsou různé návrhy, jak by parapet mohl vypadat. Já jsem nakonec zvolil první možnost, protože jsem několik dlaždic o rozměrech 30*30 cm již měl po ruce. Ale vy si klidně můžete vybrat i jinou sestavu/variantu. Sice to jsou jen detaily, ale někdy i ty se podílí na tom, jak se budete ve svém domově (dílně, garáži) cítit.

Jak může vypadat parapet z dlažby - náčrt.

Jak může vypadat parapet z dlažby - náčrt a inspirace.

#1 Úvod - základní informace

V této fázi je nutné dodělat hrubé omítky a srovnat nedokončený parapet do požadované výšky (maltou, starými obkladačkami + flexibilním lepidlem). Nesmíme zapomenout na minimální výšku, která je potřeba pro nalepení dlažby/obkladu (tl. dlažby + tl. lepidla se musí vlézt pod spodní okraj okenního rámu). Vždy, záleží na konkrétním detailu osazení okna vzhledem k parapetu. Jsou různé detaily, které počítají s tepelnými mosty a které naopak nepočítají...takže si na toto dávejte pozor a pokud si nevíte rady, tak se poraďte s projektantem.

Dodám, že dlažbu jsem pokládal po štukování omítek (a i okna již byly osazené, ty musí být), ale vhodnější je před štukem. Napojováním starého a nového štuku můžou na štěně vzniknout nevzhledné šmouhy. Ve většině případů je neuvidíte, ale pokud budete mít osvětlenou stěnu, pak ano. Pokud je chcete, alespoň částečně skrýt, použijte mřížku na sádro-karton a nevzhledné šmouhy štuku přebruste (upozorňuji, že z broušení štuku je hodně prachu, použijte respirátor).

Zjednodušený detail spoje mezi parapetem a oknem.

Zjednodušený detail spoje mezi parapetem a oknem.

#2 Řezání dlažby

Před samotným lepením jsem si nařezal všechny dlaždice do požadované velikosti dle otvorů a zvolené skladby (musíme počítat i s budoucími spárami). Nepoužil jsem klasickou řezačku, jelikož tu, kterou mám, je na měkčí obklady, nýbrž elektrickou pilu s kotoučem na řezání obkladů a dlažby. Sice není tak rychlá, jako řezačka a nedělá čistý řez, ale svůj účel však splnila. + samozřejmě i soklíky.

Počítal jsem s dlaždicemi pouze na 3 parapety, takže bylo potřeba uříznout něco kolem 8 m dlažby.

#3 Příprava podkladu, natáhnutí flexibilního lepidla a pokládka dlažby

První, co jsem udělal před samotným nanesením flexibilního lepidla bylo to, že jsem očistil spodní části okenních otvorů od nečistot a prachu (smetáčkem, vysavačem..) a natřel jej vodním sklem (naředěný 1:1 s vodou), abych sjednotil povrch.

Další úkol, který mě čekal, byl již složitější. Vyrovnání podkladu budoucího parapetu z dlažby. K tomu mi posloužili staré obklady. Nanášel jsem lepidlo, stahoval jej jednoduchou plastovou zubatou stěrkou a pokládal do něj rozbité obkladačky. Zde již záleží na přesnosti, i půl centimetrový přesah a už se vám dlaždice pod okenní rám nevejdou. Nezapomeňte i na rovinatost nechcete mít na parapetu vlny nebo ano?

Konečně přišlo na řadu pokládání dlažby ( k zajištění spár bylo potřeba plastových křížků a klínků).

Opět jsem nanášel lepidlo a pokládal dlaždice od předního okraje parapetu k oknu. Vkládal jsem křížky do spár a dodržoval mezery mezi ostěním a dlažbou.

Tip: Dejte si pozor na spáru mezi dlaždicemi a rámem okna. Minimální spára není vhodná, protože pak do ní nedáte, žádnou elastickou hmotu. Naopak nad půl centimetru je moc. Ideální je kolem 2-3 mm (použijte klínky). Do takto široké spáry snadno vtlačíte akrylátový tmel, který koupíte přímo v tubě.

#3 Soklíky a spárování spár tmelem

Před spárováním je nutné vyškrábat a očistit spáry, tak aby spárovací tmel procházel přes celou tloušťku dlaždic.

Na celou plochu jsem následně nanesl spárovací tmel (hustší kaší) a rozetřel gumovou stěrkou. (kraje nespárovat! - do nich patří akrylátový tmel). Po mírném zaschnutí bylo potřeba ještě očistit dlažbu pilinami (pěkně na sebe navážou zbytek tmele) a hadrem.

Upozornění: Spáry nebudou hladké pokud použijete k čištění piliny. Nezapomeňte je vyhladit prstem nebo mokrým hadříkem, ale až poté, co tmel mírně zaschne. V opačném případě jej ze spár můžete snadno odstranit (nesmíte moc tlačit).

Nakonec jsem nalepil soklíky a znovu za-spároval mezery příslušným tmelem.

#4 Finále - štuk, malování, čištění

Jediné, co mně chybělo dokončit byl štuk u předního okraje parapetu. Nic velkého, pouhý pásek široký přes celý otvor okna a vysoký několik centimetrů.

Po zaschnutí štuku jsem mírně přebrousil nerovnosti, natřel pásek bílou malbou, očistil špínu a bylo hotovo.

#5 Fotografie parapetu z dlaždic

Původně jsem měl připravené i fotografie všech prací, bohužel foťák se vzbouřil a všechny vymazal..Nakonec tady ukáži pouze hotový parapet s naznačením dilatačních spár.

Parapet z dlažbyParapet z dlažby v dílně/garáži

Parapet z dlažbyParapet z dlažby

Parapet s naznačením dilatačních spár.Parapet s naznačením dilatačních spár.

Detail parapetu z dlaždic + soklíkDetail parapetu z dlaždic + soklík

Tak, pro dnešek toho bylo víc než dost. Já doufám, že si z tohoto článku odnesete, alespoň pár nových informací. Pokud se vám článek líbil, budu rád když jej na-sdílíte svým přátelům.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.67/5 (12 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   ›   ›   › 





Kapitoly tématu „Stavba garáže


  1. Stavba malé garáže svépomocí z Porothermu
  2. Jak postavit nájezd do garáže?
  3. Jakou podlahu do garáže?
  4. FORTELOCK Podlaha do garáže - vinylové dlaždice se zámkem
  5. NÁVOD Jak na vnitřní parapet do dílny nebo garáže?
  6. Jak zajistit garážová vrata proti zlodějům?
  7. Jak na příjezdovou cestu z asfaltu?
  8. Jak se vypořádat s nedostatkem místa v garáži?
  9. Jak opravit starou betonovou podlahu v garáži?

Související články

Aktuální články