Uzení masa

Uzení masa je prastará metoda konzervace masa k pozdější konzumaci. V dnešní době každodenní dostupnosti čerstvých potravin a existence mrazáků, se původní účel uzení vytratil, ale uzené maso rozhodně neztratilo na atraktivitě díky své specifické vůni a chuti.

Kdo jednou ochutná domácí uzené, těžko se bude vracet k průmyslovým produktům. Rozdíl je opravdu markantní. Někdo si dokáže udírnu postavit sám, ale není problém udírnu koupit, nebo si ji nechat postavit od odborníků.

Kapitoly tématu „Uzení masa"

Jaké maso se hodí na uzení?

Ideální a nejoblíbenější je maso vepřové díky podílu tuku, který obsahuje. Hovězímu masu je dobré se vyhnout pro jeho suchost, drůbeží maso se netěší velké oblibě domácího uzení, ovšem podomácku vyuzené ryby jsou vyhledávanou delikatesou.

Vepřové

 • krkovice
 • kýta
 • karé neboli kotlet bez kosti
 • plec
 • bok

Ryby

 • úhoř
 • tolstolobik
 • pstruh
 • kapr

Uzení studeným, teplým nebo horkým kouřem?

Uzení studeným kouřem

Dříve se udívalo kouřem studeným, výhodou byla dlouhá trvanlivost takto vyuzeného masa, ovšem tato technika je v našich amatérských podmínkách poměrně náročná a prakticky se nevyužívá. Teplota při uzení nesmí přesáhnout 30 °C, dřevo v topeništi nesmí hořet, ale pouze doutnat, a přitom nesmí vyhasnout, aby se nepřerušil proces uzení. Uzení masa trvá touto metodou několik dní.

Uzení teplým kouřem

K vyuzení masa teplým kouřem 40 - 60 °C  stačí 10 - 16 hodin.  Na konci procesu se teplota zvýší na 70-80 °C a maso se „dopeče“.

Uzení horkým kouřem

Nejkratší čas přípravy poskytuje uzení horkým kouřem v rozmezí 60 - 90 °C, kdy pro vyuzení masa postačí 8-12 hodin podle velikosti jednotlivých kusů.

Ideální čas k domácímu uzení?

Určitě jaro a podzim, teplým kouřem ovšem můžeme udit celoročně. Dobré je naplánovat si uzení na ustálené počasí bez srážek. V udírně se totiž nesmí srážet voda.

Jaké dřevo k uzení?

Na dřevě bude záležet chuť masa. Volíme výhradně tvrdé dřevo listnatých stromů zbavené kůry. Dřevo musí být dobře vyschlé, a když s polínky zaklepete o sebe, měla by zvonit.

Vhodné dřevo

 • švestka
 • jabloň
 • hrušeň
 • dub
 • buk

Příprava masa k uzení

Maso musíme před uzením naložit do soli. Ideální volbou je Praganda, řeznická dusitanová směs. Maso pokrájíme na stejnoměrné větší kusy, zbavíme ho všech vyčnívajících částí a podle návodu na Pragandě ho nasolíme a posléze naložíme do solného roztoku.  V den uzení maso opláchneme tekoucí vodou, necháme nahřát ve vodě na teplotu vybraného typu uzení a dobře osušíme.

Na co si dát pozor

 • Dlouhá a příliš vysoká teplota v udírně maso vysuší, až spálí.
 • Zkrácení doby uzení může vést k nedostatečnému vyuzení.
 • Při vyuzení masa teplým a obzvlášť horkým kouřem, je maso určené k rychlé konzumaci, po pár dnech je nutné ho zamrazit.
 • Vhodný výběr dřeva, správné vysušení a zbavení kůry.
 • Vyhnout se vlhkosti v udírně, bude dehtovat a maso získá hořkou chuť.

Na závěr lze popřát pěkné počasí a dobrou náladu při uzení a hlavně, aby výsledek ještě předčil očekávání.

Jakým dřevem udit?

Chuť uzeného masa, ale především jeho vůně je alchymii každého řezníka. Sice toto jídlo nepatří mezi dietní potraviny, ale čerstvému, vyuzenému masu odolá jen málokdo. Určitě jste se někdy setkali s uzenou potravinou, která má sice stejný základ (stejný typ masa) a ingredience, ale chutná pokaždé jinač. Čím je to způsobeno? Na to vám odpoví tento článek.

Jak dlouho udit bůček?

Nemusíte mít nijak velký hlad, a přesto stačí jen slovo a začnou se vám na jazyku neodbytně sbíhat sliny. Takovým zaklínadlem je kupříkladu výraz uzený bůček! Kdo by jen při vyslovení tohoto spojení necítil tu vynikající chuť na patře? Příprava takového bůčku však může být skutečnou alchymií. Jak dlouho je ideální udit bůček, abyste si na něm opravdu pochutnali?

Jak správně udit klobásy?

Žijeme v krásné České republice, kde u mnoha rodinných domků najdeme udírny. V těch jsou připravovány ty nejlepší dobroty včetně klobás. Otázkou však je: "Jak na správné uzení klobás?". Ty jsou vynikající pochutinou, kterou skvěle doplňuje zlatavý mok. Avšak ne každý je umí vyudit tak, aby byly dokonalé a chutné. I proto jsme se rozhodli sepsat pár základních rad, díky kterým z vaší udírny dostanete ty nejlepší klobásky. Tak se na to pojďte spolu s námi podívat.

Jak udit kapra?

O tom, že ryby jsou zdravé, není pochyb. Možností přípravy máme hned několik, vaření, smažení, pečení, anebo také uzení. Takto připravené ryby jsou velice chutné a postup zvládne každý. Důležitá je příprava a volba správného postupu.

Jak udit bůček?

Každý z nás tyto chvíle miluje. Tedy, kromě vegetariánů. S rodinou a přáteli posezení venku u grilu, kolem se valí vůně kouře smísená s lahodnou vůní masa.

Uzení bůčku horkým kouřem

Na uzení bůčku je nejvhodnější vysoká teplota, tedy alespoň 90oC. Horký kouř se používá v případě, kdy nám nejde o dlouhodobou trvanlivost, ale o okamžitou spotřebu. Maso uzené touto metodou bohužel není tak chutné jako to, na které se používá studený či teplý kouř. Většinou jde totiž o to, že například právě bůček se musí dovařit, protože po krátkém naložení a uzení v horkém kouři je tvrdé.

Jak udit žebra?

Začíná léto a každý začíná toužit po večeru stráveném s přáteli u rozpáleného grilu. Stačí se nadechnout a všude je cítit posekaná tráva, opalovací krém a vůně uzeného či grilovaného masa.

Jak připravit maso na uzení? - solení

Mnoho labužníků se pravděpodobně shodne na tom, že mezi největší delikatesy patří čerstvé uzené maso přímo z udírny. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, již samotná příprava masa na uzení je věda, která má své přesné zákonitosti. Pokud je nedodržíte, může se lehce stát, že Vám místo vynikajícího gastronomického zážitku zůstanou jen oči pro pláč.

Jak vyudit lososa? - uzená ryba

Již naši předkové si byli dobře vědomi toho, že ke konzervaci ryb je jednou z nejlepších variant jejich uzení. V průběhu věků se pochopitelně vyvinula celá řada způsobů uzení, které se liší teplotou kouře, dobou, po kterou se ryba udí, ale také tím, jak dlouho po celé proceduře je ryba vhodná pro konzumaci.

Udit je samozřejmě možné takřka všechny ryby, mezi ty nejvybranější pokrmy však patří jednoznačně uzený losos. Jakým způsobem je ho nejvhodnější připravit, aby byl kulinářský požitek z konzumace této výjimečné ryby pokud možno největší?

Jak udit kuřecí stehna?

Voňavé uzené maso přiláká strávníky na dlouhé kilometry, zvláště, pokud je uzení spojené s následnou konzumací a příjemnou večerní společností. Udit lze téměř vše, od sýrů, přes některé druhy zeleniny, až po téměř všechny druhy masa. Dnes se podíváme na jednu udicí specialitu, a to kuřecí stehna.

Jak udit tolstolobika?

Tolstolobik ("Stříbrný kapr")

Pro ty z vás, kteří nevědí, o co tady vlastně jde. Tolstolobik je sladkovodní ryba z čeledi kaprovitých. Jako úlovek je většinou pouze náhodný při lovu jiných kaprovitých ryb.

Jaké dřevo na uzení? Inspirace - jak udit.

Uzení je velmi oblíbenou a hojně využívanou úpravou masa, sýrů, ryb, klobás a salámů. Vedle specifických příprav potravin před samotným uzením, je zcela zásadní vybrat to správné dřevo.