Chuť uzeného masa, ale především jeho vůně je alchymii každého řezníka. Sice toto jídlo nepatří mezi dietní potraviny, ale čerstvému, vyuzenému masu odolá jen málokdo. Určitě jste se někdy setkali s uzenou potravinou, která má sice stejný základ (stejný typ masa) a ingredience, ale chutná pokaždé jinač. Čím je to způsobeno? Na to vám odpoví tento článek.
Uzení masa
Uzení masa je prastará metoda konzervace masa k pozdější konzumaci. V dnešní době každodenní dostupnosti čerstvých potravin a existence mrazáků, se původní účel uzení vytratil, ale uzené maso rozhodně neztratilo na atraktivitě díky své specifické vůni a chuti.
Kdo jednou ochutná domácí uzené, těžko se bude vracet k průmyslovým produktům. Rozdíl je opravdu markantní. Někdo si dokáže udírnu postavit sám, ale není problém udírnu koupit, nebo si ji nechat postavit od odborníků.
Jaké maso se hodí na uzení?
Ideální a nejoblíbenější je maso vepřové díky podílu tuku, který obsahuje. Hovězímu masu je dobré se vyhnout pro jeho suchost, drůbeží maso se netěší velké oblibě domácího uzení, ovšem podomácku vyuzené ryby jsou vyhledávanou delikatesou.
Vepřové
- krkovice
- kýta
- karé neboli kotlet bez kosti
- plec
- bok
Ryby
- úhoř
- tolstolobik
- pstruh
- kapr
Uzení studeným, teplým nebo horkým kouřem?
Uzení studeným kouřem
Dříve se udívalo kouřem studeným, výhodou byla dlouhá trvanlivost takto vyuzeného masa, ovšem tato technika je v našich amatérských podmínkách poměrně náročná a prakticky se nevyužívá. Teplota při uzení nesmí přesáhnout 30 °C, dřevo v topeništi nesmí hořet, ale pouze doutnat, a přitom nesmí vyhasnout, aby se nepřerušil proces uzení. Uzení masa trvá touto metodou několik dní.
Uzení teplým kouřem
K vyuzení masa teplým kouřem 40 - 60 °C stačí 10 - 16 hodin. Na konci procesu se teplota zvýší na 70-80 °C a maso se „dopeče“.
Uzení horkým kouřem
Nejkratší čas přípravy poskytuje uzení horkým kouřem v rozmezí 60 - 90 °C, kdy pro vyuzení masa postačí 8-12 hodin podle velikosti jednotlivých kusů.
Ideální čas k domácímu uzení?
Určitě jaro a podzim, teplým kouřem ovšem můžeme udit celoročně. Dobré je naplánovat si uzení na ustálené počasí bez srážek. V udírně se totiž nesmí srážet voda.
Jaké dřevo k uzení?
Na dřevě bude záležet chuť masa. Volíme výhradně tvrdé dřevo listnatých stromů zbavené kůry. Dřevo musí být dobře vyschlé, a když s polínky zaklepete o sebe, měla by zvonit.
Vhodné dřevo
- švestka
- jabloň
- hrušeň
- dub
- buk
Příprava masa k uzení
Maso musíme před uzením naložit do soli. Ideální volbou je Praganda, řeznická dusitanová směs. Maso pokrájíme na stejnoměrné větší kusy, zbavíme ho všech vyčnívajících částí a podle návodu na Pragandě ho nasolíme a posléze naložíme do solného roztoku. V den uzení maso opláchneme tekoucí vodou, necháme nahřát ve vodě na teplotu vybraného typu uzení a dobře osušíme.
Na co si dát pozor
- Dlouhá a příliš vysoká teplota v udírně maso vysuší, až spálí.
- Zkrácení doby uzení může vést k nedostatečnému vyuzení.
- Při vyuzení masa teplým a obzvlášť horkým kouřem, je maso určené k rychlé konzumaci, po pár dnech je nutné ho zamrazit.
- Vhodný výběr dřeva, správné vysušení a zbavení kůry.
- Vyhnout se vlhkosti v udírně, bude dehtovat a maso získá hořkou chuť.
Na závěr lze popřát pěkné počasí a dobrou náladu při uzení a hlavně, aby výsledek ještě předčil očekávání.