Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Postup zdění příčky z Ytongu

  

Jak sám výrobce udává - zdění z Ytongu je jako hra s dětskou stavebnicí. Ytong (pórobeton) lze využít při stavbě celého domu, ale i při rekonstrukcích. Osobně jsem se sním setkal hlavně při rekonstrukci a můžu Vám s klidným srdcem potvrdit, že se s ním dělá opravdu velmi dobře.

Říká se, že se s ním dá rychle zdít, že je lehký a že má velmi přesný rozměr - ano je to pravda! Navíc bych dodal, že se velice snadno upravuje řezáním, vyvrtat otvor nebo drážku je velice snadné. Jediné, co je k tomu třeba - kvalitní pila na porobeton. Existují speciální ruční i elektrické, avšak pro pár tvárnic postačí i obyčejná pila na dřevo tzv. ocaska.

Na druhou stranu, abych zde nevyzdvihoval jen kladné vlastnosti, musím upozornit, že s pevnosti se nemůže rovnat klasické plné pálené cihle. Ale o to ani tak nejde. Tato "malá nevýhoda" je vykompenzovaná ostatními přednostmi. Dalo by se až řicí, že je to ideální materiál na zdění. O tom, ale teď nebudeme spekulovat a podíváme se na postup zdění příčky z Ytongu.

Pórobetonová tvárnice detail

Detail pórobetonové tvárnice - část byla nařezána a zbytek odlomen. 

Zdění Ytongové příčky (nenosné!)

Na stěnách z ytongu si dle projektu vyznačíme polohu budoucí příčky. K tomu můžeme použít laser nebo obyčejnou 2m vodováhu a tužku. Dbáme na svislost a správné umístění v prostoru domu.

Založíme první řadu na vápenocementovou maltu minimální tloušťky 2 cm nanesenou pod celou plochou příčkové tvárnice. Ve styku s nosnou stěnou vkládáme dilataci z pružného pásu minerální vlny tloušťky 1 cm (zabraňuje přenášení zvuku). Rovinnost a svislost první řady je důležitá! Měříme vodováhou, doklepáváme gumovou paličkou nebo kladívkem přes desku.

Založení příčky

Další vrstvy + kotvení - Pokračujeme ve zdění až těsně pod strop. Na příčkovky nanášíme celoplošně zubatou "lopatkou" zdící tenkovrstvou maltu (na vodorovnou i svislou část tvárnice). Pokud jsme první řadu perfektně založili, zdění nám půjde velice rychle. Avšak při naší rychlé práci nesmíme zapomenout na vazbu (ideálně o půl tvárnice) a kotvení příčky do nosné ytongové stěny pomocí spojek z nerezové oceli.

Prakticky si můžeme vybrat ze dvou způsobů kotvení:

  1. spojky vložené do spár již při zdění obvodových stěn
  2. dodatečné ukotvení spojkami ve tvaru L (spojky ohneme do požadovaného tvaru)

Co je spojka a jak ji ukotvit? - Standardní kotvící prvek z nerezové oceli o rozměrech 30 × 3 cm opatřeny o otvory pro kotvy. Kotvíme zásadně prvky s nerezovou úpravou. Alternativně můžeme použít i jiné prvky, ale musíme zajistit dostatečnou pevnost a korozivní odolnost.

Po jakých úsecích kotvit příčku z Ytongu? - Do nosných stěn vždy po 2 až 3 vrstvách. U stropu po cca 1,2m v každém druhém styku příčkovek.

Poslední vrstvu příčky upravíme seříznutím a vložením minerální vlny nebo zapěnováním montážní pěnou tak, aby nám vznikl pružný styk mezi stropem a příčkou.

Minerální vlna

Nakonec nám tedy vznikla po obvodu oddilatovaná ytongová příčka, na kterou můžeme po vytvrdnutí zdící malty provést vnitřní omítky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.1/5 (10 hlasů)

Související články