Pergoly a stavby pro odpočinek

Toužíte po vytvoření příjemného místečka na vaší zahradě, kam byste se mohli ukrýt před pálivým letním sluníčkem, kde byste mohli trávit společný čas s vaší rodinou či přáteli nebo kam byste se uchýlili s přáním ničím nerušeného klidu a relaxace? Pak si rozhodně pořiďte pergolu! Pergola je označována za nedocenitelného společníka, neboť vám poskytuje příjemný stín i místo, kde můžete trávit volné chvilky. Chcete se o nich dozvědět více?

Kapitoly tématu „Pergoly a stavby pro odpočinek"

Co je to pergola?

Pergola je účelný prvek zahradní architektury, o jehož kladech věděli již v dávných starověkých zahradách. Zatímco dříve sloužily především k uchycení popínavých rostlin, dnes jsou využívány jako místo určené k příjemnému posezení. Doplníte-li je o zastřešení, poskytnou vám stín i ochranu před nepřízní a rozmary počasí.

Jaké máte možnosti?

Zaujala vás líbivá vidina pergoly, která by se stala ozdobou vaší zahrady a zajímá vás, jaké vlastně máte možnosti? V podstatě můžete volit mezi dvěma variantami:

  • samostatně stojící pergola
  • pergola navazující na dům

Zvolíte-li samostatně stojící pergolu, kterou umístíte libovolně kamkoli na vaší zahradě, získáte tak klidné místo, kde se můžete věnovat ničím nerušené relaxaci. Naopak pergola navazující na dům příjemně rozšíří vaše stávající bydlení a můžete jit využívat i jako venkovní jídelnu.

Materiály a provedení

Nejčastěji se setkáte s pergolou vyrobenou ze dřeva, k dostání jsou i kovové varianty. Co se tvaru týče, nejoblíbenější variací je bezesporu obdélník či čtverec, na zahradách se stále častěji vyskytují i půlkruhové pergoly. 

Zastřešení - musí či nemusí být?

Spousta lidí si zastřešení nad pergolu pořizují z jednoho prostého důvodu: chtějí si pod ní posedět i ve chvíli, kdy se počasí rozhodně dělat si co chce. Zastřešení ale není nutné, záleží jen na vás. Mezi nejjednodušší řešení pro zastřešení patří textil, bambusové či rákosové rohože, PVC ale i tenké kovové profily, které navíc vypadají velice přitažlivě.

Co vše musíme promyslet než začneme stavět pergolu?

Chcete zkrášlit svou zahradu a přemýšlíte nad stavbou pergoly? Pergola je jednoduchá a zároveň hezká okrasná stavba, která dodá Vaší zahradě tu správnou jiskru. Stane se také vhodným místem pro odpočinek, relaxaci a má hodně možností využití. Před samotnou stavbou je však vhodné pečlivě si promyslet řadu důležitých věcí.

Jak obrousit starý lak z pergoly? - Návod

Jaro je tady a všichni se těšíme na posezení a grilování v pergole. Také jste při úklidu a přípravě na sezonu zjistili, že je pergola omšelá a ometení pavučin nemělo ten správný efekt? Co s tím? Vždyť nás návštěvy pomluví!

Nezbývá nic jiného, než pergolu znovu natřít. Nátěr bude však až poslední fází renovace dřevostavby, a to tou příjemnější, kdy výsledek je již na první pohled patrný.

Z čeho vyrobit boční stínění pergoly proti světlu?

Léta se v České republice stávají rok od roku teplejší a slunečnější. Postupná přeměna klimatu mírného podnebného pásu na subtropický se projevuje především na jihu Moravy.

Kdo by nechtěl s létě posedět v příjemném stínu a nechat se ovívat čerstvým vánkem? Před výhní panující zejména v betonových pouštích měst se můžeme chránit postavením pergoly. Ta dovoluje vzduchu proudit skrz dřevěnou konstrukci a vytváří polostín příjemný pro lidské oči. Samotná pergola ale nedokáže dokonale zastínit před dotěrnými slunečními paprsky. Na pohodlné letní sezení je třeba jí trochu pomoct. Jak na to?

Chci stavět pergolu! - Jak na to?

V současné moderní době už snad není človíčka, který by nevěděl, co je to pergola. Vedle zahradních domků, altánků, teras, přírodních koutů a posezení je nejčastějším způsobem právě tato varianta venkovního prostoru, určená k relaxaci. Přirozeně navazuje na dům, je vhodným doplňkem každé zahrady a uživatel si ji může uzpůsobit vlastním potřebám, požadavkům a přáním.

Jak postavit pergolu svépomocí - Podrobný návod - 1. část

V dnešním článku jsem si pro vás připravil krátký úvod k stavbě pergol svépomocí. Pro začátek si řekneme něco málo o potřebném materiálu, podlahách, zastřešení a ukážeme si několik fotografií, jak může vypadá pergola. V následujících článcích si ukážeme i různé postupy (spojování trámků, kotvení do zateplených fasád, skladbu podlah a další různé detaily, které se vám budou třeba hodit).