Stavební dozor
V případě, že se rozhodneme stavět dům svépomocí, kromě "stovky" dalších věcí a dokumentů, musíme mít také zajištěný stavební dozor. Tato podmínka je striktně daná stavebním zákonem č.183/2006 Sb.Ve zkratce lze říci, že se jedná o kontrolu provedených stavebních prací na domě. Stavebním dozorem nazýváme osobu, provozující právě tuto činnost pro toho, kdo se rozhodne stavět svépomocí nemovistost.
Podle zákona se jedná o kontrolní činnost, jednak ze strany stavebního úřadu a hlavně za druhé tedy osoby, zajištěné tím, kdo dům chce stavět..
Stavební dozor musí být zákonitě osoba, která má vysokoškolské vzdělání, zaměřené na stavební nebo architektonický směr. Případně lze mít i středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou, stejného zaměření, ale navíc nepodmíněně splňovat minimálně tři roky praxe v oboru provádění staveb.
Cena stavebního dozoru je samozřejmě individuální a odvíjí se od různých aspektů stavby a především podle časové náročnosti. I tak existuje předepsaná přibližná hodnota, a to cca 11% z celkových nákladů na stavbu.
Náplň práce stavebního dozoru
Stavební dozor si zajišťujeme kvůli kontrole naší stavby podle dokumentace, které říkáme projekt domu. Jedná se o nakreslený a přesně do detailů popsaný plán. Podmínkou je plnění podle platných předpisů a norem a předevšm zajištění správného a bezpečného provádění prací.
Stavební dozor tedy má za úkol - důkladnou kontrolu všech stavebních prací podle přiděleného plánu. Důraz klade například na použitý stavební materiál, veškeré technologické postupy prací dělníků a jejich kvalitní odvedení práce. Dále kontroluje stavební práce z časového hlediska, takže dohlíží na dodržení domluvených termínů.
Vzhledem k tomu, že na stavbě nás čeká nespočet různých prací různých typů, většinou se dělníci různě střídají. I za těmito účely máme stavební dozor, který koordinuje právě práce všech těchto lidí a domlouvá spolupráci tak, aby šla stavba hladce a kousek po kousku tak, jak má.
Nezbytná je spolupráce s projektantem stavby a případné ladění detailů a nedostatků.
Na stavbě musí stavební dozor dbát na bezpečnost, dále na požární a hygienické předpisy.
Neméně důležitou funkci splňuje, co se týká rozpočtu. Právě ten má na starost a kontroluje jak věcné, tak i finanční plnění podle něj.
Stavební dozor musí vést stavební deník, a to velice podrobně.
Dále dbá na odstranění vzniklých závad a nedostatků, tyto věci musí hlásit stavebnímu úřadu a konzultovat je s ním.
Velice důležité je, aby stavební dozor se zúčastnil veškerých kontrol na stavbě, samozřejmě včetně kolaudace.
Kde najít stavební dozor?
Samozřejmě existuje nespočet nabídek na různých webových stránkách na internetu i jinde, ale přeci jen zde je nutná obezřetnost!
Prvním kritériem pro dobrou volbu kvalitního stavebního dozoru nejsou finance, ale především kladné doporučení od příbuzných nebo známých. Cena je zde až na druhém místě k řešení. Samozřejmě čím levnější, tím pro nás lepší, ale tady bohužel nefunguje heslo čím nižší cena, tím lepší a kvalitněji odvedená práce. Až podle hodnocení lze se poté z více nabídek rozhodovat podle ceny.
Dobré je, zjistit si zkušenosti poptávaného dozoru a jeho zaměření. Někdy se totiž tyto osoby specializují spíše na velké projekty a ty menší pak díky tomu ztrácí své "kouzlo". Ideálním člověkem je ten, který se přímo při stavbě rodinného domu na tento typ zaměřuje, případně při stavbě něčeho jiného, aby se zaměřoval zase na ten konkrétní typ nemovitosti... Poslední věcí, kterou si od kontrolora zjistit, jsou jeho představy. Klidně si nechme do detailu popsat jeho přesné představy o samotné stavbě a samostatné práci.
Mezi tím, kdo se rozhodl pro stavbu a mezi stavebním dozorem musí samozřejmě vzniknout klasická pracovní smlouva...
Volba je pouze na každém z nás a nabídka je momentálně na trhu velice vysoká a konkurenceschopná. Jen jedna dobrá rada na konec - tady se opravdu až tak nevyplatí šetřit a raději si připlatit za kvalitní a dobře odvedenou práci než poté "plakat nad rozlitým mlékem".