Zkušenosti z realizace digestoře

Při realizaci digestoře se můžeme setkat s celou řadou různých technických řešení. Prodejci výrobků pro vzduchotechniku uvádějí, že vytvořit si odsávání znečištěného vzduchu z vaření je velice snadné, avšak já osobně tomu až tak nevěřím. Pokud si řešíme digestoř svépomocí, pak velmi mnoho informací si musíme najít sami. Navíc tyto informace je potřeba spojit dohromady a neuvažovat ty, které jsou nerelevantní či zavádějící nebo dokonce chybné.

V tomto článku budu uvádět informace, které jsem si našel a použil při realizaci vlastního odsávače par. Je pravděpodobné, že né všechny informace využijete. Avšak doufám, že vám pomohou při realizaci vaší digestoře.

Na začátku bývá většinou plánování a hledání informací na tyto nejčastější otázky:

  • Samotná digestoř - Jakou digestoř zvolit? Výkon, značka, velikost, barva, tvar, umístění, ...
  • Potrubí - Jak realizovat? Kudy jej vést? Jaký průměr zvolit? Jak spojovat jednotlivé díly? Volba druhu ...
  • Umístění - Kde začit s potrubím a kde skončit? V jaké výšce? Jak ukončit potrubí? Vhodné kotvení? ...
  • Jakým způsobem spojit potrubí a digestoř?
  • Jakou zvolit venkovní úpravu konce potrubí?
  • Jaké je správné umístění a poloha zpětné klapky?

Volba digestoře

Každému je určitě jasné, že je na trhu velké množství těchto pomocníků. A je docela oříšek si vybrat tu pravou digestoř. 

Já ještě nemám vybráno a tak stále hledám tu pravou.

Pojďme si předastavit, jaké máme možnosti:

  • Recirkulační (bezodtahová) - není potřeba potrubí, nutná výměna filtrů.
  • Vestavné - skrýté v nábytku. Nenápadný až minimimalistický vzhled. Osobně uvažuji nad touto variantou. Je potřeba počítat s úpravou nábytku na míru digestoře, ale s tím tak nějak počítám.
  • Podstavné - připevňujeme ji ke spodní části nábytku. Existují s různým způsobem odtahu (zadním, bočním i horním).
  • Komínová - výrazný prvek nad varnou deskou. Některé verze vypadají zvláštně až futuristicky. 
  • Ostrůvkové - používají se tehdy, když je varná deska umístěná v prostoru. Odtah je řešený skrz strop nebo pod stropem. A to buď s viditelným potrubím nebo s potrubím skrytým v mezistropním prostoru (mezi sádrokartonovým stropem a hlavním nosným stropem). Hodí se do větších kuchyní. V mém případě malé kuchyně nepoužitelné.
  • Zabudované ve varné desce - jedná se o spodní odtah skrýtý v prostřední nebo zadní částy varné desky. Zajímavé řešení, které šetří místo nad varnou deskou. Zajímalo by mne, co se stané, když mi hrnec při vaření přeteče. Jestli a jak moc se takto zabudovaná digestoř špiní.
  • Chytré - velmi moderní řešení. Všude vidíme, že se vše přibližuje k chytré domácnosti. Je otázkou jestli je to dobře nebo ne. Osobně nejsem přesvědčen, že by vše mělo být chytré. Ale tak to je na každém, jak se rozhodne. Chytrá digestoř komunikuje s varnou deskou bezdrátově a její chod se upravuje automaticky. Máme možnost ovládat digestoř pomocí chytrého telefonu. Varná deska i digestoř musí být od jednoho výrobce.

Mým favoritem je vestavná digestoř, ale připravil jsem si i otvor pro zabudovanou digestoř ve varné desce. Takže mám připravené 2 cesty. I když původně jsem plánoval využít druhou cestu jinak (jako přívodní potrubí čerstvého vzduchu). Při zapnuté digestoři vzniká v místnosti podtlak. Znečištěný vzduch je vytlačován ven a nový se musí někde vzít. V dnešní době perfektně utěsněných domů (těsných oken, dveří) je to problém. Možným řešením je otevření oken nebo vytvoření dalšího otvoru (pro přísun čerstvého vzduchu) se zpětnou klapkou. Avšak tento přívod by měl být správně umístěn. Tedy na opačné straně místnosti než je digestoř. Tak aby většina znečištěného vzduchu byla odsávaná digestoří.

TIP: Běžná ventilační štěrbina v okenním rámu nemusí pro digestoř stačit. Otevírání okna při každém zapnutí digestoře může být pro některé otravné. Pamatujte při návrhu digestoře, kde vzít čerstvý vzduch.

Řešení potrubní trasy

Poměrně velký vliv na rozsáhlost potrubí má umístění sporáku a místa, kde budeme vypouštět znečištěný vzduch. Nejideálnější je sporák přiléhající k obvodové stěně nebo poblíž centrálního odsávání. Odvodní potrubí je velice krátké (efektivní). Není potřeba řešit odbočky, schovávání potrubí, tvary i kotvení potrubí, přelepování spojů. Vystačíme si s malým množství materiálu.

Pro vzdálenější místo již potřebujeme více potrubí i spojovacích tvarovek.

Pozor na to, kudy trasu povedete. Ve stěnách se můžou ukrývat různá potrubí, kabely od elektroinstalace, překlady, výztuže, věncě, kterým je potřeba se vyhnout. Plánování je potřeba skloubit i s neočekávanými situacemi.

Materiál na potrubní trasu digestoře

Koho by zajímalo, co je na obrázku výše a cena (kdy koupené duben 2023):

Prostupy skrz zdi

O vytváření prostupů pro potrubí se mi bude zdát ještě pěkně dlouho. Hlavně pokud člověk nemá potřebné vybavení a musí si vystačit s kladivem a majzlíkem, pak je práce velmi zdlouhavá. Já tvořil 4 díry (2 kulaté a 2 obdélnikové) v extrémně silných stěnách kolem 60 cm. Naštěstí pouhá část byla zazděná novými tvrdými cihlami a zbytek středně tvrdými.

Pokud plánujete potrubí zaizolovat, pak je potřeba počítat i s tloušťkou izolace a mírnou rezervou pro zazdění. Já se při trubce průměru 160 mm s izolaci 20 mm, plus plstěným pásem 5 mm a rezervou dostával až k 220 - 230 mm. Což už je pořádná díra.

TIP: Pokud si otvory budete sekat, pak zvažte půjčení nebo nákup sbíjecího/sekacího/vrtacího nástroje. Nyní jej již vlastním a je to úplně jiná práce!

Zadní část realizovaného potrubí ve spíži. Co si budeme nalhávat byla to morda...nejdříve vyklízení pak samotná realizace, zase uklízení a stěhování všech věcí zpět. Kdo již rekonstruoval ví a kdo né, tak ten by měl trénovat trpělivost.

Realizace potrubí digestoře

Přední část, vyústění k digestoři. Spodní trasa by nemusela být. Využiji ji buď při realizaci digestoře se spodním odtahem nebo jako přívod čerstvého vzduchu nebo ji prostě zaslepím.

Spojení digestoře a potrubí

Ideální je napojení přímo s originálním plastovým potrubím nebo s využítím flexi potrubí. Pozor na redukce. Čím jednodušší napojení, tím lepší. Jak z pohledu samotné funkce digestoře, tak i z finanční stránky.

Zatím mám tedy částečně hotové potrubí. Ještě mne čeká dokončit vyústění ven, koupení digestoře a její napojení a zprovoznění. Snad někdy v budoucnu tento článek rozšířím o finální výsledek. 

Na závěr doplním ještě možné chyby, které se při realizaci digestoře stávají.

Chyby, kterým se raději vyhněte

  • Chybějící kvalitní zpětná klapa v potrubí - zpětná klapka se umísťuje co nejblíže vyústění do vnějšího prostředí. A to tak, aby při jejím plném otevření nezasahovala do vnějšího krytu potrubí. Pokud klapku neosadíte, bude se v potrubí objevovat zkondenzovaná voda. Pokud by se i přesto zkondenzovaná voda tvořila, lze ji odvést pomocí zachytávací jímky, kterou jednoduše osadíme na potrubí. Je potřeba pamatovat na to, že tato zachytávací jímka má odvod, který je potřeba napojit na odpad nebo do místa, kde se odpaří (záleží na množství zkondenzované vody).
  • Nekvalitní klapka, která dobře netěsní - nebude-li klapka těsnit, objeví se v potrubí zkondenzovaná voda.
  • Zúžování potrubí - ať už procházíme skrz fasádu nebo skrz střechu, je nutné dodržet stejný průměr potrubí! Zmenšením průměru např. ze 150 na 100 mm razantně omezujete funkčnost digestoře. U střech, kde může nastat problém s průchody, je nutné si pozvat klempíře, který dokáže vytvořit oplechování prostupu na míru.
  • Správný průměr potrubí je 150 mm - použijete-li menší průměr např. 100 nebo 125 mm pak odsávání nemusí být dostatečné.
  • Nesprávné vyústění potrubí skrz fasádu - správné osazení je zároveň s fasádou. Pokud je osazená kvalitní zpětná klapka, pak potečení fasády vodou nehrozí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 




Aktuální články