Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak dosáhnout omítky se vzhledem betonu?

  

V současné době jsou velice populární přírodní materiály. Ať už se jedná o dřevo, kámen nebo beton. Betonový vzhled není trendem jenom pro vnitřní stěny nebo fasády, ale také při vybírání dveří či jiného vybavení interiéru. Jedná se o speciální dekorativní omítku pro povrchové úpravy stěn interiérů a exteriérů, která dokonale napodobuje vzhled přírodního betonu v rozmanitých podobách. Na rozdíl od skutečných materiálů je toto řešení výrazně levnější, rychlejší s nižší hmotností, což ocení zejména ti, kteří mají nebo si plánují pořízení zateplovacího systému na svůj dům.

Omítka se vzhledem betonu dodává jak interiéru tak exteriéru zvláštní moderní nádech a řídí se heslem, že v jednoduchosti je krása. S rozšířením tohoto materiálu do domácností, se výrobci zaměřili i na jiné barevné varianty těchto omítek. Základní samozřejmě zůstávají různé druhy šedivé, můžeme se však setkat i s modrou nebo červenou, které však už nedají tolik vyniknout původní myšlence. 

I pro domácí kutily

Se stále se zvyšující poptávkou po tomto druhu omítky, zaměřili se výrobci i na směsi, které zvládne použít skoro každý domácí kutil a nemusí tak kvůli kýženému efektu najímat drahé firmy. Směsi, které jsou k dostání na trhu lze použít přímo na cihlu nebo na sádro karton. Navíc se již významně snížila cena této omítky. Dříve se sice lidem líbila, ale cena je odrazovala. Tyto omítky jsou velmi odolné vůči poškození i povětrnostním vlivům. 

Většina těchto směsí se dá použít nejen dovnitř, ale také ven jako fasáda, prostě omítnete zateplení. 

Jak na to?

Aby omítka, která má mít vzhled betonu vypadala celistvě a pěkně je nutné nejprve naplánovat a udělat veškeré rozvody, protože u tohoto druhu omítky je každý dodatečný zásah do zdi velice výrazně vidět. Samozřejmě, že těm nejšikovnějším kutilům se podaří dodatečně tato místa barevně sladit. Jednodušší však je mít základ hotový.

Většina prodávaných směsí je připravena k okamžitému použití.  

Základem je obsah nádoby před použitím důkladně promíchat, následně pak omítku nanášejte ve dvou vrstvách. Podkladovou neboli první vrstvu můžete aplikovat pomocí ocelového hladítka, zatímco vrchní vrstvu s použitím vysoce kvalitního nerezového hladítka se zaoblenými rohy. Tloušťka jednotlivých vrstev by neměla být větší než 2 mm, v závislosti na požadované struktuře. Konečný vizuální efekt omítky závisí na technice aplikace, použitých nástrojích, struktuře podkladu či vaší kreativitě. 

Finální vrstvu nanášejte a strukturujte krátkými nepravidelnými pohyby, ty vám zajistí právě ten požadovaný betonový vzhled. Jestliže chcete dosáhnout drobných změn odstínu povrchu na určitých místech, můžete ve vybraných oblastech provést tzv. „pálením“ pigmentu vytvrzené dekorativní omítky rychlými pohyby hladítka za silného tlaku. Držte přitom hladítko v mírném úhlu vzhledem k povrchu. Na efekt „pálení“ s tmavými odstíny můžete použít běžné hladítko z nerezové oceli. Pro dosažení jednotného a hladkého povrchu s uzavřenými póry udržujte materiál v průběhu aplikace stále vlhký a pružný. 

Další ozdobné efekty, které jsou velmi populární, konkrétně různé otisky zámků, spon, výztuže bednění nebo jiných předmětů, mohou být vytvořeny v době, kdy omítka ještě nezaschla, pomocí jednoduchých nástrojů či materiálů, jako jsou například železné či ocelové instalatérské potrubní klouby, vodováhy nebo dlouhá hladítka, různé typy dekorativních válečků (folie, kůže), kartáče nebo štětce. Nářadí a čerstvá znečištění umyjte vodou, vytvrzené zbytky omítky odstraňte mechanicky. 

Samozřejmě, že můžete využít specializovanou firmu, pokud si na toto netroufáte, ale vyjde vás to několikanásobně dráž nejen kvůli ceně provedené práce, ale firmy si také rádi přirazí i na použitém materiálu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)






Související články