Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak na zavětrování u pergoly?

  

Díváte se na zahradu a máte pocit, že Vám na ní stále ještě něco chybí? Co to jen může být? Pověstnou třešničkou na dortu, která zkrásní Vaši zahradu, je samozřejmě pergola! Komu by se nelíbila tato zahradní architektura, která je často ozdobena popínavými rostlinami? Stačí se podívat do nějaké zámecké zahrady a s pergolou se takřka pokaždé setkáme. Šlechta zkrátka vždy věděla, jaké jsou módní trendy. Pokud však chcete, aby Vám sousedé a známí Vaši pergolu záviděli, je nutné, aby pod ní bylo i příjemné a bezpečné posezení. To znamená, že pergola musí mít i kvalitní zavětrování!

Je samozřejmě dobře, že jste v okolí vyhlášenými kutily, za nimiž chodí pro radu polovina ulice, stavba pergoly však přece jen není nic jednoduchého. Proto je na místě poradit se při její konstrukci se statikem, případně alespoň použít o několik centimetrů silnější trámy, než vidíte u svých známých. Zavětrování se potom vyplatí věnovat speciální pozornost! Řešit je možné hned několika způsoby. Jedním z nich je zavětrování prostřednictvím tradičních pásků, další možností jsou různé ocelové spojovací prvky.

Zavětrovací pásky

Co si představit pod pojmem pásky? - Jedná se o hranoly v úhlu přibližně 45°, které mají za úkol přenášet horizontální zatížení takovým způsobem, aby byly sloupy stabilní i ve chvílích silného působení větru. To je velmi důležité, protože se pak nemusíme obávat, že se nám při nějakém silnějším poryvu stavba sesune jako pověstný domeček z karet.

Ocelové zavětrovací pásky pak při zpevňování dřevěných střešních konstrukcí poskytují neocenitelné služby. Bývají ke konstrukci připínány úhlopříčně prostřednictvím konvexních hřebíků a vypínají se pomocí napínáku. Zavětrovací pásy tohoto typu většinou jejich výrobce dodává zavinuté do role.

KVH hranoly

Někdo nedá dopustit při zavětrování pergoly na KVH hranoly, a to především z té příčiny, že jejich využití značně šetří čas. Nemusíte se totiž zdržovat s hoblováním. Jsou udělány ze smrkového řeziva a jejich předností je, že se jedná o již hotové, vysušené a hoblované produkty v délkách, jež nijak nelimituje délka kulatiny.

Mezi jejich hlavní přednosti patří, že materiál je, jak již bylo zmíněno, vysušený. Není si tedy třeba dělat starosti s dřevokaznými houbami a hmyzem. Důležité rovněž je, že hranoly mají tvarově stálou podobu, tloušťkově a šířkově jsou pak stejné. Tím se zbavíme i obav, že stěny nebudou rovné. KVH hranoly také nepraskají a nekroutí se. Výhodou suchého stavu pak je, že lze přepravit větší množství materiálu naráz. Protože jsou hranoly již hotové, práce s nimi opravdu není mnoho! Stačí vlastně jen přebroušení a povrchové úpravy podle libosti. Nevýhodou je jejich vyšší cena.

Možné je také volit zlatou střední cestu! Pokud si netroufáte na zavětrování pergoly sami, ale na druhou stranu by Vás netěšilo, kdyby Vaši pergolu na zakázku zhotovil nějaký zručný tesař, můžete si pořídit stavebnici, jež se obvykle vyrábí na CNC obráběcím centru. Její instalace je velmi jednoduchá, protože má již dopředu připraveny potřebné tesařské spoje a nechybí ani přehledný manuál spolu s nutným spojovacím materiálem. Takovou montáž zvládne každý jen trochu šikovný laik!

Záleží tedy pouze na Vás a Vaší zručnosti, jaký způsob zavětrování pergoly se rozhodnete využít. Mějte ale vždy na paměti, že není žádná ostuda poradit se nebo si nechat pomoct od někoho, kdo již má s touto prací nějaké zkušenosti! Je to určitě lepší než později plakat nad pokaženým dílem. Ušetříte navíc spoustu nervů i peněz a o to jde především, pergola by Vám a Vašim blízkým přece měla přinést co nejvíce potěšení!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.93/5 (15 hlasů)






Související články