Jak na čistou, kvalitní a nezávadnou vodu v bazénu?

Mít vlastní zahradní bazén dnes není žádným přepychem. Ne každý má rád přeplněná koupaliště s minimální možností si dobře zaplavat. Vlastní bazén představuje dostatek soukromí a možnost ochladit se kdykoliv to jen potřebujeme. Krytý bazén můžeme využívat celoročně a největší zábavu představuje zejména pro děti. Velký problém však může nastat v případě čištění vody. Čistá a kvalitní voda je prioritou každého majitele, ale jak touho stavu nejlépe dosáhnout?

Základní kroky pro udržení křišťálově čisté vody

Každodenním využíváním bazénu dochází k jeho značnému znečištění. Není třeba zoufat, protože pro udržení čisté vody stačí dodržovat několik základních kroků:

  • Kvalitní písková filtrace
  • Měření hodnoty pH
  • Dezinfekce vody
  • Předcházení vzniku řas
  • Čištění samotného bazénu

Písková filtrace

Písková filtrace slouží k zachycení drobných nečistot, které se během koupání do bazénu dostávají. Mechanismus filtrace je založený na přírodních principech. Základ čištění je zcela jednoduchý. Voda proudící přes pískovou filtraci je zbavena nečistot a do bazénu se tak vrací voda čistá. Celý objem bazénu by měl být přefiltrován po 6-8 hodinách. V letních horkých dnech se doporučuje častější filtrování, a to zhruba po 3-4 hodinách. Samotná údržba filtračního systému není nijak náročná a nákladná. Pískovou filtraci je nutné minimální jednou týdně propláchnout vodou, pískovou náplň se doporučuje vyměnit jednou za dva až tři roky.

Hodnota pH je ukazatelem kvality vody

Ačkoliv se může zdát, že hodnota pH není až tak důležitá, opak je pravdou. Hodnota pH nás upozorňuje na tvrdost vody, zakalení vody, nadbytek chloru nebo vznikající korozi na povrchu bazénu. U zdravotně nezávadné vody by se pH mělo pohybovat v rozmezí 7,0 – 7,4. Vyšší hodnoty pH signalizují mléčné zákaly vzniklé vysrážením minerálních látek. Naopak nižší hodnoty jsou známkou tvořící se koroze. Všechny odchylky pH jsou nežádoucí především ze zdravotních důvodů. V takové vodě může dojít k podráždění kůže, očí a sliznic. Hodnotu pH je vhodné pravidelně kontrolovat alespoň dvakrát týdně, v letním období se doporučuje interval zkrátit a vodu kontrolovat každý den.

Kontrolu pH provádíme pomocí papírkových nebo digitálních testerů. Hodnotu pH snadno upravíme pomocí přípravků, které zakoupíme ve specializovaných prodejnách.

Dezinfekce vody

Nejdůležitějším krokem je vodu důkladně dezinfikovat pomocí chlorových tablet. Ty vkládáme do zásobníku umístěného přímo v bazénu. Zároveň je nutné dodržovat předepsané množství chloru, které představuje asi 0,3 – 0,5 mg/l.

Kontrola tvorby řas

Ke tvorbě řas dochází zejména v letních měsících, kdy teplota vzduchu stoupne nad 20°C. Proto bychom měli v tomto období používat profesionální přípravky, díky kterým tvorbě řas snadno předejdeme.

Síťky a vysavač jsou praktickým pomocníkem

Každý zná jistě situaci, kdy děti pobíhají po zahradě a v zápalu hry skočí do bazénu. Bohužel si už nestihnou očistit nohy, které jsou plné trávy, písku a jiných nečistot. Bazén ukrytý ve stínu stromu je výhodou především v horkých dnech, ale napadané listí na vodní hladině už tak příjemné není. Pokud bychom bazén důkladně nečistili, voda se začne kazit a o čisté a nezávadné vodě si můžeme nechat zdát. V tuto chvíli se nedocenitelnými pomocníky stává vysavač nebo síťka.

Síťka s teleskopickou tyčí

Síťku bychom měli vybírat důkladně. Ideální je síťka opatřená teleskopickou tyčí, díky které pohodlně dosáhneme z jednoho místa na celou plochu bazénu. V nabídce najdeme síťky určené pro sběr nečistot přímo z vodní hladiny, nebo síťky speciálně tvarované umožňující sběr nečistot ze dna bazénu.

Čištění pomocí vysavače

Pro údržbu vody v bazénu je ideální používat také bazénové vysavače. Jak s takovým pomocníkem pracovat? Vysavač snadno připojíme k pískové filtraci a následně důkladně vyčistíme stěny i dno bazénu. Vybrat si můžeme vysavač poloautomatický nebo automatický. V případě automatického vysavače je práce zcela jednoduchá. Stačí navolit program a vysavač čistí zcela samostatně.

Pozor na bazénovou chemii

Při čištění vody v bazénu se neobejdeme bez profesionálních přípravků určených k čištění bazénů. Tyto přípravky obsahují chemické sloučeniny, které na sebe váží nečistotu. V některých přípravcích může být vysoká koncentrace škodlivých látek, které mají neblahý vliv na naše zdraví. Vybírat bychom proto měli přípravky opatřené certifikáty a zdravotními a hygienickými testy. Správně zvolenými produkty a následným užíváním dle předpisů docílíme kvalitní a nezávadné vody během celé sezóny a koupání se stane opravdovým potěšením


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.6/5 (5 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články