Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak správně vybrat střešní okno?

  

Na trhu existuje velká nabídka střešních oken a ne jen od jejich nejznámějšího výrobce. Než si definitivně vyberete, měli byste kromě kvality okna zvážit i jeho vlastnosti, spolu s vašimi potřebami a požadavky.

#1. Výběr podle umístění v místnosti

Velikost okna

Možnosti instalace okna ovlivňují proporce místnosti:

  • výška podezdívky,

  • stoupání střechy (čím je nižší, tím výš by mělo okno být),

  • půdorys místnosti.

Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím velikost a počet oken je poměr skleněné plochy k celkové ploše podlahy. V obytných místnostech by měl být nejméně 1:8, u ostatních místností aspoň 1:12. Správným rozmístěním oken zabráníte vzniku temných zákoutí.

#2. Výběr podle typu okna

Způsob otevírání

Zvolíte jej podle výšky, v jaké je okno v místnosti instalované. Musíte snadno dosáhnout na otevírací madlo. Vybírejte proto okna, která mají madla dobře přístupná, nejčastěji na spodní okrajové liště. Okna s horním madlem vám umožní umístit pod okno nábytek. Mezi nejběžnější typy patří:

  • Kyvné okno: nejčastější typ střešního okna. Musíte počítat s vyklopením vrchní části do místnosti, takže v ní bude zabírat nějaký prostor a při nižším umístění okna se můžete o jeho rám zranit, může také zaclánět ve výhledu.

  • Výsuvně kyvné okno: okno vystrčíte a otevřete ven do prostoru, takže vám uvnitř v pokoji zabírá minimum místa. Otevírání vychází z vrchní části rámu, máte oproti předchozímu typu zablokovanou místnost a výhled jen v minimální míře. Při úklidu okno snadno přetočíte do mycí polohy.

  • Výklopně-kyvné okno: celé okno se v horním pantu otevírá ven a v místnosti nijak nepřekáží. Zároveň máte úplně volný výhled. Stejně jako u předchozího typu jsou tato okna opatřena mycí pozicí, kdy je snadno otočíte opačně a můžete umýt. Výklopně-kyvné okno by mělo být zasazené v celoobvodovém kování, aby bylo zachované jeho těsnění (hlavně u oken větších rozměrů).

  • Okno na elektrické otevírání: nejpohodlnější způsob, kdy se vyhnete manipulaci s oknem a to může být v jakékoli výšce, představují okna na dálkové ovládání. Mohou být napájené z elektrického nebo solárního zdroje a bývají součástí celého systému, který ovládá například i žaluzie a řízené větrání.

Materiál

Stejně jako pro ostatní okna v domě i pro střešní okna patří k nejrozšířenějšímu materiálu:

  • kov: taková okna jsou vhodná pro podpoření dobového rázu stavby nebo pro menší půdní okna díky tomu, že jsou méně finančně náročná.

  • dřevo: oblíbený materiál střešních oken se příliš nehodí do pokojů s vyšší vlhkostí, jako jsou kuchyně a koupelny. V půdních prostorech je navíc koncentrace vlhkosti vyšší než ve zbytku domu, proto při pořízení dřevěných oken musíte počítat s častější údržbou lakování.

  • plast: materiál nejméně náročný na údržbu a zároveň nejvhodnější pro podkrovní okna, která jsou vystavená vysoké vlhkosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články