Jaký bazén je nejlepší? - velký přehled

Odpověď na otázku, jaký bazén je nejlepší, je velmi individuální. Závisí nejen na vašich přáních, ale důležité jsou i vaše finanční možnosti, prostorové dispozice, možnost na napojení k inženýrským sítím a čas a úsilí, které jste ochotní do udržování bazénu investovat. Nejste-li si jistí, že se vám investice do drahého bazénu vyplatí v tom smyslu, že jej využijete, můžete to nejdřív vyzkoušet s levnějším nadzemním modelem.

Před výběrem samotného typu bazénu musíte myslet na to, že i obyčejný nafukovací (ne ten dětský) bazén potřebuje aspoň filtraci, abyste po pár dnech nemuseli měnit všechnu vodu. Důležitou součástí je stejně tak ohřev vody, který zajistíte solární energií nebo tepelným čerpadlem. Čištění si usnadníte bazénovým vysavačem a vhodným krytem na bazén, ať už plachtou nebo pevnou posuvnou stříškou. Po uvážení vlastností bazénu se vám bude snadněji rozhodovat mezi jednotlivými typy.

Vlastnosti bazénu

Tvar bazénu

Na českých zahradách se často setkáte s kulatým tvarem bazénu, protože levné nadzemní bazény se vyrábí převážně v kulatém tvaru. Pro sportování, a hlavně plavání není tento tvar vhodný – i když zabírá větší plochu, místa na plavání moc neposkytuje (jedině, že byste chtěli pořád zatáčet). Hodí se tak spíš pro osvěžení a hry s dětmi nebo přáteli. Oproti tomu bazény zabudované do země jsou nesporně výhodné v tom, že jejich velikost i tvar můžete přizpůsobit svému pozemku a vkusu.

Podle zvoleného typu umístění a materiálu si můžete vybrat nejrůznější tvary:

  • Obdélník: klasický tvar bazénu umožňuje jeho plné využití, včetně dobrého prostoru pro plavání. Zabírá málo místa. Díky pravidelnému tvaru v něm dobře cirkuluje voda, což umožňuje její snadné čištění. Ostré hrany stěn ale můžou dělat problém automatickému vysavači a budete je muset vyčistit ručně.
  • Římské a řecké: upravují vzhled klasického obdélníku přidáním zrcadlových prvků, inspirovaných antickým uměním, do rohu bazénu. Římský typ má stylizované rohy s oválným zakončením, řecký má rohy naopak zkosené a bazén má tvar osmiúhelníku. Jejich funkce je čistě vizuální, řecký typ může být obtížnější na čištění.
  • Ovál: má pro využití podobné vlastnosti jako obdélník, jde u něj spíše o vizuální dojem.
  • Tvar L: poskytuje prodloužení klasickému obdélníku. Má víceúčelové využití díky tomu, že jeho vizuální rozdělení na dvě části nabízí stejné zpracování: větší část bývá hlubší a je vhodná pro potápění a plavací kolečka, zatímco menší část je mělčí a ideální jako hrací zóna. Tvar L se snadno vejde na zahradu díky tomu, že může kopírovat půdorys domu.
  • Ledvina: pomáhá navodit přírodní vzhled bazénu, ale funkčně se podobná oválnému tvaru. Do prohnuté části je možné umístit vířivku nebo zeleň, případně vám zbyde víc místa pro lehátka.
  • Tvar 8: nabízí využití velmi aktivním rodinám. Zúžení mezi oběma částmi dokáže velmi jasně vymezit přechod z mělké do hluboké části, takže si děti budou bezpečně hrát v té mělké. Obě části tvaru 8 nemusí být zrcadlově stejně velké, čímž můžete využít místo na atypických zahradách. Stejně jako u tvaru ledviny, i prohnuté části ve tvaru 8 můžete využít k umístění vířivky, lehátek nebo zeleně.
  • Volný tvar: pokud máte na zahradě atypický prostor nebo chcete co nejvíc napodobit přírodní vzhled bazénu, volný tvar bazénu je ideální. Obvykle se vytváří tak, aby jeho tvar kopíroval okolní přírodní prvky, jako jsou velké kameny nebo stromy.

Rozměry

Velikost bazénu se na prvním místě odvíjí od jeho umístění a toho, co chcete mít v jeho okolí (terasu, dostatek místa na gril, vířivku, lehátka apod.). Rozhodující je i počet lidí, kteří budou bazén využívat, včetně dětí. U těch byste měli myslet na to, že by aspoň část bazénu měla být mělčí, abyste je zvládli uhlídat. Pro část, kde budete chtít i plavat, by měla hloubka dosahovat aspoň 1,2 metru, abyste se při plavání nekopali do země. Ideální je však hloubka minimálně 1,5 metru, do takového bazénu se dá i skákat. Musíte ale počítat s tím, že při větší hloubce ohřejete vodu v bazénu pomaleji.

Pro náročnější plavce pomáhá usměrnit délku bazénu protiproud, i tak by měl mít délku aspoň 10 metrů a šířku pět metrů. Při menších nárocích si vystačíte i s třemi metry na délku a dvěma na šířku.

Typy bazénů

Nadzemní bazény

Jde o nejlevnější kategorii bazénů (za několik tisíc), které mají omezenou životnost (několik let, někdy jen 1 sezónu) a při jejich poškození musíte často měnit jejich podstatnou část nebo je úplně vyhodit. Jejich instalace i údržba je ale zároveň velmi snadná. K jejich umístění vám stačí vyrovnat potřebnou plochu do vodorovné linie, odstranit drny a velké kameny. Příprava vhodného prostoru tak nevyžaduje žádné finance.

  • Nafukovací s prstencem: nejlevnější a nejsnadnější varianta, u které nafouknete vrchní prstenec a zbytek bazénu se postaví pomocí vody. Je velmi bezpečný díky absenci hran, je ale málo stabilní a má velmi malou životnost. Seženete jej jen ve tvaru kruhu a v omezených možnostech velikosti. V zimě musíte počítat s prostorem pro jejich uložení.
  • Foliový s kovovou konstrukcí: v tomto typu si už můžete i dobře zaplavat, protože jsou vyráběné také jako obdélníky. Mají větší stabilitu i výdrž, ale jsou podobně náchylné k poškození jako nafukovací bazény (Jak zelepit bazén plný vody?). Při natrhnutí fólie se musí vyměnit úplně celá. Vnitřek bazénu tvoří fólie z měkkého plastu a vnější stěnu plech s povrchovou antikorozní úpravou. Na zimu je nemusíte skládat a uklízet, jenom je stačí zabezpečit.
  • Plastové: jednoduše se skládají a v této kategorii patří k nejodolnějším. Můžete si je pořídit v dekoru dřeva, které tvoří obklad. Stejně jako foliový, také plastový bazén může být kruhový i obdélníkový, vyrábí se také jako ovál. Před zimou jej stačí jen zabezpečit, nemusíte jej uklízet.

Polozapuštěné bazény

Cenově se pohybují mezi nadzemními a zapuštěnými bazény. Jejich usazení je podobně náročné jako v případě zapuštěných bazénů, ale díky tomu přejímají hodně vlastností, zejména ze stability a odolnosti. Stejně tak jejich životnost je vysoká, pohybuje se nad 10 roky.

Usazení bazénu jako polozapuštěného se využívá ve svažitém terénu, který neumožňuje úplné zapuštění, nebo při vysoké hladině spodní vody. Polozapuštěný bazén v mírném svahu můžete z jedné strany obsypat a získat tak úplně zapuštěný bazén. Pro polozapuštěné bazény se nejčastěji používají skořepiny z plechu a laminátu (platí pro ně to, co u zapuštěných bazénů).

Zapuštěné bazény

Nejodolnější a zároveň nejdražší varianta. Kromě estetického dojmu nabízí snadný přístup do vody, dobře je zastřešíte a mají výrazně delší životnost (i přes 30 let). Jejich stavba je náročnější a vyžaduje těžkou techniku. Díky způsobu jejich stavby se dají využívat také jako vnitřní bazény. Kromě jejich výstavby budete muset vyřešit i přítok a odtok vody a případné napojení vnitřního osvětlení.

Oválný zapuštěný bazén

Oválný bazén - Všimněte si zajímavého řešení okolí bazénu z velkoformátových dlaždic. Autor: Free-Photos

  • Plastové: se snadno instalují, podle typu plastu bývá vana zalitá betonem. Odolnější plastové bazény snáší teploty i nad 70 °C, ale po skončení životnosti můžete mít problém s jejich rekonstrukcí (bude potřeba je úplně vyměnit). Jde o nejlevnější variantu.
  • Fóliové: můžou mít jakýkoli tvar. Protože má fólie spoje, musíte počítat s omezenou životností (asi 30 let u těžké fólie, 10 let u tenké fólie). Instalace tohoto typu bazénu je rychlá. Cena u těžké fólie začíná na 100 tisících, u tenké na 50 tisících.
  • Plechové: mají antikorozní úpravu a dno se musí vylít betonem. Hydroizolaci zabezpečuje fólie, kterou v případě potřeby snadno vyměníte. Tvar bývá limitovaný na kruhový a oválný. Tento typ bazénu rychle postavíte, cena začíná na 60 tisících.
  • Betonové: Železobetonová vana vzniká vylitím do dřevěné konstrukce. Můžete si tak nechat vytvořit jakýkoli tvar. Tyto bazény jsou velmi odolné vůči mechanickým i chemickým vlivům. Musíte počítat až s několika měsíci na jeho výstavbu. Při obkladu keramickými kachličkami jde o typ bazénu s jednou z nejvyšších životností (při správném zazimování), ale cena začíná na 150 tisících.
  • Laminátové: na pohled krásné bazény díky absenci spojů a schodiště, které je součástí vany. Životnost laminátových bazénů bývá minimálně 15 let, ale není téměř možné jej při poškození opravit (může se rozbít při velkém nárazu). Musíte počítat minimálně se 100 tisíci. Hladký povrch se dobře udržuje a montáž je rychlá.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (4 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Kapitoly tématu „Stavba bazénu


  1. Jaký bazén je nejlepší? - velký přehled
  2. Stavíme polozapuštěný bazén - výkopové práce - jak na to?
  3. Jak upravit okolí bazénu? Inspirace
  4. Jak spočítat objem bazénu?
  5. Jak udržovat vodu v bazénu?
  6. Jak zazimovat nadzemní bazén
  7. Jak správně pečovat o bazén?

Související články

Aktuální články