Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na pasivní vytápění dřevostavby?

  

Snížení nákladů na provoz domu na minimum, cena topení, která se vejde do 7500Kč ročně a spotřeba energie menší než 15kWh na metr čtvereční za rok zní jistě lákavě. Stavbou pasivního domu ušetříte peníze, investujete do budoucnosti a příroda vám poděkuje.

Ekonomický, ekologický, pasivní

Princip pasivního domu, který využije každou molekulu tepla a zároveň zajišťuje neustálý přísun čistého vzduchu, je lehce odvoditelný z jeho názvu. Maximálně totiž využívá pasivních zisků tepla. Ty buď přicházejí zvenku v podobě slunečních paprsků, nebo jsou produkovány přímo uvnitř domu obyvateli a spotřebiči. Díky velmi kvalitní izolaci teplo neutíká ven a v teplejších měsících bohatě stačí k vyhřátí místností na příjemnou teplotu. Navíc obsahuje zařízení, které 24 hodin denně filtruje a přesně dávkuje vzduch, připisují se mu až zázračné schopnosti uzdravit dýchací potíže a držet plísně v uctivé vzdálenosti od budovy.

Vzhledem ke všem výhodám pasivního domu není divu, že jeho popularita prudce stoupá a možná právě sledujeme vývoj bydlení budoucnosti. Je ale nutné dodat, že zatím nejsme schopni postavit plně pasivní dům. V zimě je nutné vytápění „pomoct“ elektřinou, podlahovým topením, přímotopem nebo záložním kotlem.

Pasivní dům má spoustu výhod

  • vyšší komfort života
  • extrémně nízké náklady na vytápění
  • stálý přívod čerstvého vzduchu
  • netvoří se průvan
  • vysoká tepelná pohoda v místnosti
  • příjemné teploty v zimě i v létě

Dřevostavba není hájenka

Ani vám ji neodfoukne vítr, jak někteří neopomenou poznamenat. Naopak dokáže plně zastat funkci rodinného domu a navíc je energeticky úsporná, ekologická a levná. Díky kvalitní izolaci bez problémů odolá přírodním vlivům a udrží teplo, třebaže nemá tlusté stěny. Díky ošetření dřeva se nemusíte bát ani plísní a červotočů, nikdy vám nehrozí vlhko v domě. Další nespornou výhodou je rychlost stavby, do nového se můžete stěhovat už za pár měsíců.

Dřevostavby se většinou vyznačují moderním a vzdušným designem, takže zvenku ani nepoznáte rozdíl mezi dřevěným a zděným domem. I zde najdete spoustu možností, na trhu seženete klasické dřevostavby, které se k nerozeznání podobají modernímu cihlovému domu, montované dřevostavby, které zachovávají zevnitř dojem srubu i pravé sruby a ony jmenované hájenky.

Ať už vás tedy motivuje touha ušetřit nebo pomoci planetě, nejlepším řešením bude oba jmenované typy spojit a pasivně vytápět dřevostavbu!

Pasivní vytápění dřevostaveb lidé řeší většinou dvěma základními způsoby:

Solární panely

Nacházejí při snižování nákladů čím dál větší uplatnění. Panely se umístí na střechu na jižní stranu domu a jsou propojeny se zásobníkem tepla trubkami. Uvnitř domu se nachází centrální zásobník tepla, kam je ze střechy přivedená horká voda ohřátá sluncem. Přes teplosměsnou plochu předá energii vodě určené k vytápění, která dále pokračuje do radiátoru. Solárně lze ohřívat i vodu nebo bazén. V tom případě se vyplatí mít několik menších zásobníků tepla fungujících na stejném principu. Základní typy rozvodu tepla jsou dvoutrubkový, který vytápí centrálně celou budovu a čtyřtrubkový sloužící k lokálnímu použití, tyto systémy lze také různě kombinovat. Solární panely mohou pokrýt 15% až 30% celkové roční spotřeby energie. Můžete je koupit buď jako průmyslově zhotovený komplet nebo vám je vytvoří na zakázku specializovaná firma.

Základní podmínky pořízení solárních panelů

  • dostatečná tepelná izolace domu a kvalitní okna - nízkoenergetický nebo pasivní standard budov
  • nízkoteplotní otopná soustava - velkoplošné sálavé vytápění, vhodná otopná tělesa
  • vhodná návaznost na ostatní zdroje tepla a technologie v budově včetně regulace
  • sklon kolektoru cca 45° až 90°, jižní orientace kolektoru v nezastíněném prostranství
  • možnost využít letní přebytky solární soustavy (bazén, sušení, akumulace)

Rekuperace tepla

Rekuperace je stále moderním vynálezem. Jedná se o zpětné získávání tepla, jehož účinnost se pohybuje mezi 30 a 90%. Rekuperace vyžaduje kvalitní izolaci a pokročilý větrací systém, do kterého se nainstaluje rekuperační jednotka. Do ní přichází vzduch zevnitř, který zde odevzdá své teplo a studený odchází ven. Naopak zvenku se nasává čerstvý chladný vzduch, který se před vstupem do domu ohřeje za pomoci akumulovaného tepla. Samozřejmě otevíráním oken a neřízením větráním se její funkce vyruší. Rekuperaci je tak možno využít prakticky ve všech typech objektů při hygienicky nutném větrání – a to od bytů a rodinných domů, přes občanské stavby, bazény až po průmyslové stavby. Dokáže velmi účinně snížit náklady na vytápění, ale neslouží k regulaci pokojové teploty ani k přímému vytápění, je vždy nutné využít i topnou soustavu. Rekuperace může fungovat i opačně jako klimatizace – v létě chladí horký venkovní vzduch.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články