Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jaká je správná výška plotu?

  

Potřebnou výšku plotu nejsnadněji zvolíte podle účelu, ke kterému má plot sloužit. Před stavbou nebo rekonstrukcí stávajícího plotu se zkuste dohodnout se sousedy. Ušetříte si tím případné pozdější spory. Při plánování také nezapomeňte zohlednit potřeby sousedova pozemku (plot může jeho zahradu příliš stínit). Ploty podle účelu se dají rozdělit od nejnižších po nejvyšší, pozor si dejte na plot směřující do ulice.

Plot do ulice usměrňuje místní vyhláška

Protože je i plot stavba, zjistěte si na svém stavebním úřadě, jaké náležitosti musíte splnit. Kromě druhu plotu bývá i plotů směřujících do ulice stanovená i maximální výška.

Estetické oddělení od okolí: plot do 1 metru

Chcete-li dosáhnout spíše vizuálního oddělení svého pozemku od okolí, je vhodná výška plotu do 1 metru. Samotná stavba plotu může být úplně neviditelná, včetně plotů s podezdívkami, když podél vystavěného plotu vysadíte živý plot. Máte-li živý plot hned vedle domu, neměl by přesahovat okenní parapety.

Funkční vymezení pozemku: 1,5 metru

Jde o nejběžnější výšku, která ve většině případů nijak neomezuje okolí a už zvládá plnit ochrannou funkci.

Vytvoření soukromí: 1,5 – 2 metry

Před zloději i zvědavými pohledy vás ochrání ploty pohybující se nejčastěji mezi 1,8 – 2 metry. V této výšce seženete i hotové ploty, nemusíte si je nechávat vyrobit na míru.

Určení výšky plotu podle osobních potřeb

Výšku můžete zvolit také podle toho, když chcete:

 • Změnit výhled

  Určení výšky je individuální, podle podmínek vašeho okolí. Dejte si pozor na to, abyste si příliš nezastínili dům.

 • Zablokovat zvědavé pohledy zvenčí

  Postup je stejný jako v předchozím případě. Pokud vám ale vadí zvědavé pohledy souseda z výše položených oken, je lepší tuto situaci řešit vysazením stromů.

 • Cítit se bezpečně

  To vám zaručí 1,8 metru vysoký plot.

 • Zamezit vstup lidem

  Lidé by neměli být schopní překonat ploty vysoké mezi 1,8 – 2,4 metry.

 • Zabránit přeskakování jelenům a srnkám

  Žijete-li v blízkosti lesa a na zahradu k vám zavítají i nezvaní návštěvníci, musíte si postavit aspoň 2,5 metrů vysoký plot. Můžete postavit i nižší plot a vršek nastavit ostnatým drátem nebo elektrickým zabezpečením.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (14 hlasů)

Související články